„Bayern“ pergalių kalvis J. Heynckesas – atsiskyrėlis, pademonstravęs galybę

Miuncheno „Bayern” futbolininkai savo trenerį Juppą Heynckesą kelia į padanges, nors kitą sezoną jo paslaugų jau atsisakyta. Ar nepaskubėjo visus varžovus iš kelio šį sezoną šluojantys bavarai?

J. Heynckesui pergalių džiaugsmą tramdo žinojimas, kad pasibaigus sezonui jam teks palikti „Bayern”.<br>AP
J. Heynckesui pergalių džiaugsmą tramdo žinojimas, kad pasibaigus sezonui jam teks palikti „Bayern”.<br>AP
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 27, 2013, 6:38 PM, atnaujinta Mar 7, 2018, 3:22 PM

Kas per vienas yra tas J. Heynckesas?

Daugumai žmonių jis yra treneris, kurio treniruojamas „Bayern” jau užsitikrino Vokietijos čempiono titulą ir viena koja įžengė į Čempionų lygos finalą, šią savaitę pirmosiose pusfinalio rungtynėse namie 4:0 sutriuškinęs „Barcelona”, remdamasis „Stern“ informacija rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Kitiems jis yra atsiskyrėlis, mįslė net savo draugams.

Draugystės neišsaugojo

Nepaisant to, kad J. Heynckeso gyvenimas viešas, jis sugeba likti nuošalyje. Kiek išsamiau apie „Bayern” trenerį gali papasakoti tik Miuncheno klubo prezidentas Uli Hoenessas.

Būtent jis 1987 metais J. Heynckesą pirmą kartą pasikvietė į klubą. Ir šie metai buvo jųdviejų ilgos draugystės pradžia.

Niekas nepasikeitė ir tuomet, kai „Bayern” prezidentas po ketverių su puse metų darbo atleido savo draugą iš trenerio pareigų.

„Jau anuomet jis pasirodė visiškai lojalus žmogus, visada elgėsi sąžiningai ir garbingai”, – sako U. Hoenessas.

Bet kai „Bayern” klubo prezidentas 2011-aisiais antrą kartą pasikvietė J. Heynckesą į Miuncheną, reikalai kiek susikomplikavo.

U. Hoenessas priėmė jį ne tik kaip trenerį, bet ir kaip artimą draugą. Klubo prezidentas svajojo apie bendrus pasisėdėjimus prie raudonojo vyno taurės, pašnekesius apie „Bayern”, futbolą, apie viską.

Dar 2009-aisiais, kai J. Heynckesas keturioms savaitėms perėmė „Bayern” vairą kaip Jurgeno Klinsmanno įpėdinis, jis taip ramiai, šaltakraujiškai vadovavo komandai, kad U. Hoenessas pamanė, jog jo senajam bičiuliui koją kiša amžius.

Atrodė, kad neliko nieko iš to J. Heynckeso, kuris visuomet „užuosdavo” trūkstamą pagarbą.

„Anuomet jis žinojo įėjimo į mūsų namą prie Tėgernzės kodą. Juppas atėjo aštuntą valandą vakaro, pernakvojo, papusryčiavo su mano žmona, po to nuvažiavo į treniruotę. Tai buvo gražiausias laikas. Juppo nekamavo jokie rūpesčiai. Jis neturėjo ko prarasti”, – prisimena „Bayern” prezidentas.

Per pastaruosius dvejus metus U. Hoenessas ir J. Heynckesas nebesusitikdavo vakarais prie raudonojo vyno taurės. „Bayern” prezidentui nebepavyko atkurti su senuoju draugu ankstesnių santykių.

Buvo jau nurašytas

U. Hoenesso bičiulis gyvena netoli treniruočių bazės. Rytą jis čia atvyksta vienas pirmųjų – aštuntą valandą jau prakaituoja ant dviračio treniruoklio. Vakare Juppas kūno rengybos salėje ant minkšto pakloto daro nugaros gimnastiką. Po to neretai pasičiumpa paketą su maistu, kad namuose prie televizoriaus toliau dirbtų.

J. Heynckesas stengiasi pasinaudoti jam suteiktu šansu – sulaukti didžiulės sėkmės su „Bayern”. Ir, regis, šįkart jam pavyko, nors anksčiau jo triumfą dažnai užklodavo prieblanda.

Kai Vokietijos futbolininkai 1974 metais savo šalyje iškovojo pasaulio futbolo čempionų titulą, J. Heynckesas dėl sužeidimo sėdėjo ant atsarginių suolelio.

Jis buvo vienas geriausių vokiečių puolėjų, bet visas pasaulis tą laiką siejo tik su vienu žaidėju: Gerdu Mülleriu.

Kai 1998-aisiais J. Heynckeso treniruojama Madrido „Real” pasiekė Čempionų lygą, Ispanijos klubo valdyba dar likus keliems mėnesiams iki finalo viešai pareiškė, kad priimtas sprendimas dėl jo išėjimo į Lisabonos „Benfica”.

2012-aisiais J. Heynckesas – po pirmųjų dvejų metų pagal sutartį „Bayern” – turėjęs pajusti, kad istorija kartojasi.

Miuncheno klubo valdyba jau po dramatiškai pralaimėto Čempionų lygos finalo Londono „Chelsea” ekipai su mielu noru būtų jį įtikinusi pasitraukti. J. Heynckesas dažnai darė nuvargusio žmogaus įspūdį. Jis sunkiai kapstėsi iš gripo.

