Rusijos opozicijos lyderis A. Navalnas dar neapsisprendęs, ar sieks Maskvos mero posto

Rusijos teismas

„Tas sprendimas bus priimtas, kai grįšiu į Maskvą ir kai mes viską aptarsime“, - sakė A. Navalnas, apglėbęs žmoną Julią.<br>AP
„Tas sprendimas bus priimtas, kai grįšiu į Maskvą ir kai mes viską aptarsime“, - sakė A. Navalnas, apglėbęs žmoną Julią.<br>AP
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 19, 2013, 1:02 PM, atnaujinta Mar 2, 2018, 9:59 PM

Šiaurinio Kirovo miesto teisėjas nutarė, kad vieną iš pagrindinių prezidento Vladimiro Putino politinių oponentų palikus arešte, jis netektų teisės kandidatuoti Maskvos mero rinkimuose, kurie vyks rugsėjo 8 dieną.

„Tai, kas vyksta dabar - unikalus reiškinys Rusijos teisingumo sistemoje“, - pareiškė A. Navalnas, kuris buvo iškart paleistas iš stiklinio kaltinamųjų narvo ir apsikabino teismo salėje su savo žmona Julija.

Kirovo miesto, esančio už maždaug 900 kilometrų į šiaurės rytus nuo Maskvos, žemesnės instancijos teismas ketvirtadienį skyrė A. Navalnui penkerius metus pataisos kolonijoje, o šis nuosprendis sukėlė susirūpinimą tarptautinei bendruomenei.

A. Navalnas buvo pripažintas padaręs 16 mln. rublių (1,3 mln. litų) žalą Kirovo regiono vyriausybei viename medienos pardavimo sandoryje 2009 metais, kai jis dirbo vietos administracijos neapmokamu konsultantu.

Toje pačioje byloje kalėti penkerius metus nuteistas Piotras Oficerovas, taip pat buvo paleistas penktadienį, užginčijus nutartį.

Kirovo teismo sprendimas dar labiau padidino trintį tarp Maskvos ir Vašingtono, JAV prezidentui Barackui Obamai ruošiantis atvykti į Rusiją per rugsėjo 4-5 dienomis vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą Sankt Peterburge.

Aktyvistai teigia, kad A. Navalnas buvo nuteistas spaudžiant Kremliui dėl šio charizmatiško opozicijos veikėjo iššūkio V. Putinui. Ketvirtadienio vakarą tūkstančiai A.Navalno šalininkų susirinko Maskvos ir Sankt Peterburgo centre į netikėtai didelius protesto mitingus.

Jeigu teismo nuosprendis įsigaliotų, A. Navalnas nebegalėtų dalyvauti politikoje, tačiau jis gali būti peržiūrėtas apeliaciniame procese. Kol nuosprendis neįsigaliojęs, opozicijos lyderis gali kandidatuoti Maskvos mero rinkimuose.

A. Navalnas sakė nesantis „koks nors ant rankų nešiojamas gyvūnėlis, kad mane būtų galima pašalinti iš rinkimų, o vėliau dar mėnesiui leisti juose dalyvauti“.

Jis pareiškė, kad grįžęs į Maskvą nuspręs, ar toliau sieks sostinės mero posto, ar boikotuos tuos rinkimus, kuriuose A.Navalnui tektų mesti iššūkį V. Putino politiką palaikančiam merui Sergejui Sobianinui.

„Jeigu kovai turėsime dar bent du mėnesius - kovosime“, - pridūrė jis.

Daugelis apžvalgininkų pastebėjo, kad įtakingo kandidato į mero postą įkalinimas per rinkimų kampaniją taptų skaudžiu smūgiu valdžios reputacijai, o prokurorų sprendimas reikalauti, kad apeliaciją pateikęs A. Navalnas būtų paleistas mainais į pasižadėjimą neišvykti yra siejamas su galima Kremlius pozicijos permaina.

„Apie kokius rinkimus kalbame, jeigu vienas iš kandidatų sėdi kalėjime? - apžvalgininkė Julija Latynina anksčiau penktadienį rašė opozicijos laikraštyje „Novaya Gazeta“. - Faktiškai tai atima mero rinkimų legitimumą.“

Penktadienį paskelbtame teismo sprendime sakoma, kad dėl kardomojo arešto A. Navalnui būtų „suvaržyta teisė būti išrinktam“ ir kad jis atsidurtų neparankesnėje padėtyje negu kiti kandidatai į mero postą.

Daugiau nei 200 žmonių buvo sulaikyti po to, kai keli tūkstančiai aktyvistų susirinko į mitingą prie Maniežo aukštės Maskvos centre, protestuodami prieš A. Navalnui paskelbtą nuosprendį. Visi sulaikytieji buvo paleisti, pareiškus įspėjimą.

Maskvos savivaldybė uždarė Raudonąją aikštę - esą „remontui“, tačiau veikiausiai mėgindama išvengti protestų sostinės širdyje.

Policija pranešė, kad apie 2 500 žmonių dalyvavo nesankcionuotoje demonstracijoje Maskvoje, tuo tarpu aktyvistai tikino, kad demonstrantų buvo 10 tūkstančių. Dar apie 2 000 žmonių išėjo į gatves V. Putino gimtajame Sankt Peterburge.

Kremlius liko neįprastai tylus, Kirovo teismui ketvirtadienį paskelbus kaltinamąją nutartį.

Sprendimas pasiųsti 37 metų aktyvistą, dviejų vaikų tėvą, penkeriems metams į pataisos koloniją sukėlė susirūpinimą daugelyje šalių ir gali dar labiau padidinti įtampą tarp Maskvos ir Vakarų valstybių.

„Griežtas nuosprendis Navalnui yra naujausias pavyzdys nerimą keliančios krypties vyriausybės veiksmuose, kuriais siekiama užgniaužti nepasitenkinimą Rusijos pilietinėje visuomenėje“, - pareiškė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Jay Carney.

B. Obama ir V. Putinas birželį susitarė surengti atskirą susitikimą rugsėjo 3-4 dienomis, prieš prasidedant G-20 deryboms, tačiau Baltųjų rūmų pareigūnai vengė atsakyti, ar tas susitikimas tebeplanuojamas.

Jungtinės Valstijos jau iš anksčiau yra įtūžusios, kad jų žvalgybos paslapčių viešintojas Edwardas Snowdenas jau beveik mėnesį gyvena vieno Maskvos oro uosto tranzito zonoje. E.Snowdenas, kurį Vašingtonas nori teisti, pasiprašė prieglobsčio Rusijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.