Kijevo centre – protestuotojų ir saugumo pajėgų grumtynės, piktą žodį tarė JAV

Ragina rengti milijonų žmonių protestą

Kijevo centre tvyro įtampa.<br>AP nuotr.
Kijevo centre tvyro įtampa.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Dec 11, 2013, 7:22 AM, atnaujinta Feb 19, 2018, 9:30 PM

Milicijos elitinio dalinio „Berkut“ ir VRM specialiųjų pajėgų nariai pradėjo veiksmus prieš demonstrantus apie 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o JAV valstybės Johnas Kerry pareiškė jaučiantis „pasišlykštėjimą“ dėl to susidorojimo.

Tačiau protestuotojai, įpykę dėl prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjunga (ES), spaudžiant Rusijai, liko susitelkę dalyje didžiulės aikštės, o jų skaičius nuo milicijos veiksmų pradžios išaugo bent iki 10 tūkstančių.

Dešimtys žmonių suformavo grandines, neleisdami milicininkams patekti į aikštę iš aplinkinių gatvių, nurodė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas. Oratoriai sakė kalbas nuo aikštėje įrengtos scenos, o per garsiakalbius buvo leidžiami Ukrainos popmuzikos hitai, pagarsėję per 2004 metų Oranžinę revoliuciją.

Tūkstančiai milicininkų apsupo aikštę, o vėliau į ją įžengė, savo skaičiumi priversdami demonstrantus atsitraukti nuo aikštę kertančios gatvės.

Milicija taip pat išardė visas barikadas, kurias protestuotojai buvo įrengę aplink aikštę, ir nugriovė kelias jų palapines.

Ragina rengti milijonų žmonių protestą

Reaguodamas į saugumo pajėgų veiksmus, Ukrainos opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas paragino Kijeve surengti milijonų žmonių protestą, sakydamas, kad V.Janukovyčiaus režimas žlugs.

„Mes to neatleisime. Čia bus milijonai, o jo (V.Janukovyčiaus) režimas žlugs“, – A.Jaceniukas, kuris yra kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderis, sakė protestuotojams Nepriklausomybės aikštėje.

„V.Janukovyčius spjovė į veidą Jungtinėms Valstijoms ir ES narėms“, – pridūrė jis, protestuotojams skanduojant „Šalin gaują!“

Tūkstančiai demonstrantų praleido žvarbią naktį aikštėje, tęsdami prieš beveik tris savaites prasidėjusius protestus.

„Kijeviečiai, sukilkite! Tik kartu galime išsikovoti teisę gyventi laisvoje šalyje“, – pasaulio bokso čempionas ir opozicinės partijos UDAR („Smūgis“) lyderis Vitalijus Klyčko sakė protestuotojams.

Aikštėje sutelkti milicijos pareigūnai sakė, kad jie nesiekia išvaikyti visų protestuotojų, tik atlaisvinti aikštę kertantį Kreščiatiko prospektą – pagrindinę Kijevo gatvę, kad ja vėl galėtų vykti eismas.

Milicija dirba kartu su Kijevo savivaldybės tarnybomis, šalindama barikadas, užtvėrusias pravažiavimą“, – vienas Kijevo milicijos atstovas sakė AFP.

Nacionalistinio judėjimo „Svoboda“ („Laisvė“) lyderis Olehas Tiahnybokas sakė, kad keli protestuotojai buvo sužeisti, o pareigūnai sulaikė 11 žmonių.

Milicija pradėjo veiksmus, kai į Kijevą yra atvykę aukšti ES ir JAV diplomatai, siekiantys padėti išspręsti šią krizę. Keliomis valandomis anksčiau V.Janukovyčius dalyvavo derybose su ES išorės politikos vadove Catherine Ashton.

JAV „pasibjaurėjimas“

Jungtinės Valstijos antradienį išreiškė savo „pasibjaurėjimą“ demonstracijų slopinimu Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, sakė valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Vašingtonas „reiškia savo pasibjaurėjimą Ukrainos valdžios sprendimu sutikti taikius protestus Kijevo Maidano aikštėje su riaušių milicija, buldozeriais ir lazdomis, o ne su pagarba demokratinėms teisėms ir žmogaus orumui“, sakė J.Kerry ir pridūrė: „Šis atsakas nei yra priimtinas, nei pritinka demokratijai“.

