Vasarą padažnėja aknė – specialistė patarė, kaip jos išvengti

Vasaros auksinis įdegis ir saulėje nuraudę skruostai džiugina ne kiekvieną – ką daryti, kai odos spindesį užgožia aknė? Gausus prakaitavimas, užsikimšusios poros ir nešvarumai „papuošia“ odą spuogais, kuriuos panaikinti tampa tikru iššūkiu. Tačiau gera žinia, kad imantis būtiniausių priemonių – nemalonios aknės įmanoma išvengti. „Eurovaistinė internete“ odos priežiūros specialistė Orinta Ramanauskaitė atsako į dažniausius klausimus apie aknę, ir pataria, kaip sugrąžinti vasarišką odos žvilgesį.

Vasarą padažnėja aknė.<br>lrytas.lt koliažas
Vasarą padažnėja aknė.<br>lrytas.lt koliažas
Vasarą padažnėja aknė.<br>D.Umbraso nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>D.Umbraso nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Orinta Ramanauskaitė<br>Pranešimo siuntėjų nuotr.
Orinta Ramanauskaitė<br>Pranešimo siuntėjų nuotr.
aknė<br>123rf nuotr.
aknė<br>123rf nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>Pexels nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>Pexels nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>Pexels asociatyvi nuotr.
Vasarą padažnėja aknė.<br>Pexels asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Jun 7, 2023, 5:58 PM

Aknė – tai viena labiausiai paplitusių odos problemų, pasireiškiančių bėrimais ir spuogais. Nors labiausiai ši lėtinė liga kamuoja paauglius ir jaunuolius, neretai pasireiškia ir vyresniame amžiuje. O. Ramanauskaitė teigia, kad vasaros metu gyventojų užklausos dėl odos bėrimų – padažnėja. Kokie klausimai kyla dažniausiai?

Klausimas nr. 1: kodėl vasarą negaliu susitvarkyti su akne?

Vasarą susidaro puikios sąlygos aknės susiformavimui – karštas, drėgnas oras, intensyvi UV spinduliuotė ir suaktyvėjusi riebalinių bei prakaito liaukų veikla – tai visa puokštė priežasčių, galinčių lemti aknės atsiradimą.

„Dažniausiai aknė susijusi su padidėjusiu odos prakaitavimu, riebalinio sluoksnio sustorėjimu – hiperfunkcija, o kartu – ir porų užsikimšimu. Tačiau nemažesnę žalą daro ir UV spinduliai, kurie tarsi išdegina plauko folikulą ir riebalinę liauką.

Dėl šios priežasties organizme įvyksta imuninis atsakas – oda dar labiau aktyvina riebalinių liaukų gamybą. Todėl, suaktyvėjus riebalinių liaukų veiklai ir esant riebalų pertekliui, sutrinka keratinizacijos procesas, poros ima kimštis, o tuo pačiu susidaro palankios sąlygos bakterijoms daugintis ir spuogams atsirasti“, – sako O. Ramanauskaitė.

Klausimas nr. 2: ar tikrai saulė padeda panaikinti spuogus?

Anot odos priežiūros specialistės, dažniausiai pasitaikantis mitas – saulės gebėjimas „gydyti“ aknę. „UV spinduliai sukelia bakterijų žūtį, sausina odą, laikinai sumažina bėrimus, todėl gali atrodyti, kad pagerina aknės būklę. Tačiau tai yra laikinas rezultatas, kuriuo džiaugtis nereikėtų. Atvirkščiai – po aknės dažnai kamuoja použdegiminės dėmės ar net randai, kuriems apsauga nuo UV ypač reikalinga“, – sako specialistė.

Kovoti su aknės padariniais – šviesinti dėmeles ir sulyginti odos reljefą – gali padėti priemonės, kuriose yra tokių veikliųjų medžiagų kaip AHA rūgštys, salicilo rūgštis, niacinamidas, kojnė, fitino rūgštys, arbutinas, vitaminas C, saldynmedžio ekstraktas, azelainas, retinolis.

