Filipinuose susitarta užbaigti musulmonų sukilimą (papildyta)

Filipinų prezidentas Benigno

Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Oct 7, 2012, 12:05 PM, atnaujinta Mar 16, 2018, 7:22 AM

„Šis gairių susitarimas sudaro sąlygas galutinei ir tvirtai taikai Mindanao“, - sakė B. Aquino, paminėdamas pietinį Filipinų trečdalį, kurį Moro islamo išvadavimo frontas (MILF) laiko savo protėvių žeme.

„Tai apima visas buvusias separatistines grupes. Moro islamo išvadavimo frontas daugiau nebesiekia atskiros valstybės“, - sakė jis.

Pasak prezidento, susitarimas atveria kelią naujo pusiau autonominio musulmoniško regiono sukūrimui Mindanao dalyje. Kalbant apie gamtinius išteklius ir derlingas žemes, Mindanao yra vienas turtingiausių šalies regionų.

Tačiau centrinė vyriausybė išsaugos kontrolę gynybos ir saugumo, užsienio ir pinigų politikos srityse.

B.Aquino sakė, kad susitarimą, kuris buvo pasiektas po daugelio taikos derybų ratų Malaizijoje, dar turės plebiscitu ratifikuoti Filipinų žmonės.

B.Aquino nenurodė tikslaus laiko, kada bus pasiektas galutinis taikos susitarimas su 12 tūkst. narių turinčiu MILF, bet jo padėjėjai anksčiau sakė, kad siekiama tai padaryti iki 2016 metų vidurio, kai baigsis prezidento kadencija.

Musulmonų sukilėliai sekmadienį paskelbė, kad „labai džiaugiasi“ gairių susitarimu, kuris buvo pasiektas su vyriausybe ir kurio tikslas yra užbaigti dešimtmečius trunkantį separatistinį sukilimą šalies pietuose.

„Mes labai džiaugiamės. Dėkojame prezidentui už tai“, - AFP telefonu iš savo bazės Pietų Filipinuose sakė MILF vicepirmininkas politiniams reikalams Ghazali Jaafaras.

Mindanao gyvena maždaug 4 mln. musulmonų. Jie šį regioną laiko savo protėvių žeme, kurios istorija siekia musulmoniškų sultonatų, atsiradusių dar prieš ispanų krikščionių atvykimą 16-ajame amžiuje, laikus.

MILF ir kitos musulmonų sukilėlių grupės už Mindanao nepriklausomybę ar autonomiją kovojo nuo 8-ojo dešimtmečio pradžios.

Šis sukilimas pareikalavo daugiau kaip 150 tūkst. žmonių gyvybių, daugiausia - 8-ajame dešimtmetyje, kai vyko visapusiškas karas, palikęs dideles Mindanao dalis apgailėtiname skurde.

MILF yra didžiausia ir svarbiausia iš likusių sukilėlių grupių. Tokia ji tapo to to, kai Moro nacionalinis išvadavimo frontas 1996 metais pasirašė taikos susitarimą su vyriausybe.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.