Kaip Tomas Pačėsas ruošėsi kelionei į Rusiją: „Mano raumenys tarsi patrankos“

Lrytas.lt portale – rubrika „Atsukam laiką“. Čia prisimename per du pastaruosius dešimtmečius žurnale „Krepšinis“ ir dienraštyje „Lietuvos rytas“ publikuotus ryškiausius reportažus ir interviu.

 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
 T.Pačėsas.<br> LR archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jun 10, 2018, 2:01 PM

Šiandien rubrikoje – 1999-ųjų vasaros pokalbis su tuomet į Rusiją išsiruošusiu Tomu Pačėsu.

27 metų alytiškis Tomas Pačėsas žengia dar vieną žingsnį į Rytus – kitą sezoną jis žais Rusijoje – Permės „Ural-Greit“ komandoje. Tačiau šį kartą jis bus daug atsargesnis.

Su Permės klubu T.Pačėsas pasirašė tokį kontraktą, kokius paprastai turi visi civilizuotų kraštų krepšininkai. Tik atvykęs į Rusijos klubą, lietuvis gaus 35 procentus sutartos sumos.

Klubas taip pat įsipareigojo kas mėnesį mokėti atlyginimą, kuris daugiausia galėtų vėluoti 2 savaites. Jei „Ural-Greit“ savininkai pažeis šį susitarimą, Tomas ramia sąžine galės krautis lagaminus ir važiuoti namo.

Tokio atsargumo T.Pačėsas ėmėsi po nesėkmingo 1997-1998 metų sezono Odesos (Ukraina) „Bipa-moda“ komandoje. 1997 metų pabaigoje buvo nušautas šio klubo savininkas Arkadijus Tabačnikas.

Po šio įvykio klubo vadovai ėmė nebemokėti žaidėjams atlyginimų, ir legionierius iš Lietuvos paliko Ukrainą nesibaigus šios šalies čempionatui. Tokios gyvenimo pamokos verčia T.Pačėsą daugiau nepasikliauti pažadais.

Geriausias klubo pirkinys

Rusijos spaudoje T.Pačėsas vadinamas geriausiu šių metų Permės klubo pirkiniu. Tuo neabejoja ir pats Tomas. Pastaruoju metu jis labai pasitiki savo jėgomis.

„Raumenys mano, kaip patrankos, – rodė Tomas, kilstelėjęs aukštyn juodų Calvino Kleino marškinėlių rankovę, – tiesiog degu, kaip noriu žaisti, šiemet Rusijoje būsiu rezultatyviausias žaidėjas“.

Juodi marškinėliai, juodos kelnės, juodi batai ir akis dengiantys juodi akiniai nuo saulės – ne tik kalbos, bet ir išvaizda rodė Tomą labai pasitikintį savo jėgomis.

Siekdamas vietos Lietuvos rinktinėje, T.Pačėsas, galima sakyti, neturėjo pertraukos tarp krepšinio sezonų. Tik grįžęs iš Izraelio, kur praėjusį sezoną atstovavo Rišon Lezijono klubui „Maccabi“, Tomas pradėjo treniruotis savarankiškai. Nepatekęs į Europos čempionatą, krepšininkas nenuleido rankų – jis ir toliau dirbo pagal individualią programą.

„Praėjęs sezonas Izraelyje man buvo gana prastas, todėl žaisdamas Rusijoje turiu įrodyti, ko esu vertas“, – užsidegęs kalbėjo krepšininkas.

Atvažiavęs į Vilnių tvarkytis Rusijos vizos, Tomas eidamas šlubčiojo. Paklaustas, kas atsitiko, jis vėl prabilo apie treniruotes „Trumpam buvau nustojęs sportuoti, kai vėl pradėjau, visi raumenys skauda. Esu labai liesas, bet stiprus“.

Niekada neslėpęs savo troškimo likti žaisti Lietuvoje, tačiau nesulaukęs nė vieno konkretaus pasiūlymo, T.Pačėsas dabar nenusimena. Kitą sezoną Permės „Ural-Greit“ komanda yra pasiryžusi Rusijos čempionate mesti iššūkį nenugalimajai CSKA ir susitikti su ja finale.

Tokiais būsimo savo klubo planais patenkintas ir legionierius iš Lietuvos T.Pačėsas. Svarbiausia, kad ir klubo, ir krepšininko planai, susidūrę su realybe, nesubliukštų kaip muilo burbulas.

Permės ieškojo gaublyje

„Išvažiuoju ten, kur dar niekada nesu buvęs. Neseniai dar kartą pasižiūrėjau į gaublį, kur yra Permė: nuo Lietuvos iki Maskvos – tūkstantis kilometrų, nuo Maskvos iki Permės – dar beveik du tūkstančiai. Už Permės – Uralo kalnai“, – likus kelioms dienoms iki išvykos kalbėjo T.Pačėsas.

Gyvenimo Rytuose patirtį turinti krepšininko žmona Laima labai nenorėjo, kad Tomas pasirašytų kontraktą su Rusijos klubu. Rytų šalys L.Pačėsienei nekelia pasitikėjimo. Ukrainoje jai yra tekę gyventi ir be elektros, ir baiminantis didelio nusikalstamumo.

Prieš kelionę į nežinomą kraštą krepšininko žmona guodžiasi tuo, kad Permėje, tame pačiame klube, kuriame žais Tomas, kitą sezoną trenerio asistentu dirbs Valdemaras Chomičiu.

Jo žmona bent retkarčiais atvažiuos iš Ispanijos, kur gyvena su trimis dukromis, aplankyti savo vyro, tuo praskaidrindama nuotaikas ir priverstinei legionierei L.Pačėsienei.

Tiesa, Laima, kaip ir D.Chomičienė, neketina ištisus metus praleisti Rusijoje.

Permėje labai šaltos žiemos, todėl žmona su dukra viduržiemį galbūt praleis Lietuvoje“, – nuolaidžiavo T.Pačėsas, labai nemėgstantis vienatvės.

Kitos savaitės pradžioje T.Pačėsas į Permę išvyks vienas, nors Rusijos vizas parūpino ir žmonai bei trejų metų dukrai Rūtai. Krepšininkas nori pirmiausia įsikurti – susirasti butą ar apsigyventi gerame viešbutyje. Tuomet į Permę atvyks ir Tomo šeima. Rusijos klubas sutinka su visomis lietuvio iškeltomis buities sąlygomis.

Tomas atsisveikino neilgam. Jis džiaugėsi, kad Permės klubas ieško kontaktų su Lietuva. „Ural-Greit“ komandos vadovai netgi planuoja rugpjūčio 10-22 dienomis Klaipėdoje surengti treniruočių stovyklą.

„Galbūt vėl greit būsiu namuose, – džiūgavo T.Pačėsas. – V.Chomičius ieško varžovų Lietuvoje draugiškoms priešsezoninėms rungtynėms su Permės komanda“.

Audra Telksnienė, „Krepšinis“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.