Nuo šio sindromo kenčia milijonai, bet daugelis net neįtaria savo bėdų priežasties

Pralaidaus žarnyno sindromas, dar vadinamas nediferencijuotu virškinamojo trakto pralaidumu – tai sindromas, nuo kurio pasaulyje kenčia milijonai žmonių. Svarbiausia, kad šis sindromas pasireiškia skirtingai ir nebūtinai pažeidžia vien virškinamąjį traktą.

Šiandieninė mityba ir gyvenimo būdas dažnai neigiamai veikia žarnyno sveikatą. <br> 123rf nuotr.
Šiandieninė mityba ir gyvenimo būdas dažnai neigiamai veikia žarnyno sveikatą. <br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Emilija Miliauskė, „Kuras kūnui“

Jul 9, 2019, 6:23 AM, atnaujinta Jul 9, 2019, 8:33 AM

Turime žinoti, kad mūsų sveikata ir savijauta glaudžiai susijusi su žarnyno veikla. Net apie 80 proc. imuninės sistemos veiklos priklauso nuo to, kaip funkcionuoja žarnynas. 

Žmogaus kūnas jau žarnyne yra apsaugomas nuo įvairių virusų, bakterijų, nesuvirškintų baltymų ir kitų medžiagų. Jei viskas vyksta sklandžiai – esame žvalūs, sveiki ir kupini energijos. 

Tačiau šiandieninė mityba ir gyvenimo būdas dažnai neigiamai veikia žarnyno sveikatą. Dėl tam tikrų priežasčių gali vystytis pralaidaus žarnyno sindromas. Tai tokia būklė, kai virškinamojo trakto ląstelės yra pažeidžiamos, atsiranda pralaidus plonųjų žarnų gleivinės sluoksnis, kuris į kraujotaką praleidžia kenksmingas medžiagas: toksinus, bakterijas, nesuvirškintas maisto medžiagas. 

Visos tos medžiagos yra svetimos organizmui, o patekusios į kraujo sistemą sukelia nemažai bėdų. Tai gali būti migrena, alergijos, uždegimai, maisto netoleravimas, dirgliosios žarnos sindromas, odos ligos, reumatas, sąnarių skauskai, lėta medžiagų apykaita, lėtinis nuovargis ir kt. Uždegiminiams pocesams tęsiantis ilgai kyla net autoimuninės reakcijos.

Natūralios medicinos daktaras J.Axe nurodo, kad vienas pagrindinių simptomų, rodančių  pralaidaus žarnyno sindromą, yra įvairių maisto produktų netoleravimas. Dažniausiai problemų kelia baltymai ir riebalai. Alerginės reakcijos nebūtinai bus staigios. 

Tai gali būti:

• pilvo pūtimas

• skydliaukės veiklos sutrikimas 

• nuovargis

• sąnarių skausmas

• galvos skausmas

• aknė

• virškinimo sutrikimai

• viršsvoris.

Jei į šiuos požymius nekreipsime dėmesio, ilgainiui gali pradėti vystytis rimtos ligos: artritas, depresija, egzema, psoriazė ir kitos. 

Amerikos diabeto asociacijos atlikti tyrimai rodo, kad tarp pralaidaus žarnyno sindromo ir autoimuninių ligų, taip pat ir I tipo diabeto, egzistuoja glaudus ryšys. 

Svarbu paminėti ir tai, kad esant pralaidžiam žarnynui, sutrinka maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų pasisavinimas. Mažėja cinko, geležies, vitamino B12 ir kitų atsargos. 

Kas sukelia pralaidaus žarnyno sindromą? 

1. Lektinai ir fitatai - tai antimitybinės medžiagos, aptinkamos visuose gūduose, pseudogrūduose, ankštiniuose, riešutuose ir sėklose, pieno produktuose. Kai kuriose daržovėse taip pat randami didesni lektino kiekiai (bulvėse, baklažanuose, pomidoruose ir paprikose). Siekiant pašalinti didžiąją dalį lektinų ir fitatų, būtina riešutus, sėklas, grūdus ir ankštinius keletą valandų mirkyti, o ankštinius ne tik mirkyti, bet ir nepertraukiamai virti bent 30 min. 

2. Glitimas – tai baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose, miežiuose bei jų produktuose. 

3. Cukrus – skatina kandidos ir blogųjų bakterijų vešėjimą žarnyne. Ilgainiui tai pažeidžia žarnyno vientisumą.

4. Pienas ir jo produktai

Kaip padėti žarnynui atgauti vientisumą? 

1. Kuriam laikui atsisakykite visų produktų, kenkiančių žarnyno vientisumui: grūdų, ankštinių, riešutų ir sėklų (išskyrus ispaninių šalavijų sėklas ir sėmenis), cukraus, rafinuotų aliejų, cheminių maisto priedų, perdirbtų mėsos produktų, pieno produktų, didelį kiekį lektinų turinčių daržovių. Rinkitės ekologiškai užaugintus vaisius ir daržoves, valgykite paukštieną ir žuvį, žalumynus, geruosius riebalus. Nevartokite alkoholio, antibiotikų, skausmą malšinančių ir kitų stiprių vaistų (nebent vaistai paskirti gydytojo ir vartojimo negalima nutraukti).

2. Į valgiaraštį įtraukite žarnyno veiklai naudingus produktus:

• Kaulų sultinį. Jis turi kolageno ir amino rūgščių prolino ir glicino. Šios medžiagos padės atstatyti žarnyno vientisumą. Galima atlikti 24-36 val. iškrovą geriant tik sultinį, paruoštą su daržovėmis (morkomis, salierais, svogūnais) ir šaukšteliu nefiltruoto obuolių sidro acto;

• raugintas daržoves. Jos atstato pH balansą ir turi probiotikų;

• kokosų produktų;

• mirkytų linų sėmenų ir ispaninių šalavijų sėklų. Jose daug skaidulų, taip pat jos yra puikus Omega 3 šaltinis. Omega 3 riebiosios rūgštys mažina uždegiminius procesus;

• riebią žuvį – tai Omega 3 šaltinis;

• sveikuosius riebalus: avokadus, alyvų ir kokosų aliejus;

• 1-2 vaisius per dieną. Geriausia vaisius valgyti pirmoje dienos pusėje.

3. Įsigykite papildų:

• probiotikų be glitimo ir laktozės;

• augalinės kilmės virškinimo fermentų;

• Omega 3 iš jūrinių žuvų.

4. Venkite streso ir negiamų emocijų. Šie veiksnia trikdo virškinimą, skrandžio sulčių išsiskyrimą, maistinių medžiagų pasisavinimą. Atraskite atsipalaidavimo būdų (joga, meditacija, šokis ir kt.).

Žarnyno vientisumas atkuriamas per 2-3 ar iki 12 savaičių, priklausomai nuo esamos būklės. Tačiau savijauta gali pagerėti daug anksčiau. 

Harvardo universiteto tyrimai rodo, kad žarnyno bakterijos keičiasi jau po 3-4 dienų pakeitus dietą. Itin svarbu pasijutus geriau negrįžti prie kenksmingų produktų (miltų, cukraus, perdirbtų produktų, produktų, kuriuose gausu cheminių priedų ir t.t.). Valgyti vaisius, daržoves, žalumynus, ekologišką mėsą, paukštieną, žuvį, sveikuosius riebalus. 

„Kuras kūnui“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.