Po Saudo Arabijos prisipažinimo paskelbtas paskutinis interviu su Jamalu Khashoggi

 Saudo Arabijos kritikas Jamalas Khashoggi prieš mirtį duotame interviu kritikavo Saudo Arabijos sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano „autoritarinį režimą“. Interviu buvo paskelbtas po to, kai Rijadas pripažino, jog žurnalistas mirė šalies konsulate Turkijoje.

 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.
 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.
 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.<br> AP nuotr.
 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.<br> AP nuotr.
 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.<br> AP nuotr.
 J.Khashoggi negailėjo kritikos Saudo Arabijos sosto įpėdiniui.<br> AP nuotr.
 Pasaulis ilgai reikalavo atsakyti: kur dingo žurnalista?<br> AP nuotr.
 Pasaulis ilgai reikalavo atsakyti: kur dingo žurnalista?<br> AP nuotr.
 Pasaulis ilgai reikalavo atsakyti: kur dingo žurnalista?<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Pasaulis ilgai reikalavo atsakyti: kur dingo žurnalista?<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Oct 20, 2018, 2:59 PM

Ne įrašui kalbėdamas su „The Newsweek“ žurnalistu, kuris kūrė straipsnį apie Saudo Arabijos valdžią, J. Khashoggi teigė nelaikąs savęs „opozicija“. Jo žodžiais, jis tiesiog nori „geresnės Saudo Arabijos“.

„Aš neraginu nuversti režimo, nes žinau, kad tai yra neįmanoma ir per daug rizikinga, ir nėra žmonių, kurie tai galėtų padaryti. Aš tiesiog noriu režimo reformos“, – sakė nužudytas žurnalistas.

Princą Mohammedą jis pavadino „senamadišku genties vadu“, kuris neturi jokio sąlyčio su neturtingais Saudo Arabijos piliečiais.

„Kartais jaučiu kad... jis nori džiaugtis pirmojo pasaulio ir Silicio slėnio vaisiais, kinu ir t. t., bet tuo pat metu jis nori valdyti taip, kaip Saudo Arabiją valdė jo senelis. Jis vis dar nemato žmonių. Kai jis pradės matyti žmones, tuomet prasidės realios reformos“, – „The Newsweek“ teigė J. Khashoggi.

Žurnalistas taip pat kritikavo tai, jog princas Mohammedas neturi „tinkamų patarėjų“.

„Jis Saudo Arabiją valdo pagal save, šalį jis veda link Saudo Arabijos vien pagal Mohammedą bin Salmaną“ – apgailestavo leidiniui „The Washington Post“ straipsnius rašęs žurnalistas.

J. Khashoggi paskutinį kartą buvo pastebėtas įeinantis į savo šalies konsulatą Stambule.

Jo dingimą ilgą laiką gaubė nežinia – Turkijos pareigūnai kaltino Saudo Arabiją, kad ši organizavo žurnalisto žmogžudystę ir atsikratė jo kūno.

Saudo Arabija ankstų šeštadienio rytą pagaliau pripažino, kad J. Khasshogi konsulate mirė po esą „muštynių“, nors anksčiau Rijadas teigė, jog žurnalistas iš konsulato išėjo gyvas ir sveikas.

Saudo Arabijos pareigūnai kol kas neskelbia kur yra J. Khasshogi palaikai.

„Giliai sukrėstas“

Saudo Arabijos pareigūnai griežtai neigia, kad princas Mohammedas yra kaip nors susijęs su šiuo incidentu. Tačiau kalbama, kad vienas įtariamasis, kuris, kaip nustatė Turkija, yra susijęs su J. Khashoggi dingimu, dažnai lydėdavo Saudo Arabijos sosto įpėdinį. Trys kiti įtariamieji yra susiję su jo apsauga, o penktasis yra aukšto rango teismo medicinos ekspertas, rašo JAV dienraštis „The New York Times“.

Abejonių dėl oficialiosios versijos dar padaugėjo po to, kai Ali Shihabi, vadovaujantis Saudo Arabiją palaikančiai idėjų kalvei „Arabia Foundation“, kuri, kaip kalbama yra artima vyriausybei, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė iš aukšto rango šaltinio Saudo Arabijoje sužinojęs, kad „J. Khashoggi mirė nuo smaugiamojo veiksmo per fizinį susidorojimą, o ne apsikumščiavimą“.

Provyriausybinės Turkijos žiniasklaidos priemonės ne kartą tvirtino, kad Saudo Arabijos smogikų būrys diplomatinės misijos pastate kankino J. Khashoggi ir nukirto jam galvą, nors Turkija išsamesnės informacijos apie tyrimą dar nepaskelbė.

„Po kiekvieno Saudo Arabijos pasakojimo, kuriame ji bando paaiškinti, kas nutiko su J. Khashoggi, ja vis mažiau tikima“, – pareiškė Jungtinėse Valstijose įsikūrusio Rice‘o universiteto Bakerio viešosios politikos instituto bendradarbis Kristianas Ulrichsenas.

„Ypač dėl to, kad saudiečiai vis dar negali arba nenori pateikti vieno įrodymo – kūno, kuris vienaip ar kitaip duotų aiškų atsakymą“, – pridūrė jis.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Gutterresas pareiškė esąs „giliai sukrėstas“ dėl Saudo Arabijos šeštadienį padaryto pareiškimo ir pridūrė, jog „tie, kas už tai atsakingi, turi prisiimti visišką atsakomybę“.

Tuo tarpu respublikonų senatorius Lindsey Grahamas, įtakingas D. Trumpo sąjungininkas JAV Senate, paragino nušalinti Saudo Arabijos sosto įpėdinį nuo valdžios.

„Pasakyti, kad aš skeptiškai vertinu Saudo Arabijos istoriją apie J. Khashoggi, būtų per švelnu. Ar Rijado paaiškinimą sunku laikyti įtikinamu“, – parašė jis tviteryje.

O demokratams atstovaujantis senatorius Bobas Menendezas, kuris yra vienas iš Senato Užsienio reikalų komiteto narių, paragino skirti sankcijų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.