Viskas, ką reikia žinoti apie „Žalgirio“ pergalę prieš „Uniks“

„Uniks“ ir „Žalgirio“ dvikovos akimirkos.<br>„Uniks“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (36)

Haris Augustynas

Mar 18, 2017, 8:17 AM, atnaujinta Apr 7, 2017, 7:19 PM

Kauno „Žalgirio“ ekipa Kazanėje išplėšė dramatišką pergalę iš „Uniks“ krepšininkų ir tęsia lenktynes dėl vietos Eurolygos atkrintamosiose varžybose. Pateikiame svarbiausių šių rungtynių epizodų analizę.

Po fantastiško Leo Westermanno tritaškio „Žalgiris“ išsiveržė į priekį 79:77 ir pergalės iš rankų nepaleido. Kauniečiai 82:80 iškovojo 12-ąją, itin svarbią pergalę Eurolygoje.

Rezultatyviausio Eurolygos žaidėjo stabdymas

Prieš rungtynes akcentuotas Keitho Langfordo sugrįžimas ir viltys, kad amerikietis bus prastos sportinės formos visiškai nepasiteisino. Išmaudęs L.Westermanną, rezultatyviausias Eurolygos krepšininkas greitai surinko 7 taškus, išprovokavo dvi prancūzo pražangas ir pasodino gynėją ant suolo.

Renaldas Seibutis visada pasižymėjo geležine gynyba ir užsitarnavo juodadarbio titulą aikštėje. Jis ne tik pristabdė, bet taip išjungė K.Langfordą iš žaidimo, kad šis iki pat pertraukos daugiau nepelnė nė taško.

Žalgiriečiams žaidžiant vienas prieš vieną su K.Langfordu, į pagalbą visada atbėgdavo komandos draugas. Šis metodas geriausiai veikė su Luku Lekavičiumi, kuris ne tik spėdavo į pagalbą gynyboje prieš K.Langfordą, bet ir netrukdavo grįžti prie savo dengiamo žmogaus.

„Uniks“ puolime kamuolys judėjo daug geriau, kai K.Langfordas sėdėjo ant suolo. Pirmajame kėlinyje nuolat ieškoję savo lyderio, kuris žaidė visas 10 minučių, antrajame ketvirtyje šeimininkai išmoko žaisti be jo. K.Langfordui grįžus į aikštę, Kazanės krepšininkai nebeorganizavo viso puolimo per amerikietį.

Antroje rungtynių dalyje L.Westermannas vėl buvo priverstas gintis prieš K.Langfordą. Jau pirmoje „Uniks“ atakoje prancūzas perėmė kamuolį ir pelnydamas du taškus greitoje pradėjo „Žalgirio“ spurtą 5:0.

Tiesa, po perimto kamuolio – vėl problemos gynyboje. K.Langfordas smeigė du tritaškius, o Š.Jasikevičius vėl pasodino prancūzą ant atsarginių žaidėjų suolelio. Greitai prie baudų metimo linijos stojęs amerikietis pelnė 8-ajį tašką trečiajame kėlinyje ir 526-ąjį šiame sezone, bei tapo daugiausiai taškų per vieną sezoną Eurolygos istorijoje pelniusiu žaidėju.

Gynyba prieš „Uniks“ aukštaūgius ir žaidimą „dviese prieš du“

„Žalgirio“ planas dvigubinti gynybą prieš K.Langfordą turėjo ir savo kainą – prastą gynybą baudos aikštelėje. Nors K.Langfordas buvo pristabdytas, tačiau jo laiku atlikti perdavimai suteikdavo pranašumą „Uniks“ ekipai. Dėl šios priežasties pirmajame tarpusavio mače kauniečius į neviltį varęs Arciomas Parachouskis ir šiose rungtynėse vien pirmajame kėlinyje sugebėjo pelnyti 8 taškus.

Žalgiriečiai turėjo šansą atitrūkti jau pirmajame kėlinyje, tačiau Antanas Kavaliauskas nespėjo gynyboje prieš Lataviousą Williamsą. Nespėdamas grįžti prie krepšio, A.Kavaliauskas leido varžovui drebinti krepšį galingais dėjimais.

Tiesa, ne visus L.Williamso ir A.Parachouskio taškus reikėtų „nurašyti“ prastai gynybai. Žalgiriečiai naudojo vadinamąją „step-out“ gynybą, kuomet po užtvaros tiek gynėjas, tiek aukštaūgis lieka prie žaidėjo su kamuoliu ir dvigubina gynybą, bandydami įspausti į jį kampą ir nuvaryti kuo toliau nuo krepšio. Tačiau šis metodas ne visada pasiteisindavo ir po gero perdavimo rusų aukštaūgiai pelnydavo lengvus taškus iš po krepšio.

„Žalgirio“ baudos aikštelė iki ilgosios pertraukos buvo skylėta. Pavyzdžiui, antrajame kėlinyje K.Pangosas praleido savo tiesioginį oponentą Quino Colomą, todėl P.Jankūnas turėjo palikti savo ginamąjį L.Williamsą visiškai laisvą ir padėti kanadiečiui gynyboje. Q.Colomas perdavė kamuolį amerikiečiui, kuris laisvas įkrovė į krepšį.