Sezono metu jis kalbėjo pasitrauksiąs iš „Bayern” trenerio pareigų, teigia vienas jo artimų draugų.

„Pirmiausia reikia daryti viską, kad J. Heynckesui ir komandai sezonas būtų sėkmingas, o paskui metus bus ieškoma naujo trenerio”, – viešai pareiškė „Bayern” prezidentas gegužės pabaigoje.

Jo žodžiai nuskambėjo taip, lyg jis kalbėtų apie užduotis, kurios ne šio trenerio jėgoms. Nieko keista, kad tik po daugelio savaičių „Bayern” strategas atleido U.Hoenessui jo pasakytus žodžius.

Su vadovais santykiai atšalo

Kai prieš praėjusias Kalėdas „Bayern” klubo prezidentas skrido į Niujorką susitikti ir aptarti sandorio su įpėdiniu Josepu Guardiola, apie tai pasakė ir J. Heynckesui. Šis neturėjo jaustis draugo atstumtas, bet buvo susierzinęs. Artimų šaltinių teigimu, J. Heynckesas planavo likti klubo treneriu dar metus.

Paaiškėjus, kad J. Guardiola treniruos „Bayern”, iš J. Heynckeso galutinai buvo atimta galimybė paaiškinti, jog jis pasitraukia savo iniciatyva.

Nuo to laiko J. Heynckeso santykiai su klubo valdybos vadovu Karlu Heinzu Rummenigge, sporto direktoriumi Matthiu Sammeriu yra šalti.

J. Heynckesas dirba savo nuožiūra, brėždamas nematomą liniją tarp savęs, savo komandos ir „tų, kurie aukštai”. Ir jau ne kartą davė suprasti savo žaidėjams, kad esantys aukštai ne visada teisingai elgiasi.

„Bayern” trenerio nusivylimą galima suprasti, nes šį sezoną jo ekipa kai kurias rungtynes sužaidė tiesiog idealiai. Ir dėl to atiduoti ekipos vairą į J. Guardiolos rankas jam sunku, nes artimiausiais metais 42-ejų ispanas turėtų surinkti gerą derlių.

Bet tą laiką, kiek J. Heynckesui dar liko vadovauti „Bayern” žaidimui, jis kovos: po tėvišku apvalkalu vis dar liepsnoja su atkaklumu besiribojantis garbės troškimas.

Ištikimas žmonai ir šeimai

Juppas, devintasis iš dešimties kalvio vaikų, visada veržėsi į viršų. Šeima mokė jį savo vertybių: padorumo, patikimumo, pareigingumo, lojalumo. Su žmona Iris susipažino mokydamasis tinkuotojo darbo – ji dirbo toje pačioje įmonėje. Iris – jo pirmoji patarėja. Žmona tvarko jo gyvenimą, drabužių parinkimą, būsto įrengimą – viską.

Ir J. Heynckesas nelieka skolingas: po dviejų operacijų slaugė Iris ir tuo pat metu rūpinosi jų namuose gyvenusia silpnaprotyste susirgusia žmonos motina. Jis išsaugojo savo tinkuotojo įgūdžius, nors jau seniai buvo žvaigždė. J. Heynckesas iki šiol nepamiršta nė vieno gimtadienio tų žmonių, kurie jam svarbūs.

2011 metais atsisveikinęs su Lėverkuzeno „Bayer” jis ne tik paliko tarnybinį automobilį su pilnutėliu benzino baku.

Treneris kiekvienam savo darbuotojui atsidėkodamas įteikė voką. Pasak vieno gavusiųjų, ten buvo įdėta daugiau nei 100 eurų. Tokią padėką gavo ir sporto direktoriaus Rudi Völlerio sekretoriatas.

Kai 1998 metais U. Hoenessas iš pradžių neteko tėvo, o paskui motinos, juos į amžinojo poilsio vietą lydėjo senas bičiulis J. Heynckesas, iš anksto nepranešęs apie savo atėjimą.

„Bayern” trenerio charakterį labiau suformavo sąžiningas paprastų žmonių gyvenimas nei vėliau atėjusi sėkmė.

Su treneriu ir jo žmona vakarėliuose bendravę žmonės teigia, kad retai matė J.Heynckesą tikrai atvirą, atsipalaidavusį.

Kvietimų į rinktinę atsisakė

J. Heynckeso ryšys su išoriniu pasauliu lieka futbolas, per jį atsiskleidžia žmogiškosios trenerio savybės.

Per spaudos konferencijas „Bayern” treneris kitoks.

Kai vienas reporterių paklausė, ar prieš Čempionų lygos pusfinalį jis paskambins buvusiam „Barcelona” treneriui J.Guardiolai, J. Heynckesas šiurkščiai atkirto: „Prašau, gerbkite mane ir mano darbą!” Jo veide atsispindėjo neslepiamas įniršis.

Kai J. Heynckeso buvo paklausta, ar jo nevilioja futbolo rinktinės trenerio pareigos, jis atsakė: „Aš jau triskart atsisakiau.”

Bet gal ketvirtą kartą J. Heynckesas pasakytų „Taip?” Tokio pasiūlymo jis galėtų sulaukti tik po 2014 metų pasaulio futbolo čempionato. Bet tada J. Heynckesui jau bus 69-eri.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.