Antrasis Astanos derybų dėl karo Sirijoje ratas proveržio neatnešė

Sirijos režimo ir sukilėlių

Šis Sirijos konflikto šalių susitikimas buvo jau antras derybų Astanoje ratas.<br>„Sputnik“/“Scanpix“ nuotr.
Šis Sirijos konflikto šalių susitikimas buvo jau antras derybų Astanoje ratas.<br>„Sputnik“/“Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2017-02-17 10:15, atnaujinta 2017-04-09 21:49

Šis Sirijos konflikto šalių susitikimas buvo jau antras derybų Astanoje ratas, surengtas prieš naujas Jungtinių Tautų organizuojamas derybas Ženevoje vasario 23 dieną.

Tačiau vyriausybės delegacijos ir sukilėlių tiesioginių derybų nebuvo, taip pat nebuvo paskelbta jokio bendro pranešimo po 40 minučių trukmės galutinio susitikimo, kuriame dalyvavo visos šalys.

Vis dėlto režimo sąjungininkės Rusija ir Iranas bei sukilėlius remianti Turkija išpildė ankstesnė pažadą įkurti bendrą stebėsenos grupę, prižiūrėsiančią, kaip laikomasi prieš šešias savaites paskelbtų netvirtų paliaubų karo nuniokotoje Sirijoje.

„Paliaubų laikymosi klausimas yra sprendžiamas, ir tikimės taip pat išspręsti politinius klausimus“, – sakė rusų tarpininkas Aleksandras Lavrentjevas.

Sukilėlių vyriausiasis derybininkas Mohammadas Alloushas nurodė, kad per šį susitikimą „nebuvo pasiekta nieko praktiška“, bet teigė, kad ginkluotoji opozicija sulaukė kelių Maskvos pažadų.

Rusija pažadėjo liautis bombarduoti opozicijos kontroliuojamas teritorijas ir padėti spausti, kad būtų paleisti politiniai kaliniai. Be to, Maskva įsipareigojo pateikti „kalendorių“, kad bus baigta režimo pajėgų vykdoma Rytų Gutos rajono apsiaustis netoli Damasko.

Šio renginio pagrindinė šalininkė Rusija tvirtino, kad derybos Astanoje yra įžanga į kitą savaitę vyksiančias JT vadovaujamas derybas Šveicarijoje, nors kai kurie apžvalgininkai kėlė prielaidą, kad Maskva tiesiog stengiasi atriboti Vakarus nuo šio proceso.

Maskva stiprino savo vadovaujamą vaidmenį tęsti derybas dėl taikos Sirijoje, kai rusų karinė intervencija padėjo pakreipti nuo 2011 metų besitęsiantį konfliktą prezidento Basharo al-Assado vyriausybės naudai.

„Susitikimas Astanoje nutiesė kelią į kitą konferenciją Ženevoje“, – sakė Sirijos režimo vyriausiasis derybininkas Basharas al-Jaafari. Tačiau jis kaltino Turkiją ir jos remiamus sukilėlius dėl nesugebėjimo parengti galutinio pranešimo.

Irano užsienio reikalų viceministras Hosseinas Jaberi Ansari sakė, kad derybų dalyviai tebėra „sudėtingo kelio pradžioje“.

Šis pareigūnas, vadovavęs savo šalies delegacijai, sakė, kad šalys vėl susitiks „greičiau negu po mėnesio“ Astanoje, Maskvoje, Teherane arba Ankaroje.

Per pirmąsias derybas Astanoje sukilėliai atsisakė tiesiogiai kalbėtis su režimu. Tąsyk irgi nebuvo pasiekta jokio reikšmingo proveržio.

Dar prieš prasidedant naujausioms deryboms Astanoje JT pasiuntinys Staffanas de Mistura apsilankė Maskvoje ir susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu bei gynybos ministru Sergejumi Šoigu.

„Dabar laikas sustiprinti pastangas normalizuoti politinį procesą Sirijoje“, – S.de Misturos žodžius S.Lavrovui citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

B.al-Assadas, ketvirtadienį kalbėdamasis su Prancūzijos žiniasklaida, neparodė esantis linkęs daryti kokių nors nuolaidų.

Savo interviu radijui „Europe 1“ ir televizijoms TF1 bei LCI jis sakė sieksiantis susigrąžinti visą Sirijos teritoriją ir pabrėžė, kad tai yra „bet kurios vyriausybės pareiga“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.