Nors P.Jankūnui į pagalbą turėjo ateiti bet kas iš likusių trijų krepšininkų, tačiau visi iš šalies stebėjo, kaip „Žalgiris“ praleidžia du lengvus taškus į savo krepšį. Iš viso L.Williamsas ir A.Parachouskis kartu sudėjus pelnė 27 taškus.

Atsarginių žaidėjų indelis

R.Seibučio, L.Lekavičiaus ir Brocko Motumo pasirodymas aikštėje išjudino „Žalgirį“, kuris įpusėjus pirmajam ketvirčiui atsilikinėjo 6:15.

Patikima R.Seibučio gynyba, L.Lekavičiaus aštrūs perdavimai ir B.Motumo taškai leido kauniečiams po pirmojo ketvirčio pirmauti 24:23.

Ketvirtajam kėliniui prasidėjus, B.Motumas ir vėl fantastiškai pakilo nuo suolo – smeigė tritaškį. L.Westermannas pelnė keturis taškus iš eilės, tris pridėjo L.Lekavičius ir padidino „Žalgirio“ persvarą iki didžiausios visose rungtynėse – 9 taškų (74:65).

Žalgiriečių atsarginiai žaidėjai pelnė net 38 iš 82 „Žalgirio“ taškų.

„Uniks“ gynyba prieš kauniečius ir „Žalgirio“ puolimo ypatumai

„Uniks“ komanda daug keitėsi gynyboje, palikdama žemus krepšininkus prieš „Žalgirio“ aukštaūgius, kuo kauniečiai puikiai naudojosi ir pelnydavo lengvus taškus iš po krepšio arba nuo baudų metimo linijos.

Taip pat labai pasiteisino netradicinis L.Lekavičiaus žaidimas „dviese prieš du“ su P.Jankūnu arba kitaip vadinamas „pick and pop“. Tai reiškia, kad aukštaūgis, šiuo atveju P.Jankūnas, po užtvaros nekerta link krepšio, o laukia perdavimo prie trijų taškų zonos arba vidutinio nuotolio ir po perdavimo laisvas smeigia tolimą metimą.

Labiau įprastas „du prieš du“ žaidimas, kur aukštaūgis kerta link krepšio, labai gerai veikė tarp L.Westermanno ir Augusto Limos, kurių tandemas ir atidarė rungtynes, kai po įspūdingo prancūzo perdavimo, brazilas ore pakabintą kamuolį galingai įdėjo į krepšį.

P.Jankūno pranašumas prieš „Unics“ puolėjus buvo milžiniškas, o L.Westermanno kamuolio skirstymas buvo tiesiog nuostabus. Tai leido P.Jankūnui pelnyti lengvų taškų.

Š.Jasikevičiaus namų darbai ir Edgaro Ulanovo faktorius

„Žalgirio“ skautas Evaldas Beržininkaitis prieš šias rungtynes pasakodamas apie savo darbą minėjo, kad Š.Jasikevičius prašo paruošti ataskaitą apie visus 12 varžovų krepšininkų, kad nebūtų jokių staigmenų rungtynių metu. Vieną iš staigmenų šiose rungtynėse buvo paruošęs ir pats kauniečių vyriausiasis treneris. Tai buvo Paulius Valinskas.

Vos ketvirtą kartą šiame Eurolygos sezone pasirodęs ant parketo, per paskutinę antrojo kėlinio minutę apsigynė nuo K.Langfordo metimo, o kitoje aikštės pusėje paskutinėmis sekundėmis pelnė du taškus iš po krepšio ir sumažino „Žalgirio“ atsilikimą iki minimumo.

Š.Jasikevičius dar kartą parodė, kodėl yra laikomas vienu perspektyviausių Europos trenerių ir puikiai besigynusį R.Seibutį laikė ant suolo bei leido žaisti Edgarui Ulanovui. Nors E.Ulanovas sugebėjo pelnyti tik 3 taškus, tačiau jo žaidimas nugara priversdavo K.Langfordą stipriai prakaituoti gynyboje.

E.Ulanovas net kelis kartus visiškai laisvas nežiūrėjo į krepšį prie trijų taškų linijos, nors šį sezoną meta 34 proc. tikslumu. Lemiamoje atakoje būtent E.Ulanovas, likus vos 5 sekundėms iki atakos pabaigos, priėmė sprendimą perduoti kamuolį L.Westermannui, kuris buvo apie 10 metrų nuo krepšio ir turėjo mesti per varžovo rankas. Šis metimas ir tapo pergalingu.

Kartais tiesiog reikia ištraukti

Abi komandos prieš rungtynes pasižymėjo labai panašia statistika. Trenerių akcentuojama kova dėl atšokusių kamuolių buvo lygi (26-26). Daug liaupsių sulaukiantis „Žalgiris“ dėl rezultatyvių perdavimų gausos šį kartą varžovus pranoko minimaliai (19-18).

Vienintelį žymesnį pranašumą „Žalgirio“ komanda turėjo atakuojant iš toli, kur varžovus pranoko pataikydama 50 proc. mestų tritaškių (8/16), prieš rusų 39 proc. (9/23), tačiau tai nebuvo pagrindiniai veiksniai, nulėmę rungtynes. Kaip Š.Jasikevičius duotame interviu po rungtynių pasakė: „Kartais tiesiog reikia ištraukti rungtynes.“