Tradicinis rabarbarų pyragas namus iškvėpins gardžiausiais kvapais

Parduotuvių lentynose jau pasirodė pirmieji lietuviško derliaus rabarbarai. Su vasaros pradžia siejami augalai dažnam lietuviui primena nuo vaikystės pamėgtus desertus – pyragus, rūgščias uogienes ar tiesiog cukruje mirkytus rabarbaro stiebus. 

 Rabarbarų pyragas.<br> 123rf nuotr.
 Rabarbarų pyragas.<br> 123rf nuotr.
Rabarbarai yra ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai.<br>123rf nuotr.
Rabarbarai yra ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 25, 2021, 3:40 PM, atnaujinta May 22, 2023, 10:20 AM

Lietuviško prekybos tinklo atstovai džiaugiasi galėdami su savo pirkėjais pasidalinti ir pirmuoju rabarbarų derliumi, ir skaniu receptu, kuris padės prisiminti šiuos vitaminų gausa ir malonia rūgštele pasižyminčius augalus.

Vasarą pranašaujantis rabarbarų derlius

„Mūsų parduotuvių lentynose jau pasirodė lietuviški rabarbarai, kurie tradiciškai praneša apie artėjančią vasarą. Per eilę metų mums pavyko užmegzti stiprius ir artimus ryšius su Lietuvos ūkininkais“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Pietų Lietuvoje užaugintus rabarbarus prekybos tinklui tiekia bendrovė „Augma“. 

„Kadangi šis pavasaris šiltu oru nelepino, šviežių lietuviškų daržovių ir vaisių derlius šiek tiek vėluoja. Tačiau tai netrukdo mums pasidžiaugti, jog jau turime pirmąjį šviežių lietuviškų rabarbarų derlių“, – pasakoja vienos didžiausių šalyje šviežių vaisių bei daržovių tiekėjos „Augma“ rinkodaros skyriaus vadovė Monika Kubiliūtė.

Rabarbarų nauda sveikatai

Augintojų atstovė M.Kubiliūtė priduria, kad mėgautis šviežiais rabarbarais reiktų iki Joninių, nes vėliau rabarbarai pradeda kaupti oksalo rūgštį, kurios dideliais kiekiais vartoti nepatartina.

Rabarbarai žmogaus organizmui yra labai naudingi dėl juose esančių organinių rūgščių, antioksidantų bei skaidulinių medžiagų. 

Taip pat juose gausu magnio, fosforo, geležies, kalcio bei kalio: kiekvienas iš jų atlieka svarbų vaidmenį – rūpinasi kraujo, raumenų ir kaulų sistemų darna, yra naudingi inkstams bei taip pat stiprina mūsų imunitetą. Tačiau svarbu pabrėžti, jog šių augalų stiebus reikėtų valgyti saikingai, kadangi jie gali itin paspartinti ir mūsų virškinimo procesus.

„Iš tikrųjų šie augalai yra daug universalesni, negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, – pažymi prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė. – Juos galima naudoti ne tik desertams, bet ir sriuboms bei troškiniams. Žinoma, vertėtų nepamiršti, jog neapdoroti rabarbarai  išsaugo kur kas daugiau naudingųjų medžiagų. Tuo metu norint mėgautis rabarbarais bei juose esančiais vitaminais visus metus, juos taip pat galite nuplauti po verdančiu vandeniu ir užsišaldyti žiemai.“

Lietuviškų rabarbarų sezono atidarymo proga B.Baratinskaitė dalijasi pavasariško pyrago receptu.

Tradicinis rabarbarų pyragas

Reikės: 

  • 250 g kvietinių miltų, 
  • 300 g rabarbarų, 
  • 150 g kambario temperatūros sviesto, 
  • 150 g cukraus, 
  • 4 kiaušinių, 
  • 2 šaukštelių kepimo miltelių, 
  • 1 šaukštelio vanilinio cukraus arba vanilės esencijos, 
  • šiek tiek druskos.

Sumaišykite miltus su kepimo milteliais ir viską persijokite. Į maisto plakiklį sudėkite kubeliais pjaustytą sviestą ir paprastą bei vanilinį cukrų – viską gerai suplakite, kol masė taps puri. 

Įmuškite vieną kiaušinį ir dar kartą viską suplakite – pakartokite šią procedūrą su likusiais 3 kiaušiniais.

Į suplaktą masę po truputį berkite persijotus miltus ir viską tuo pat metu maišykite šaukštu. Kuomet tešla taps vientisa, leiskite jai šiek tiek pastovėti. 

Dabar galite pasiruošti rabarbarus – juos nuplaukite, nuskuskite ir smulkiai supjaustykite. Be to, dalį rabarbarų galite supjaustyti jums gražia stambesne forma ir vėliau panaudoti pyragui papuošti.

Į sviestu pateptą kepimo formą supilkite maždaug pusę tešlos ir ant jos suberkite smulkintus rabarbarus. Užpilkite juos likusia tešla, ant viršaus išdėliokite stambiau pjaustytus rabarbarų gabalėlius. Pyragą kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 50 min.

„Apie artėjančią 50-ąją kepimo minutę jums tikrai išduos namuose pasklidęs pyrago kvapas. Tačiau prieš ištraukiant jį iš orkaitės patikrinkite, ar šis jau spėjo iškepti. O tam panaudokite seną ir laiko patikrintą būdą: į pyrago vidurį įsmeikite pagaliuką – jeigu ištraukus nepastebite ant jo tešlos gabalėlių, galite būti tikri, jog pyragas jau iškepęs“, – dalijasi patarimais maisto gamybos ekspertė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.