Tokią griežtą reakciją jis išreiškė po to, kai Ukrainiečių saugumo pajėgos įsiveržė į Kijevo Nepriklausomybės aikštę, užėmė rajoną, kuriame protestuotojai buvo daugiau kaip savaitę, ir pašalino jų barikadas. Tokie valdžios veiksmai iškart išprovokavo tarptautinį susirūpinimą.

Prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo atmesti sutartį su Europos Sąjunga (ES) oponentai tęsė naktinį protestą toje aikštėje, kai maždaug 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku prieš juos pajudėjo elitinis policijos būrys „Berkut“ ir Vidaus reikalų ministerijos specialiosios pajėgos.

J.Kerry sakė, kad pagarba pagrindinėms demokratinėms teisėms, tarp jų – susirinkimų laisvei, yra „pamatinė Jungtinių Valstijų požiūriui į Ukrainą“.

„Tai visuotinė vertybė, ne vien amerikietiška. Savaites raginome prezidentą Janukovyčių ir jo vyriausybę įsiklausyti į savo žmonių, kurie nori taikos, teisingumo ir ateities Europoje, balsus. Vietoje to Ukrainos lyderiai šįvakar, regis, padarė visai kitokį apsisprendimą“. - sakė jis.

„Raginame (laikytis) didžiausio santūrumo, - pabrėžė JAV valstybės sekretorius. - Žmogaus gyvybė turi būti saugoma. Ukrainos valdžia yra visiškai atsakinga už Ukrainos žmonių saugumą“.

Veiksmų imasi ir ES

ES delegacija Kijeve pareiškė mėginanti susisiekti su Ukrainos institucijomis, kad užkirstų kelią smurto naudojimui prieš piliečius.

„Valdžia neturi veikti prisidengdama naktimi“, – sakoma C.Ashton pranešime.

Beje, C.Ashton antradienį Kijeve susitiko su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi. Per pusketvirtos valandos trukusius pokalbius buvo aptartos „visos svarbios temos“, „Twitter“ tinkle paskelbė C. Ashton atstovė.

Vėliau demonstruodama Europos palaikymą Ukrainos demonstrantams, C.Ashton antradienio vakarą asmeniškai apsilankė protestų židinyje – Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu.

„Šiuo metu su dideliu susirūpinimu sekame įvykius Maidane ir aplink. Represijos nėra kelias į priekį Ukrainai – juo turėtų tapti reformos“, – Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas rašo socialiniame tinkle „Twitter“.

Į Kijevą taip pat atvyko JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland, kuri planuoja susitikti su V.Janukovyčiumi.

V.Janukovyčius antradienį surengė prezidento administracijos pastate precedento neturintį pasitarimą su trimis savo pirmtakais – buvusiais prezidentais Leonidu Kučma, Leonidu Kravčiuku ir Viktoru Juščenka.

„Kvietimai imtis revoliucijos kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, – V.Janukovyčius kalbėjo per nacionalinės televizijos transliaciją. – Noriu, kad šis tamsus puslapis būtų užverstas ir kad tam niekada nebūtų leidžiama pasikartoti.“

V.Janukovyčiaus sprendimas nepasirašyti svarbių sutarčių dėl politinės asociacijos ir laisvosios prekybos su ES, taip pat policijos smurtas prieš protestuotojus sukėlė giliausią politinę krizę Ukrainoje nuo Oranžinės revoliucijos.

„Pilietinė visuomenė dabar laukia prezidento signalo“, – pažymėjo L.Kučma, užėmęs Ukrainos vadovo postą 1994–2004 metais.

Praeitą sekmadienį Nepriklausomybės aikštę buvo užplūdę šimtai tūkstančių žmonių, o dešimtys kaukėtų protestuotojų nuvertė granitinę Lenino statulą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.