Įspėja dėl neįprastai didelio erkių aktyvumo: rudenį jos itin alkanos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad rudenį erkių aktyvumo sezonas tęsiasi, todėl asmenys, daug laiko praleidžiantys gamtoje, poilsiautojai, grybautojai, uogautojai, turėtų išlikti itin budrūs.

Grybautojas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Grybautojas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkės <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkės <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkės <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkės <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.

2022-09-16 11:37

Erkės būna aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 °C laipsnius šilumos, o didžiausias sergamumas erkių platinamomis ligomis registruojamas ne tik vasarą, bet ir rudenį, nes pavasarį pasimaitinusios erkės pereina į kitą brandos stadiją ir vėl joms būtina pasimaitinti krauju“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

Šiemet sergančiųjų erkių platinamomis ligomis daugiau

NVSC duomenimis, šiais metais Lietuvoje (sausio-rugpjūčio mėn.) buvo užregistruota 276 erkinio encefalito (EE) ir 1358 Laimo ligos (LL) atvejai.

Praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu EE buvo diagnozuotas 257 šalies gyventojams, LL – 1120 asmenų. Šiemet daugiausiai erkių platinamų ligų atvejų užfiksuota Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse.

Erkės tyko visur

Lietuva yra erkinio encefalito endeminė teritorija, t. y. užsikrėtusių erkių yra visoje šalyje. Rudenį, esant gausiam miško gėrybių derliui, grybaujant praleidžiama daugiau laiko jų augimvietėse, todėl ieškant kepurėtųjų, atsiranda didelė tikimybė, kad erkė prikibs prie drabužių, o jei vilkėsime netinkamą aprangą – įsisiurbs.

Planuojant leisti laiką gamtoje, derėtų nepamiršti tinkamos aprangos – ji turėtų būti šviesi, gerai priglundanti, dengianti kuo daugiau kūno (ilgos rankovės, ilgos kelnės). Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis).

„Grįžus su rudens gėrybėmis iš miško, labai svarbu kruopščiai apžiūrėti kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose.

Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai“, – pataria specialistė.

Tikslingiausia prevencija – skiepai nuo erkinio encefalito

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tačiau nuo erkinio encefalito gelbsti skiepai. Pirminis imuninis atsakas nuo EE susiformuoja praėjus dviem savaitėms nuo antrosios įskiepijimo dozės (taikant tiek įprastinę, tiek pagreitintą skiepijimo planą). Optimali apsauga įgyjama pasiskiepijus trečiąja vakcinos doze.

Vėliau derėtų nepamiršti imunitetą sustiprinti – pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus, priklausomai nuo amžiaus. „Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei vienerių metų amžiaus vaikus ir suaugusiuosius“, – atkreipia dėmesį medicinos entomologė Milda Žygutienė.

Šiuo metu Lietuvoje skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Specialistė pabrėžė, kad pasiskiepyti rekomenduojama ne tik visiems Lietuvos gyventojams, bet ir į šalį atvykstantiems turistams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.