Žarnyno vėžį įveikęs Algimantas: žinau, kur buvo mano klaida, kad ligą tiesiog pražiūrėjau

Apie vėžį, kaip ligą niekada negalvojau, nors ir mano mamai buvo rasta polipų žarnyne, kai jai buvo 56 m., taip pat žinojau, kad žarnyno vėžiu sirgo senelis. Tačiau aš vėžio nebijojau.

Verta žinoti, kad vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai) galima dalyvauti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
Verta žinoti, kad vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai) galima dalyvauti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
Verta žinoti, kad vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai) galima dalyvauti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.<br>vlk.lt nuotr.
Verta žinoti, kad vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai) galima dalyvauti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.<br>vlk.lt nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Reklama

Apr 8, 2022, 10:00 AM, atnaujinta Apr 22, 2022, 11:04 AM

Maniau, kad maitinuosi pakankamai sveikai, ir to užtenka, kad nesusirgčiau. Labai mėgau raudoną mėsą, kuri, kaip paaiškėjo, priskiriama prie rizikos susirgti žarnyno vėžiu veiksnių.

Neslėpsiu, labai išsigandau pastebėjęs kraują išmatose. Jokių kitų negalavimų nejutau, o nuovargį siejau su dideliu krūviu darbe. Nemoku apsakyti, kaip pasijutau sužinojęs diagnozę – storosios žarnos vėžys. Man 55 metai, tad atrodė, kad visas gyvenimas dar prieš akis.

Kur buvo mano klaidos, kad pražiūrėjau ligą

Esu iš tų žmonių, kurie susirgę domisi ne tik liga, bet ir priežastimis, kodėl susirgo. Klausiau gydytojų, skaičiau daug literatūros, aišku, pirmasis šaltinis buvo internetas.

Sužinojau, kad paveldimumas turi didelę įtaką žarnyno vėžiui vystytis: jeigu serga pirmos eilės giminaičiai, ši rizika didėja du kartus. Taigi paaiškėjo, kad jau nuo gimimo buvau patekęs į rizikos grupę, ir nieko nedariau, kad ši rizika sumažėtų.

Nedalyvavau jokiose ankstyvosios vėžio patikros programose, nesikreipiau ir į onkogenetiką. Kai dabar pagalvoju, galėjau kreiptis į onkogenetiką, pasidaryti onkogenetinį tyrimą, kuris parodo polinkį susirgti vėžiu, ir taip padėti užbėgti ligai už akių.

Nepuoselėjau sveikesnio gyvenimo būdo, pavyzdžiui, mano darbas sėdimas ir nesistengiau daugiau judėti. Neapsieinu be kompiuterio ir laisvalaikiu. Taigi fiziškai nebuvau aktyvus.

Galėjau ir sveikiau maitintis – pasirodo, mano žinios apie daržovių ir vaisių normas buvo netikslios. Dabar žinau, kad per dieną suaugęs žmogus turi suvalgyti 300 g vaisių ir 400 g daržovių.

Ką aš padariau kad nesusirgčiau? Ogi nieko. Todėl dabar, kai Dievas man davė antrą šansą ir esu pasveikęs, noriu pasidalinti su žmonėmis, kokių klaidų nekartoti.

Pirmiausia, niekas už tave patį nesudalyvaus patikros programose, nepakeis gyvensenos

Verta žinoti, kad vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai) galima dalyvauti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.

Ši programa skirta, kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, jei reikia, biopsija leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę.

(šaltinis www.vlk.lt)

Kitas svarbus dalykas, kurį turi žinoti žmonės yra tai, kad niekas kitas už tave nepajudės, nepasportuos, nepavalgys visaverčio maisto ir neatsisakys žalingų įpročių, tik jūs patys. Todėl tiek diagnostika, tiek gyvensena dalinai yra nuo pačio žmogaus priklausantys dalykai. Toliau jau seka gydymas, priklausantis nuo gydytojų ir gyvenimas po ligos, vėl priklausantis didžiąja dalimi nuo pačio žmogaus.

Gydymas negąsdina, kai esi informuotas

Labai svarbu gydymą aptarti su gydytoju, išsiklausinėti visko, kas kelia nerimą. Žinodamas, koks gydymas bus taikomas, ko iš jo tikėtis, daug lengviau pakelti ir laikinus nepageidaujamus poveikius.

Man operacija buvo paskirta gana greitai – po mėnesio. Vėliau skirta chemoterapija. Po operacijos vargino užkietėję viduriai. Kurį laiką buvo dirbtinai suformuota ir per pilvo sienelę išvesta dirbtinė išangė (kolostoma). Tai irgi kėlė tam tikrų nepatogumų, tą vietą pilve niežėjo.

Gydymui pasibaigus, onkologas sudarė tolimesnį stebėjimo ir priežiūros planą. Su juo aptariau ir visus papildomus metodus, būdus, kuriais galėčiau stiprinti savo organizmą.

Pirmas uždavinys susirgus vėžiu – pasiekti remisiją, kad visi tyrimų rezultatai būtų geri ir nerodytų ligos. Po to visų svarbiausias dalykas yra išvengti atkryčio.

Gyvenimas po ligos yra pačio žmogaus rankose

Susirgti onkologine liga yra baisu, bet dar baisiau, kad liga gali atsinaujinti. Todėl po gydymo kurso reikia elgtis taip, kad liga užmirštų kelią į tavo organizmą. Tinkama mityba ir imunitetą stiprinantys preparatai – labai svarbūs sergant žarnyno vėžiu.

