Devyniolikmečiai po pratęsimo išplėšė pasaulio čempionato bronzą (video)

Lietuvos jaunimo (iki 19 m.) rinktinė pasaulio čempionate – trečia! Rungtynėse dėl bronzos Tomo Masiulio auklėtiniai 106:100 (21:18, 21:16, 14:28, 29:23, 21:15) po pratęsimo palaužė Australijos komandos pasipriešinimą.

Po finalinio švilpuko lietuviai sušoko į aikštę ir užtraukė „Tris milijonus“.<br>FIBA nuotr.

2013-07-07 19:34, atnaujinta 2018-03-04 20:37

Lietuviams pavyko išsilaikyti ant nugalėtojų paklyos. Prieš dvejus metus Jono Valančiūno vedama Lietuvos rinktinė pasaulio jaunimo čempionate Rygoje iškovojo auksą.  Bronza Prahoje – trečios spalvos medalis. 2003 metais lietuviai buvo iškovoję sidabrą. Aukso medalius iškovojo amerikiečiai, finale 82:68 pranokę garbingai pasipriešinusius serbus.

Į simbolinį turnyro penketą pateko įžaidėjas iš Serbijos V. Mičičius, australas atakuojantis gynėjas D. Exumas, puolėjas iš Kroatijos D. Šaričius, sunkusis krašto puolėjas A. Gordonas bei „centras“ J. Okaforas, gynę JAV garbę.

Būtent 13,4 taško ir 6,2 atšokusio kamuolio rinkęs A. Gordonas tapo naudingiausiu pasaulio čempionato žaidėju.

Šį kartą bronzą lietuviai galėjo laimėti ir paprasčiau, nes pirmoje mačo dalyje turėjo solidžią persvarą (38:21). Vis dėlto jos išlaikyti nepavyko.

25-ą minutę pirmą kartą į priekį išsiveržę australai perėmė iniciatyvą ir ėmė diktuoti žaidimo tempą. Ne gana to, varžovai buvo nutolę 9 taškais (60:51). Tačiau lietuviai atsitiesė ir išlygino rezultatą.

Tiesa, paskutinės atakos teisė buvo Australijos krepšininkų rankose. Bet lemiamu metu T. Masiulio auklėtinių paruošta gynyba suveikia idealiai – varžovai net neišmetė kamuolio į krepšį.

Pratęsime lietuvius į priekį vedė gynėjas T. Dimša. Mažu penketu priešininkus nustebinę Lietuvos krepšininkai prasidėjus paskutinei minutei buvo solidžiai atitrūkę (100:91). Nors mūsiškių stovykloje atsirado panikos ženklų (102:97), pavyko išsaugoti pergalingą pranašumą.

Lietuva: T. Dimša 19 (3/3 trit.), M. Grigonis 17, L. Lekavičius 16, S. Raupys ir M. Gebenas (9 atk. kam.) po 12, J. Gintvainis 9, J. Tamulis 8, R. Gustys 5, A. Jankaitis ir D. Krestininas po 4.

Australija: D. Exumas 28, D. Pineau 20 (17 atk. kam.), F. Kalau von Hofe 16, A. Fisheris 14, G. Martinas ir N. Duncanas po 7, M. Rowley 6, E. Naaras 2.

Pirmasis kėlinys

Rungtynės prasidėjo atkakliai. Lietuviams sunkiai sekėsi stabdyti australų lyderį D. Exumą – 12:11. Trapų pranašumą T. Masiulio auklėtiniai išlaikė iki pat pirmo ketvirčio pabaigos. Mūsiškius į priekį vedė atsarginiai žaidėjai – 6 taškus pelnęs J. Tamulis ir 5 pridėjęs M. Gebenas. Pirmąjį ketvirtį Lietuvos krepšininkai laimėjo 21:18.

Antrasis kėlinys

Antrojo kėlinuko pradžioje Lietuvos jaunimo rinktinė surengė spurtą 17:3 ir grėsmingai atitrūko – 38:21. Tiesa, baigiantis ketvirčiui australams pavyko kiek sušvelninti deficitą ir po dviejų kėlinių lietuviai pirmavo 42:34.

Trečiasis kėlinys

Po pertraukos Lietuvos rinktinė tarsi sustojo. Po krepšiu australų gretose nesustabdomai žaidė D. Pineau, kurio pastangomis varžovams pavyko išlyginti rezultatą – 45:45. T. Masiulis paprašė minutės pertraukėlės, bet ji nesulaikė pirmą kartą į priekį išsiveržusių ir greitai nutolusių priešininkų – 46:54.  Lietuvių metimai nepasiekė tikslo, o australai baudė tiek iš po krepšio, tiek iš tolimų distancijų – 51:60.  Prieš lemiamą susitikimo dalį mūsiškiai turėjo 6 taškų deficitą – 56:62.

Ketvirtasis kėlinys

Ketvirtajame kėlinyje Lietuvos komandai galiausiai atsirišo krepšys. Vien per puspenktos minutės T. Masiulio kariauna pelnė tik vienu tašku mažiau, nei per visą trečią kėlinį, o Australijos persvara ištirpo iki 72:69.  Itin svarbų tritaškį pataikė T. Dimša, dar sugebėjęs išprovokuoti australo pražangą – Lietuva išsiveržė į priekį (73:72).  Tiesa, varžovai netrukus trumpam susigrąžino persvarą, bet likus pustrečios minutės priekyje vėl buvo lietuviai – 79:78.  Australai nepasidavė. Likus žaisti 2 min., rezultatas buvo lygus – 81:81. Svarbiu metu, likus kiek daugiau nei minutei, rinktinę į priekį vėl išvedė T. Dimša – 84:82.

Tiesa, gynėjas turėjo puikią progą baudų metimais padvigubinti pranašumą, bet antrą kartą jo ranka sudrebėjo. Tuo pasinaudoję australai prasidėjus paskutinei minutei išlygino rezultatą – 84:84.  Paskutinės australų atakos metu lietuviai buvo atsidūrę nepavydėtinoje situacijoje, kai D. Exumas likus 8 sek. stojo prie baudų metimo linijos. Varžovų lyderis pataikė pirmą baudą (85:84), bet po antro netaiklaus bandymo, dėl kamuolio kovodami australai prasižengė puolime. Vis dėlto baudas metęs S. Raupys realizavo tik antrąją baudą (85:85) ir paliko varžovams 7,7 sek.   Australijos rinktinės ataka buvo nerezultatyvi – priešininkai net neatliko metimo. Komandos buvo priverstos žaisti pratęsimą.

Pratęsimas

Pratęsimo pradžioje T. Masiulis pateikė varžovams siurprizą – į aikštę išleido žemą penketą. Panašu, kad sprendimas pasiteisino, nes likus žaisti 3 min. lietuviai pirmavo 92:89. Labai didelės svarbos tritaškį pataikė T. Dimša – 95:89. Lietuviai dar labiau atitrūko ir išsaugoję persvarą po finalinio švilpuko spaudė čempionišką  „sūrį“.