Nepaisydamas įspėjimų apie pasiklausymą D. Trumpas neatsisakė asmeninio telefono

JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas ne kartą jį įspėjo, kad Rusijos ir Kinijos žvalgybos tarnybos pasiklauso jo pokalbių telefonu, tačiau valstybės vadovas neketina atsisakyti asmeninio „iPhone“, ketvirtadienį rašo dienraštis „The New York Times“, remdamasis neįvardijamais šaltiniais.

 JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas ne kartą jį įspėjo, kad Rusijos ir Kinijos žvalgybos tarnybos pasiklauso jo pokalbių telefonu, tačiau valstybės vadovas neketina atsisakyti asmeninio „iPhone“, ketvirtadienį rašo dienraštis „The New York Times“, remdamasis neįvardijamais šaltiniais.<br> SIPA/Scanpix nuotr.
 JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas ne kartą jį įspėjo, kad Rusijos ir Kinijos žvalgybos tarnybos pasiklauso jo pokalbių telefonu, tačiau valstybės vadovas neketina atsisakyti asmeninio „iPhone“, ketvirtadienį rašo dienraštis „The New York Times“, remdamasis neįvardijamais šaltiniais.<br> SIPA/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 25, 2018, 1:19 PM, atnaujinta Oct 25, 2018, 2:46 PM

„Baltųjų rūmų pareigūnai kalba, kad jiems belieka tikėtis, jog jis (D. Trumpas) susilaikys neaptarinėjęs telefonu įslaptintos informacijos“, – rašo laikraštis.

„The New York Times“ žiniomis, prezidentas turi tris „iPhone“, tačiau nė vienas iš jų nėra visiškai apsaugotas nuo galimo pasiklausymo. Du iš telefonų „kiek patvarkė“ Nacionalinio saugumo agentūros darbuotojai, todėl jie yra šiek tiek geriau apsaugoti, tačiau mažiau funkcionalūs.

Trečias telefonas – prezidento asmeninis „iPhone“ – „nesiskiria nuo šimtų milijonų visame pasaulyje naudojamų „iPhone“, rašo dienraštis. D. Trumpas neatsisako šio telefono, nes skirtingai nuo kitų dviejų išmaniųjų telefonų, šiame jis gali saugoti savo kontaktus.

JAV prezidentas telefonus turi keisti kas 30 dienų, tačiau D. Trumpas tai daro gerokai rečiau, argumentuodamas, jog tai sukelia rimtų nepatogumų.

Anot „The New York Times“, Pekinas bando panaudoti informaciją, surinktą pasiklausant D. Trumpo telefoninių pokalbių, siekdamas neleisti, kad dar labiau paaštrėtų prekybinis ginčas tarp šalių. Dienraščio šaltiniai tvirtina, kad Kinija sudarė sąrašą asmenų, su kuriais reguliariai bendrauja Amerikos lyderis, „vildamasi per juos paveikti D. Trumpą“.

„The New York Times“ pabrėžia, kad tarp Kinijos dėmesį atkreipusių asmeninių D. Trumpo kontaktų – verslininkai ir prezidento draugai Stephenas Schwarzmanas ir Steve'as Wynnas.

S. Schwarzmanas yra investicijų bendrovės „Blackstone“ generalinis direktorius, o S. Wynnui anksčiau priklausė lošimų namų tinklas „Wynn Resorts“.

S. Schwarzmano atstovas spaudai dienraščiui pareiškė, kad „Blackstone“ vadovui „buvo malonu abiejų valstybių vadovų prašymu atlikti tarpininko vaidmenį sprendžiant kai kuriuos reikšmingus dvišalius klausimus“.

Milijardieriaus S. Wynno advokatas savo ruožtu pareiškė, kad šiuo klausimu neturi ką pakomentuoti žiniasklaidai.

Kinija, anot dienraščio, savo pastangomis paveikti D. Trumpą smarkiai lenkia Rusiją.

Kinija pranešimus apie telefonų pasiklausymą vadina „netikromis naujienomis“

Pekinas ketvirtadienį atmetė laikraščio „The New York Times“ pranešimą, kad kinų žvalgyba klausėsi Donaldo Trumpo pokalbių mobiliuoju telefonu, pavadino tai „netikromis naujienomis“ ir pajuokavo, kad JAV prezidentas turėtų pradėti naudotis kinišku telefonu.

Remdamasis neįvardijamais šaltiniais laikraštis rašė, kad Rusijos ir Kinijos žvalgybos tarnybos pasiklauso dažnų D. Trumpo pokalbių jo telefonu „iPhone“ su draugais ir sąjungininkais, o surinkta informacija naudojasi formuodama bendravimo su JAV kursą.

Per įprastą spaudos konferenciją paklausta apie šį pranešimą, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying sakė, kad „tam tikri žmonės Jungtinėse Valstijose kaip įmanydami stengiasi laimėti geriausio scenarijaus „Oskarą“.

Hua Chunying pateikė tris rekomendacijas minimam amerikiečių dienraščiui ir D. Trumpo administracijai.

„Pirmiausia „The New York Times“ turėtų žinoti, jog jei skelbia tokį pranešimą, tai pateikia dar vieną įrodymą, kad „The New York Times“ praneša netikras naujienas“, – sakė atstovė, pavartodama mėgstamą D. Trumpo taktiką sukritikuoti jam nepalankius straipsnius.

„Antra, jei jie nerimauja dėl to, kad „Apple“ telefonų pasiklausoma, jie turėtų pakeisti juos „Huawei“ telefonais“, – sakė Hua Chunying. Ji turėjo omenyje vieną didžiausių Kinijos telekomunikacijų firmų, kuriai JAV rinka daugiausia yra uždaryta dėl susirūpinimo nacionaliniu saugumu.

Galiausiai Hua Chunying rekomendavo „nebesinaudoti jokia modernia komunikacijos įranga ir nutraukti kontaktus su išoriniu pasauliu“, jei jie nori užtikrinti absoliutų saugumą.

Rusija taip pat atmetė įtarimus pasiklausymu.

„Mes tokias istorijas jau vertiname su tam tikru humoru, – sakė prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. – Apgailestaujame, kad šis laikraštis neapgalvotai publikuoja informaciją, kuri, labiausiai tikėtina, rodo žurnalistikos standartų smukimą.“

Minimame „The New York Times“ trečiadienio straipsnyje pateikta nedaug detalių dėl to, kaip Kinija ir Rusija stebi D. Trumpo komunikaciją, tik pažymima, kad skambučiai buvo perimti, kai jų signalai sklisdavo JAV mobiliojo ryšio tinklu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.