Lietuvos rinktinė antrąkart pamokė Ispanijos žvaigždyną – 78:76

Lietuvos ir Ispanijos rinktinių rungtynės Malagoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (14)

Jul 21, 2016, 8:18 PM, atnaujinta May 18, 2017, 4:07 AM

16 taškų – tokiu skirtumu Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė buvo atsilikusi akistatoje su Europos čempione Ispanija, tačiau jai prireikė vos 13 minučių, kad šią prarają panaikintų. Ir antrąkart per savaitę nugalėtų galingąją Ispanija. Rio de Žaneiro olimpiadai besirengianti Jono Kazlausko suburta ekipa ketvirtadienį Malagoje palaužė namie žaidusius Londono olimpiados vicečempionus ir Europos čempionus ispanus 78:76 (15:23, 24:16, 23:20, 16:17) ir išlieka viena iš nedaugelių rinktinių, kuri pasirengimo olimpiniam turnyrui metu dar nepralaimėjo nė vienos kontrolinės dvikovos.  Dabar Lietuvos ekipos sąskaitoje – 7 kontrolinių dvikovų pergalės iš tiek pat galimų.

„Antrosios rungtynės, manau, kur kas labiau atspindės rinktinių pajėgumą“, – dar prieš dvikovą sakė Lietuvos rinktinės narys Jonas Mačiulis, teigdamas, kad pirmoji ispanų ir lietuvių akistata buvo savotiška žvalgyba.

Ir antrosios dviejų 2015-ųjų Europos čempionato finalininkų rungtynės tik parodė, kad Lietuvos rinktinė – grėsmingas varžovas, nusitaikęs į Rio žaidynių apdovanojimus. Nors tie patys ispanų žurnalistai po rungtynių Kaune, kurias lietuviai po pratęsimo laimėjo 87:83, tikino, kad mūsų šalies ekipa – vidutiniokė ir jai prognozavo tik olimpinį ketvirtfinalį.

Kaip ir pirmame tarpusavio mače Kaune, taip ir Malagoje, Ispanija ketvirtadienį ir vėl rungtynių pradžioje kirto iš peties – kol lietuviai bandė prisišaudyti ir sustyguoti žaidimą, šeimininkai itin greitai pabėgo ir 6 min. pirmavo 16 taškų skirtumu – 20:4.

Tačiau po J.Kazlausko paimtos minutės pertraukėlės vaizdas pasikeitė – ekipą į priekį tempė Mindaugas Kuzminskas, mūsų krepšininkai pradėjo skirtumą mažinti tritaškiais ir jau po 10 minučių kovos buvo belikę 8 taškai – 15:23.

Antrame ketvirtyje ispanai dar kelis kartus buvo skirtumą padidinę iki dviženklės persvaros, tačiau lietuviai sukandę dantis gynėsi ir sėkmingai puolė. Baigiantis kėliniui Paulius Jankūnas galiausiai baudos metimais išlygino rezultatą – 39:39, tad po didžiosios pertraukos viskas turėjo prasidėti iš pradžių.

Po 20-tie minučių sėkmingiausiai Lietuvos ekipoje žaidė 10 taškų įmetės M.Kuzminskas bei 8 taškus pelnęs ir 3 kamuolius atkovojęs Jonas Valančiūnas. Ir trečiasis ketvirtis prasidėjo galingu Lietuvos spurtu – J.Valančiūnas, M.Kuzminskas ir D.Sabonis padėjo mūsų rinktinei laimėti atkarpą 7:0, o 4 min. lietuviai pirmavo 50:43.

Per likusį laiką ispanai siekė pasivyti svečius, tačiau Lietuvos krepšininkai atrodė solidžiai – puikiai gynėsi ir taikliai metė, tad Ispanijai teko tik besivejančiojo vaidmuo. Nepadėjo ir pirmąkart šiemet rinktinės marškinėlius užsivilkęs veteranas ir komandos žvaigždė Pau Gasolis. Po trijų kėlinių mūsų šalies žaidėjai jau pirmavo 3 taškų skirtumu – 62:59.

Ketvirtame ketvirtyje Ispanija bandė perlaužti įvykių eigą, tačiau tik kartą jai pasisekė išlyginti rezultatą – 69:69. Bet po to mūsų ekipos žaidėjai pabėgo ir per paskutinę minutę neleido šeimininkams sukurti intrigos – pirmavo 76:71, 78:73. Lietuva: J.Valančiūnas (7 atk. kam.) ir M.Kuzminskas – po 15, R.Seibutis 13, M.Grigonis 9, P.Jankūnas 7, D.Sabonis 6, V.Kariniauskas 5 (5 rez. perd.), J.Mačiulis 3, A.Juškevičius ir A.Kavaliauskas po 2, E.Ulanovas 1.

Ispanija: S.Llullas 12, N.Mirotičius 11 (8 atk. kam.), P.Gasolis 10, R.Fernandezas 8, S.Rodriguezas 7 (5 rez. perd.).

Statistika.

