Laisvės statulą vėl lanko žmonės, tačiau JAV politikai vienybės neranda

Laisvės statula bus atidaryta iki ketvirtadienio.

Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.

Oct 14, 2013, 1:42 PM, atnaujinta Feb 21, 2018, 4:48 AM

Laisvės statula bus atidaryta iki ketvirtadienio.

Nuo spalio 1-osios turistai neįleidžiami į daugiau kaip 400 JAV lankytinų objektų. Tačiau daugeliu atvejų vyksta derybos dėl to, kaip jie galėtų veikti.

Jungtinėms Valstijoms tebegresia potencialiai niokojantis valstybės bankrotas, senatoriams nesugebėjus susitarti dėl sąlygų, kurios leistų atnaujinti uždarytų federalinių institucijų darbą ir padidinti šalies skolinimosi ribą.

Respublikonai ir demokratai, kariaujantys dėl šalies finansų jau ilgiau nei dvi savaites, sekmadienį mėgino teigiamai nušviesti savaitgalį vykusias derybas, nors nepavyko rasti jokio sprendinio, o pasaulinio ekonomikos sukrėtimo grėsmė išlieka.

Senatas surengė retą sekmadieninį posėdį, mėgindamas išeiti iš biudžeto aklavietės, dėl kurios nuo spalio 1-osios teko uždaryti dalį vyriausybinių institucijų. Šis žingsnis susilpnino pasitikėjimą šalies viduje ir aptemdė Amerikos kaip pagrindinės ekonomikos galybės reputaciją pasaulyje.

Jeigu JAV skolinimosi riba nebus padidinta iki spalio 17-osios, Iždo departamentui pristigs lėšų, todėl jis pirmąkart per šalies istoriją gali pradėti skelbti esantis nepajėgus vykdyti finansinius įsipareigojimus.

Siekiant išvengti tokio scenarijaus, Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas tarėsi su Senato respublikonų lyderiu Mitchu McConnelliu, tačiau jokių konkrečių rezultatų nebuvo paskelbta.

„Optimistiškai vertinu teigiamos baigties perspektyvas“, – teigė H.Reidas.

Tuo tarpu Prancūzijos centrinio banko vadovas Christianas Noyer pirmadienį perspėjo dėl grėsmingų pasekmių, jeigu nebus rastas joks sprendinys.

Jungtinių Valstijų nemokumas taptų „žaibo blyksniu finansų rinkose“, kuris paskatintų „nepaprastai audringą ir gilų sąmyšį visame pasaulyje“, – jis sakė dienraščiui „Le Figaro“.

JAV iždo sekretorius Jacobas Lew anksčiau sakė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) politikos vadovų komitetui, kad Vašingtonas supranta, jog jo turimai „saugaus uosto“ reputacijai gresia pavojus.

Vertybinių popierių rinkos jau planuoja atsaką į galimą bankrotą, jeigu prezidentui Barackui Obamai, jo Demokratų partijai ir jos varžovams respublikonams nepavyktų susitarti iki ketvirtadienio vakaro.

Apklausos, atliktos po „vyriausybės uždarymo“, rodo, kad Kongreso populiarumas pasiekė rekordines žemumas, o labiausiai kaltinami respublikonai.

Abi partijos pastarosiomis dienomis užsiminė, kad susitarimas privalo būti sudarytas, kad ir kokia įnirtinga būtų politinė priešprieša.

„Visa tai kelia sumaištį pasaulyje ir paveiks ekonomikos augimą. Tikiuosi, kad per ateinančią savaitę rasime sprendinį – manau, kad tai padarysime“, – respublikonas senatorius Bobas Corkeris sekmadienį sakė televizijai „Fox News“.

B.Obama anksčiau atmetė Atstovų Rūmų respublikonų pasiūlymą pratęsti šešioms savaitėms vyriausybės įgaliojimus skolintis, kol būtų tęsiamos darybos dėl federalinių institucijų atidarymo. Prezidentas teigė, kad reikalingas ilgalaikis sprendinys.

Po derybų su Atstovų Rūmų demokratų lydere Nancy Pelosi prezidentas sakė, jog jie nenukryps nuo savo pozicijos.

B.Obama ir N.Pelosi „sutvirtino poziciją, kad privalo įvykti švarus skolinimo ribos padidinimas, kuris leistų apmokėti susikaupusias sąskaitas ir išvengti nemokumo“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

„Atstovų Rūmai turi priimti švarią tęstinę rezoliuciją, kad būtų atidaryta vyriausybė ir užbaigtas uždarymas, kenkiantis viduriniosios klasės šeimoms bei verslo įmonėms visoje šalyje“, pridūrė Baltieji rūmai.

Senato lyderis H.Reidas šeštadienį atmetė antrą kompromisinį pasiūlymą, pateiktą nuosaikių pažiūrų respublikonės senatorės Susan Collins.

Jame siūloma netaikyti JAV skolinimosi limito iki vienerių metų, vėl atidaryti vyriausybines institucijas, tačiau atšaukti mokestį medicinos įrangai ir vaistams pagal B.Obamos didžiausiu vidaus politikos pasiekimu laikomą sveikatos apsaugos sistemos reformą.

Tačiau S.Collins teigė, kad jos pasiūlymas vis dar gali tapti susitarimo pagrindu. Ji sakė televizijai CNN sulaukusi palaikymo iš didėjančios abiejų partijų senatorių grupės.

Taip pat didėja tarptautinis spaudimas Vašingtonui rasti išeitį iš šios grėsmingos padėties.

„JAV ekonomikos padėčiai ir vėl iškiltų pavojus“, – TVF vadovė Christine Lagarde sakė televizijai NBC, aiškindama, kad nesugebėjimo užbaigti vyriausybės uždarymą ir padidinti valstybės skolinimosi ribą padariniai gali prilygti 2008 metų pasaulinei finansų krizei.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.