„Tačiau ne mažiau svarbu naudoti apsauginius kremus, kurie neutralizuos UV spindulius ir apsaugos odą nuo tamsių dėmių atsiradimo. Tai ypač svarbu, jeigu vartojate medikamentus nuo aknės, kurie gali padidinti jautrumą saulei. Taip pat kai kurių priemonių, skirtų į spuogus linkusiai odai, sudėtyje yra tokių ingredientų kaip minėtos AHA rūgštys arba retinoliai, kurie taip pat padidina jautrumą saulei“, – priduria O. Ramanauskaitė.

Klausimas nr. 3: kokia turėtų būti aknės priežiūros rutina?

Aknės situaciją pabloginti gali ir netinkama odos priežiūros rutina. Anot specialistės, svarbu atsirinkti pagal odos tipą ir būklę tinkamas priemones ir laikytis svarbiausių žingsnių:

– Odos priežiūros rutiną pradėkite nuo odos prausiklio, kuris pašalins riebalų ir prakaito liaukų perteklių, susikaupusius nešvarumus, makiažo likučius. Taip pat svarbu nepamiršti reguliariai atlikti odos šveitimą. Atkreipkite dėmesį į enziminius šveitiklius, kurie nedirgindami odos padeda pašalinti negyvas odos ląsteles. Galite išbandyti ir valomąsias kaukes, pavyzdžiui, su kaolinu – baltuoju moliu. Jos sugeria riebalų perteklių, padeda valyti ir traukti poras.

– Veido sebumo pertekliui pašalinti naudokite popierines servetėles.

– Nepamirškite odos tonizuoti. Tai gali padėti palaikyti sveikos odos pH, nesudarant palankios terpės bakterijoms daugintis.

– Taip pat nepamirškite odos drėkinti. Pakankamas drėgmės lygis palaiko sveikos odos balansą, jos apsaugines ir barjerines funkcijas.

– Galiausiai, svarbu odą apsaugoti nuo UV spindulių ir naudoti apsauginius SPF kremus.

„Taip pat svarbu nekrapštyti, neliesti, nespaudinėti spuogų – taip tik pabloginsite odos būklę, prailginsite gijimo procesus, padidinsite randų susiformavimo ir dėmių atsiradimo riziką“, – priduria specialistė.

Klausimas nr. 4: kokias priemones rinktis vasarą?

Odos priežiūros priemonių arsenalą vasaros metu reikėtų peržiūrėti – venkite riebių, tirštų, aliejiniu pagrindu pagamintų produktų. Jie gali lemti užsikimšusias poras ir prastesnę aknės būklę.

„Rinkitės lengvos sudėties, vandens pagrindo priemones, kurios greitai įsigeria ir nepalieka odos riebumo jausmo, nekemša porų, neapkrauna odos ir nepaskatina perteklinės riebalų gamybos. Būkite ypač atidūs, kai ieškote kremo nuo saulės, makiažo pagrindo ir kitų kreminių makiažo produktų, kuriuose neretai gali būti odą kemšančių aliejų“, – sako specialistė.

Klausimas nr. 5: ką daryti, norint aknės išvengti?

Aknės atsiradimą lemia įvairūs veiksniai – netinkama mityba, uždegiminiai procesai organizme, hormonų, virškinimo trakto sutrikimai. Taip pat netinkamas kosmetikos priemonių naudojimas, aplinkos tarša, žalingi įpročiai, paveldimumas ar stresas. Tai labai kompleksinė problema, kuriai greito sprendimo – nėra.

„Visų pirma reikėtų pabandyti išsiaiškinti, kas sukelia aknę. Dažnu atveju pravartu peržiūrėti mitybą – vengti greitųjų angliavandenių, cukraus, miltinių produktų, riboti laktozės vartojimą, įtraukti į racioną daugiau skaidulinių medžiagų turinčių produktų, probiotikų.

Nemažiau svarbu atsisakyti žalingų įpročių, riboti kofeino vartojimą. Stengtis subalansuoti darbo ir poilsio režimą, vengti stresinių situacijų. Galiausiai, svarbu peržiūrėti savo odos priežiūros rutiną ir higieną, nes priežastis gali slypėti ir ten“ – teigia specialistė.

O. Ramanauskaitė rekomenduoja odos bėrimų problemai nemažėjant kreiptis į specialistus. Dermatologai gali padėti nustatyti geriausius gydymo būdus ir padėti sukontroliuoti problemą laiku, nes uždelstas gydymas gali būti žymiai ilgesnis ir sudėtingesnis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.