Ispanija – Lietuva

Dvitaškiai: 14/35 (40 proc.) – 2149 (52 proc.)

Tritaškiai: 8/19 (42 proc.) – 7/19 (36 proc.)

Baudų metimai: 24/32 (72 proc.) – 15/21 (71 proc.)

Atkovoti kamuoliai: 35:31

Rezultatyvūs perdavimai: 16 – 13

Perimti kamuoliai: 6 – 7

Klaidos: 14 – 12

Rungtynės

Ketvirtasis kėlinys: Ispanija – Lietuva 78:76 (23:15, 16:24, 20:23, 17:16).

Ketvirtojo kėlinio pradžia ir vėl priklausė Lietuvai – ispanai nepataikė, o sužaidus 2 min. mūsiškiai turėjo 8 taškų pranašumą 67:59. Ispanija pakilo lemiamam spurtui – 5 min. jie sumažino atsilikimą 63:67. Likus grumtis mažiau kaip 3 min. S.Rodriguezas tritaškiu vis dėlto išlygino rezultatą – 69:69. Likus žaisti 1 min. 30 sek. po J.Valančiūno baudų metimų ir sėkmingai pakištos rankos atšokus kamuoliui pirmavo 74:69. Ispanija pabandė „užlaužti“ lietuvius, tačiau likus kovoti 32 sek. R.Seibutis pataikė tritaškį ir mūsų ekipa pabėgo 76:71. P.Gasolis pataikė du taškus ir ispanai nutarė gelbėtis prasižengdami. tačiau lietuviai atsilaikė ir laimėjo.

Trečiasis kėlinys: Ispanija – Lietuva 59:62 (23:15, 16:24, 20:23).

Pirmąją minutę po D.Sabonio taškų Lietuva pirmą kartą šiose rungtynėse išsiveržė į priekį – 41:39. Maža to  - po J.Valančiūno dėjimo ir M.Kuzminsko tritaškio lietuviai pabėgo 46:39. Lietuva startavo sausai 7:0. Sužaidus 3 min. Lietuva pirmavo 48:41. Įpusėjus kėliniui lietuviai ramiai kontroliavo padėtį ir pirmavo 50:44. 7 min. ispanai po didelių pastangų šiek tiek sumažino atsilikimą 49:53, o likus grumtis 2 min. po S.Llulo baudos metimų šeimininkai priartėjo iki 51:53. Tačiau tuoj pat M.Grigonis įmetė tritaškį ir vėl padėjo Lietuvai atitrūkti 56:51. Po 5 taškų M.Grigionio taškų Lietuva ir vėl buvo nurūkusi 61:55.

Antrasis kėlinys: Ispanija – Lietuva 39:39 (23:15, 16:24).

Po J.Valančiūno taškų atsilikimas nuo Ispanijos dar labiau sumenko – 17:23. Lietuviai 4 min. buvo vėl priartėję iki 21:28, tačiau tritaškį įmetė Juanas Carlosas Navarro ir skirtumas tapo dviženklis – 31:21. Vis dėlto, Lietuvą į priekį vedė Malagoje žaidęs Mindaugas Kuzminskas – jis įpusėjus antram kėliniui jau buvo pelnęs 10 taškų.  6 min. perėmęs kamuolį A.Juškevičius perbėgo per visą aikštę ir pelnė du taškus, o Lietuva atsiliko vos 29:34. Maža to – po R.Seibučio trijų baudų metimų lietuviai jau pasivijo varžovus – 32:34. Šiek tiek atkutę ispanai 8 mi. sugebėjo pabėgti 39:32, tačiau skirtumą sumažino J.Mačiulis – pataikė tritaškį. Paskutinę kėlinio minutę du taškus pataikė J.Valančiūnas, likus žaisti kėlinyje 15 sek. sėkmingai baudas metė P.Jankūnas ir rezultatas tapo 39:39.

Pirmasis kėlinys: Ispanija – Lietuva 23:15.

Ispanai jau 2 min. pirmavo 7:0, o trys lietuvių metimai buvo netikslūs. Pirmuosius du taškus Lietuvai pelnė R.Seibutis, tačiau 4 min. ispanai pirmavo 9:2. Matydamas nekaip prasidėjusį mačą, Lietuvos rinktinės treneris Jonas Kazlauskas paprašė minutės pertraukėlės.

Lietuviams ir toliau nesisekė pulti ir 6-ąją min. ispanai, po R.Fernandezo tritaškio, pirmavo jau dviženkle persvara – 16:4. 7 min. Europos čempionai jau triuškino Lietuvą – po S.Llulo dviejų baudos metimų ispanai pirmavo 20:4.

Nors lietuviams pasisekė šiek tiek atstatyti puolimo mašina, ispanų puolimo mašina taip pat nestrigo – 9 min. šeimininkai pirmavo 22:10. Po M.Kuzminsko tritaškio paskutinę kėlinio sekundę skirtumas tapo vienženklis – 23:15.

