D. Trumpas teigia, kad tarifų smūgis trims didžiausioms jo prekybos partnerėms (Kanadai, Meksikai ir Kinijai) yra tik sveiko proto reikalas.
Jos savo ruožtu prašo jį vadovautis logika, o Meksika ir Kinija ragina palaikyti dialogą ir bendradarbiauti.
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau šeštadienio vakarą – paskelbęs apie atsakomąjį 25 proc. tarifą 106 mlrd. dolerių vertės amerikietiškoms prekėms – sakė, kad paskutinį kartą su JAV prezidentu tiesiogiai kalbėjosi D. Trumpo Mar-a-Lago rezidencijoje prieš jo inauguraciją. Šis vizitas jam buvo labai naudingas, rašo D. Magnay.
D. Trumpas prieštarauja dešimtmečius kauptai išminčiai, kad laisvoji prekyba skatina augimą ir klestėjimą tarpusavyje susijusioje pasaulio ekonomikoje.
Jis ketina iš naujo subalansuoti prekybos deficitą, sugrąžinti gamybą „namo“ ir paskatinti užsienio investuotojus steigti parduotuves JAV.
Jis teisina muitus tuo, kad jie privers Meksiką, Kiniją ir Kanadą sustabdyti fentanilio, jo gamybai reikiamų cheminių medžiagų ir nelegalių migrantų antplūdį į JAV.
Meksika jau intensyviai dirba prie abiejų priemonių. Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum pirmadienį paskelbė, kad jai pavyko rasti laikiną susitarimą su D. Trumpu ir JAV pažadėjo atidėti muitų taikymą mėnesio laikotarpiui.
Anot jos, pagal daugybę susitarimų Meksika palei sieną su JAV dislokuos 10 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių kovai su narkotikų kontrabanda.
D. Trumpas savo ruožtu patvirtino, kad Vašingtonas sutiko stabdyti planus įvesti didelius muitus savo pietinei kaimynei. Jis sakė, kad pokalbis su C. Sheinbaum buvo „labai draugiškas“, ir pridūrė, jog „susitarėme nedelsiant stabdyti numatomus muitus vieno mėnesio laikotarpiui, kurio metu vesime derybas“.
Kiek anksčiau buvo pranešta, kad JAV ketina įvesti 25 proc. muitus produktams iš Meksikos.
Tuo metu viena iš nedaugelio pastarųjų metų diplomatinio bendradarbiavimo su Kinija sričių buvo bendradarbiavimo kovos su narkotikais srityje atnaujinimas.
Ir, kaip sekmadienį sakė Kanados ministras pirmininkas J. Trudeau, tik 1 proc. nelegalaus fentanilio ar nelegalios imigracijos patenka į JAV per šią šiaurinę sieną, ir Kanada imasi papildomų priemonių, kad šį skaičių dar labiau sumažintų.
Tai, be abejo, tik pretekstas, rašo D. Magnay. Turbūt didžiausią nerimą bet kuriam tikinčiam tautų suverenumu kelia mintis, kad D. Trumpas kalba rimtai, kai sako, kad „Kanada turėtų tapti mūsų brangia 51-ąja valstija“.
Tuo pat metu jis nesiliauja grasinęs Grenlandijai po įtempto pokalbio su Danijos ministre pirmininke Mette Frederiksen ir nenori atsisakyti savo pretenzijų į šią Arkties teritoriją.
Be to, jo valstybės sekretorius Marco Rubio šiuo metu yra Panamoje – kur D. Trumpas grasino jėga užimti Panamos kanalą.
Po bandymų „sugriauti Kanados ekonomiką šis ekspansionistiškai nusiteikęs JAV prezidentas gali manyti, kad gali palenkti jų (kanadiečių) valią. Kanados laukia ne tik prekybos karas“, perspėja D. Magnay.
Parengta pagal „Sky News“ inf.