Nustebsite sužinoję, koks paprastas būdas padės atsikratyti peties skausmo

Peties sąnarys judriausias, ypač paslankus, bet ir komplikuotas – dėl to labiausiai ir pažeidžiamas. Įprastiniai judesiai – šukuojantis, pjaustant duoną, atsukant butelį – tampa kančia, jei kamuoja nuolatiniai pečių skausmai. Tad kaip jų išvengti ir kaip gydytis patyrus traumą?

Peties sąnarys judriausias, ypač paslankus, bet ir komplikuotas – dėl to labiausiai ir pažeidžiamas. <br>123rf.com nuotr. 
Peties sąnarys judriausias, ypač paslankus, bet ir komplikuotas – dėl to labiausiai ir pažeidžiamas. <br>123rf.com nuotr. 
Arnoldas Schwarzeneggeris.<br>Scanpix nuotr.
Arnoldas Schwarzeneggeris.<br>Scanpix nuotr.
Emma Stone.<br>Scanpix nuotr.
Emma Stone.<br>Scanpix nuotr.
Kaley Cuoco.<br>Scanpix nuotr.
Kaley Cuoco.<br>Scanpix nuotr.
Tomas Haasas.<br>Scanpix nuotr.
Tomas Haasas.<br>Scanpix nuotr.
Suga.<br>Scanpix nuotr.
Suga.<br>Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jun 5, 2021, 7:31 AM

Petys (pečiai) – anatomijos terminas kūno vietai, kur ranka susijungia su krūtine, apibūdinti. Su peties sąnario problema bent kartą gyvenime susiduria 70 proc. žmonių.

Kadangi itin nedideliame peties sąnario plote susijungę labai daug raumenų, raiščių, sausgyslių, tepalinių maišelių ir kaulų, skausmus gali sukelti daugybė priežasčių. Be nelaimingų atsitikimų, dažniausiai – fizinio judėjimo trūkumas ir klaidingas požiūris į šią kūno vietą.

Šiuolaikinis žmogus savo pečių funkcija naudojasi netinkamai. Raumenų patempimai, taip pat sukietėjimas ir sustingimas, pavyzdžiui, žastikaulio ar sprando srityse, dažnai atsiliepia pečiams.

Itin paplitęs peties sąnario ankštumo sindromas, tuomet atliekant judesius, kuriuose dalyvauja peties sąnarys, juntamas skausmas. Šio sindromo atsiradimo rizika padidėja, kai užsiimama veikla, susijusia su nuolatiniais besikartojančiais judesiais, – dažymo darbais, plaukimu, tenisu ir kitomis sporto šakomis, kai rankos keliamos virš galvos ar aukščiau pečių lygio.

Sunku pasiekti daiktus už nugaros, skausmas keliant ranką virš galvos ar esant ramybės būsenos, kai miegama ant pažeisto peties, jo lanko raumenų silpnumas, sumažėjusi aktyvių peties sąnario judesių visuma – peties sąnario ankštumo sindromo požymiai.

Nustačius tikrąją peties sąnario ankštumo sindromo priežastį gydymas būna sėkmingas. Operaciją gali lemti pažeidimo lygmuo. Po chirurginio įsikišimo būtina reabilitacija, per kurią stengiamasi sumažinti skausmą, didinti bendrą aktyvių peties sąnario judesių visumą ir raumenų jėgą.

30–50 metų moterims dažnai nustatomas pečių raiščių kalkėjimas, kurį sukelia kalcio druskų apnašos ant raumenų manžetės sausgyslės. Iš pradžių tai būna mechaniniai dirginimai, vėliau apnašos gali plyšinėti, sukelti tepalinio maišelio uždegimą ir nepakeliamus skausmus.

Svarbiausi pečių raiščių kalkėjimo rizikos veiksniai – cukrinis diabetas ir hormonų pusiausvyros pokyčiai, pavyzdžiui, klimakteriniu laikotarpiu. Specialistai įtaria, kad polinkis į blogai krauju aprūpinamą raiščių prisitvirtinimą gali skatinti raiščių kalkėjimo procesą.

Vidutinio amžiaus moterims dažnai diagnozuojami pečių sąnario kapsulės uždegimai, kurie būna labai skausmingi ir gali sukelti sustingusio peties ligą. Tikros šios ligos priežastys nėra žinomos, bet specialistai įtaria, kad ir šiuo atveju kalta medžiagų apykaita. Pasirodo, sustingusio peties sindromas dažniau diagnozuojamas pacientams, sergantiems cukriniu diabetu ir skydliaukės ligomis.