Lietuvos starto penketas: J.Valančiūnas, P.Jankūnas, R.Seibutis, J.Mačiulis, A.Juškevičius.

Ispanijos starto penketas: R.Ferrnandezas, R.Rubio, W.Hernengomezas, N.Mirotičius, S.Llulas.

Šioms rungtynėms neregistruotas buvo Mantas Kalnietis.  ----------------

Ir vėl santykius aikštėje aiškinsis rinktinės, kurios kausis Rio de Žaneiro olimpiados B grupėje. Tad draugiškomis ar tik kontrolinėms rungtynėmis šiuos mūšius sunku pavadinti.

Pirmąsias rungtynes Kaune lietuviai pirmadienį Kaune laimėjo po pratęsimo 87:83. Tai buvo pirmoji ispanų nesėkmė pasirengimo Rio žaidynėms metu. Tiesa, ispanai buvo sužaidę prieš tai vos vieną mačą ir įveikė Angolą 85:61. Tuo tarpu lietuviams pirmadienio mūšis su Europos čempionais ispanais buvo jau šeštasis – ir visas rungtynes Lietuva laimėjo. Vidutiniškai lietuviai penkis varžovus – Naująją Zelandiją, Tunisą, Baltarusiją, Nyderlandus ir Venesuelą įveikė 23,5 taškų skirtumu.

„Mes Kaune su ispanais žaidėme banguotai. Gal tik galima būtų išskirti Mantą Kalnietį, kuris gerai sužaidė. Likę žaidėme tikrai vidutiniškai ar žemiau tos ribos. Be abejo, mes tąkart laimėjome, bet tai draugiškos rungtynės, abi komandos eksperimentavimo tiek pas juos, tiek ir pas mus. Yra dar laiko tobulinti žaidimą. Kitą vertus, antrosios rungtynės, manau, kur kas labiau atspindės rinktinių pajėgumą“, – aiškino apie antrąją dvikovą Madrido „Real“ ekipoje žaidžiantis J.Mačiulis.

„Skaičiuokite kaip norite, bet tarp lietuvių ir ispanų bus trys mačai – lietuviai liepos 18 dieną Kaune kovėsi su Ispanija, ketvirtadienį Malagoje rinktinės sužais atsakomąsias kontrolines rungtynes, o jau olimpiados metu rugpjūčio 13-ąją komandos sužais jau oficialias rungtynes B grupėje. Ir tai ne pabaiga – juk gali atsitikti ir taip, kad lietuviai ir ispanai dar kovos atkrintamosiose varžybose dėl medalių“ – galimus scenarijus dėliojosi ispanai.

„Pirmasis rūpestis, kad truputį vangiai, gal kiek ir išsigandę, pradėjome rungtynes Kaune. Reikia išvengti tokių psichologinių duobių, kad jų daugiau nepasitaikytų. Antra – stengdamiesi žaisti greitai padarėme per daug klaidų. Trečia – kai kuriose rungtynių atkarpose mūsų judėjimas buvo nepakankamai geras, buvo daug statiškų pozicijų“, – ekipos klaidas Kaune skaičiavo J.Kazlauskas.

J.Kazlauskas jau Malagoje pripažino, jog žaisdamas su ispanais, kurie bus vienoje atrankos grupėje Rio, visų kortų varžovams stengsis neatskleisti. „Tačiau po pirmų dvejų rungtynių olimpinėje grupėje jau bus sunku ką nors nuslėpti“, – sakė J.Kazlauskas.

- Nors ir draugiškos rungtynės, tačiau Kauno dvikovoje tarp Lietuvos ir Ispanijos emocijų netrūko, – prie rungtynes buvo pakalbintas J.Mačiulis.

– Žinoma, nors ir draugiškas mačas, tačiau vis tiek „užverda“ emocijos, norisi laimėti. Manau, ketvirtadienį tų emocijų bus dar daugiau – visų pirma, iš ispanų pusės, nes jie pralaimėjo pirmąją kontrolinę akistatą. Antras dalykas – ispanai žais namie ir norės sirgaliams įrodyti, kad tai buvo atsitiktinumas. Žaidžiau Malagoje ir galiu pasakyti, kad čia geri aistruoliai ir atmosfera yra puiki arenoje.

Ispanijos rinktinė kelialapį į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes iškovojo pernai tapusi Europos čempione. Žemyno pirmenybių finale ispanai nugalėjo lietuvius 80:63

Prieš kelionę į Pietų Ameriką ispanai jėgas pasitikrins dar trijuose mačuose. Jie Madride ir Valjadolide dukart susitiks su Venesuelos rinktine (liepos 23 ir 25 d.), o liepos 28 d. Saragosoje žais paskutines draugiškas rungtynes su varžovu, kuris dar nėra aiškus.

Tuo tarpu Lietuva po rungtynių su Ispanija kels sparnus į Argetiną, kur dalyvaus turnyre. Jam pasibaigus, mūsų šalies ekipa persikels į Braziliją – San Paulo miestą, kur sužais dar du kontrolinius mačus.