Mitybos pagrindą turėtų sudaryti vaisiai ir daržovės, o raudonos mėsos, riebalų, rafinuotų produktų, cukraus, saldumynų kiekiai turėtų sumažėti arba visai išnykti.

Būtent žarnyno vėžiui užkirsti kelią padeda daug ląstelienos turintis maistas. Suaugusiajam rekomenduojama per dieną suvalgyti 30 g skaidulų, o jų daug yra sėlenose, vaisiuose, daržovėse, neskaidytuose grūduose, kt.

Be jau minėtos mitybos, fizinio aktyvumo, į sveikatinimo programą įtraukiau ir vaistažoles (fitoterapiją). Kiekviena tauta, kraštas turi savo mitybos ypatumų, kurie susiklostė istoriškai.

Pavyzdžiui, šiaurės tautos valgo žalią žuvį. Japonai, kurie irgi vartoja žalią žuvį, ją pagardina vasabio padažu, turinčiu antimikrobinių savybių, ir taip sumažina užsikrėtimo riziką. Taigi žmogui naudingiausi ir tinkamiausi yra jo krašto mitybos įpročiai ir produktai, kurie užauga jo aplinkoje, tomis pačiomis gamtinėmis sąlygomis.

Medikai ir mitybos specialistai tvirtina, kad mūsų krašto augalai yra artimi mūsų imuninei sistemai, gerai atpažįstami organizmo ir jo pasisavinami.

Nemažai informacijos, pateiktos internete, gydytojas paneigdavo, nepatardavo vartoti ir turgaus prekeivių siūlomų papildų.

Gydytojas įspėjo, kad ir ne visas vaistažoles galima vartoti sergant vėžiu, po vėžio gydymo. Be to, pabrėžė, kad svarbu ne tik pasirinkti tinkamą augalą, bet ir tinkamai jį paruošti.

Iš gydytojo sužinojau, kad vienas naudingiausių augalų sergant onkologinėmis ligomis yra ugniažolė. Ji padeda kepenų veiklai, ne tik pasižymi nuskausminamuoju, spazmus malšinančiu poveikiais. Joje yra ypač vertingų medžiagų onkologiniams ligoniams – alkaloidų ir glikoproteinų, kurių daugiau kaip dvidešimt ir turi minėtoji ugniažolė.

Ugniažolių alkaloidai neveikia sveikų ląstelių, tik piktybines, ypač adenokarcinomas, sarkomas, melanomas.

Ugniažolių glikoproteinai veikia tik pakitusį audinį (svetimkūnį) ir jo ląsteles. Todėl ir šiandien tiek iškart po radikalaus vėžio gydymo, tiek ir prieš daug metų persirgus vėžiu rekomenduojama vartoti ugniažolės preparatų. Ne tik tam, kad atgautume jėgas, bet ir kad liga negrįžtų.

Gydytojas patarė ne virti pačiam arbatėles, o vėžio atkryčiui išvengti vartoti registruotų, dozuotų, specialiai sergantiems vėžiu sukurtų ugniažolės preparatų tabletėmis, kuriuose tiksliai žinomas vaistažolės kiekis, ir jis yra saugus pacientui. Jis paminėjo, kad Nacionalinio vėžio instituto Fitoterapijos laboratorijoje sukurtas toks preparatas su ugniažole „Lidonium“.

Iš vaistininko sužinojau, kad „Lidonium“ skirtas tik mitybai reguliuoti esant susilpnėjusiam ląsteliniam imunitetui vėžio profilaktikos metu, siekiant pagerinti onkologinių ligonių gyvenimo kokybę, esant skrandžio, žarnyno, kepenų, tulžies pūslės latakų, kvėpavimo takų spazmams, uždegimams.

Fitoterapauetas J. Ruolia ugniažolės terapiją taiko savo praktikoje daugiau nei 20 metų:

Priklausau vėžiu sirgusių pacientų organizacijai, susitikimuose dalijamės patirtimi, aptariame, kas ką vartoja. Sužinojau, kad tarp „Lidonium“ ugniažolės preparato vartotojų yra ir tokių, kurie vėžiu sirgo jau senai, bet bijo vėžio atkryčio.

Sudėtyje – natūralios medžiagos (gyslotis, medetka, ugniažolė), todėl jis yra saugus vartoti ilgą laiką ir yra rekomenduojamas vartoti ilgą laiką atkryčiui išvengti.

„Lidonium“ yra specialios medicininės paskirties maisto produktas, ne papildas, tad turi aiškias dozavimo rekomendacijas:

Vartojimas: suaugusiesiems ir vaikams, vyresniems nei 12 metų, gerti po 1 tabletę 2 kartus per dieną, 5 – 10 min. prieš valgį, užgeriant puse stiklinės vandens.

Pirmus metus po vėžio gydymo rekomenduojamas 12 ciklų kursas, po to kasmet 6-erių mėnesių kursas (iki 5-erių metų). Vartojamas 21 d, po to rekomenduojama 7 d. pertrauka.

„Lidonium“ ieškokite visose Lietuvos vaistinėse.

Tekstas parengtas bendradarbiaujant su VšĮ „Sveikos gyvensenos akademija“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.