Sustingusio peties sindromą turi apie 2 mln. žmonių, daugiausia 40–60 m. moterys. Iš pirmo žvilgsnio ši diagnozė atrodo paprasta, bet gydymas būna sudėtingas. Kodėl? Atsakymas nėra džiugus: specialistų žinios apie sustingusio peties sindromą vis dar nepakankamos.

Šios ligos atveju medikai skiria tik nuskausminamuosius vaistus. Kuo anksčiau pradedama gydyti sustingusio peties sindromą, tuo daugiau galimybių įveikti šį negalavimą. Ilgai negydant skausmai gali stiprėti. Bet dažnai maždaug po aštuonių mėnesių judėjimo apribojimas pamažu ištirpsta.

Į medikus itin dažnai kreipiamasi dėl peties sąnario artrozės – skausmo pečių srityje. Tai neuždegiminė liga, kuri siejama su amžiumi, nes dažniausiai nustatoma vyresniems nei 50 metų pacientams. Nuo peties sąnario artrozės neapsaugoti ir jaunesni, jei jie užsiima kokia nors itin aktyvia veikla.

Jei problemos dėl pečių užklumpa po nelaimingo atsitikimo, tuomet dažniausios diagnozės – kaulo lūžis, sąnario išnirimas ir raiščių plyšimas. Vyresniojo amžiaus žmonės dažnai krinta kaip tik ant pečių ir paprastai susilaužo žastikaulį.

Kaip atsikratyti skausmo?

Dėl anatominės prigimties peties sąnarys – ne tik judriausia, bet ir silpnoji žmogaus kūno vieta, nes joks kitas sąnarys neišnyra taip lengvai kaip peties. Išnirusį sąnarį turi įstatyti gydytojas. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai būtina operacija, nes šių pažeidimų metu gali nulūžti kremzlės kraštelis.

Dažna peties skausmo priežastis – netaisyklinga laikysena. Kai pacientas kūprinasi, specialistas pataria išmėginti specialų laikysenos koreguoklį.

Ką daryti užklupus skausmui? Jei nestiprus, pečiams leisti 2–3 dienas pailsėti. Gali pagelbėti ir šaltas kompresas – maišelis su ledo kubeliais, apvyniotas rankšluosčiu. Jis dedamas ant skaudamos vietos vakare ir laikomas ne ilgiau kaip 15–20 min.

Galima daryti ir nesudėtingus pratimus, pavyzdžiui, judinti ranką į skirtingas puses. Pajutus stiprų skausmą rankai duoti poilsio.

Dėl pečių problemų turėtų sunerimti pirmiausia moterys, nes šios kūno vietos skausmai jas kamuoja dažniau nei vyrus.

Įžymybių skausmai

Situacijų komedijos „Didžioji sprogimo teorija“ („The Big Bang Theory“) aktorė Kaley Cuoco (35 m.) praėjus penkioms dienoms po savo vestuvių atsidūrė chirurgų rankose. Peties operacija, per kurią reikėjo pakoreguoti seną traumą, buvo jau anksčiau suplanuota. Amerikiečių aktorei K.Cuoco medaus mėnesį teko nukelti vėlesniam laikui.

Buvusiam Kalifornijos (JAV) gubernatoriui, Holivudo žvaigždei Arnoldui Schwarzeneggeriui (73 m.) irgi buvo atlikta peties operacija. Bet Los Andželo ligoninėje aktorius neliūdėjo, nes šalia jo gretimoje lovoje dėl pečių skausmų gulėjo kolega, metais už jį vyresnis veiksmo filmų herojų vaidmenų atlikėjas Sylvesteris Stallone.

Reperis iš Pietų Korėjos, popmuzikos grupės BTS superžvaigždė Suga (28 m.) po nelaimingo atsitikimo taip pat grumiasi su pečių problemomis. Praėjusį rudenį jam teko atlikti operaciją dėl plyšusio pečių sąnario.

Pečiams teniso aikštyne tenka didžiausias krūvis. Dėl to veikiausiai nėra nė vieno profesionalaus žaidėjo, nesusidūrusio su besikartojančiomis peties sąnario problemomis. Vokietijos tenisininkui Tomiui Haasui (43 m.) daug kartų buvo atlikta pečių operacija.

Auksinio gaublio nominantė, amerikiečių aktorė Emma Stone (32 m.) roko koncerto metu nukrito nuo ją laikiusio vyriškio pečių. Tai, kas iš pradžių atrodė kaip sumušimas, iš tikrųjų buvo lūžis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.