Kiek įtakos širdžiai turi aplinka, kurioje gyvename?

Rugsėjo 28 dieną Lietuvos širdies asociacija kartu su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru kviečia paminėti Pasaulio širdies dieną. Ši diena švenčiama kasmet rugsėjo mėnesį Pasaulio širdies federacijos iniciatyva daugelyje šalių.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Sep 25, 2014, 3:46 PM, atnaujinta Jan 29, 2018, 4:49 PM

Šiais metais pasirinkta tema: „Sveika širdžiai aplinka“.

Pasaulinė širdies federacija atkreipia dėmesį į tai, kaip širdies sveikatą veikia aplinka, kurioje gyvename. Tarptautiniai sveikatos ekspertai pateikia būdus, kaip pakoreguoti aplinkos sąlygas kasdieniniame gyvenime, darbe ir laisvalaikiu ir taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką sau ir savo artimiesiems. Kiekvienas žmogus turi teisę rinktis širdžiai sveiką gyvenseną nepriklausomai nuo to, kur jis gyvena, dirba ar ilsisi, tačiau tam turi būti sukurta palanki aplinka.

Pasaulio širdies federacija atkreipia dėmesį į nemažėjantį problemos aktualumą: širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje pražudo daugiausia žmonių, todėl yra vadinamos „Žudiku Nr.1“. Šios ligos pasiglemžia apie 17,3 mln gyvybių kasmet.

Maža to, prognozuojama, kad šis skaičius kasmet augs ir 2030 m. dėl jų anksčiau laiko mirs net 23 mln žmonių. Tačiau tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių liga galima ženkliai sumažinti. To pasiekti padeda 3-jų svarbiausiųjų gyvensenos rizikos veiksnių kontrolė: tabako atsisakymas, sveika mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas.

Labai dažnai visuomenė linkusi „kaltinti“ širdies ir kraujagyslių liga susirgusį žmogų – „pats kaltas – rūkai“, „per daug valgai ir geri“, „per mažai sportuoji“. Tačiau labai didelės įtakos mūsų gyvensenai ir širdies sveikatai turi aplinka, kurioje gyvename, dirbame ir ilsimės. Ypač tai aktualu gyvenantiems miestuose, kur visuotinė urbanizacija gerokai pakeitė mūsų gyvenimo būdą ir mitybą. Aplinka, kurioje gyvename, dažnai nėra palanki sveikos gyvensenos įgūdžių formavimui.

Daugelis žmonių yra įkalinti aplinkoje, kurioje per mažai žaliųjų erdvių ir galimybių būti gamtoje, ne visur sudarytos sąlygos sveikai reguliariai mitybai, net mokyklose tiekiamas nesveikas maistas, įvairiausias kanalais propaguojami ir gausiai reklamuojami tabako, alkoholio ir greito maisto gaminiai, vis dar nepakankamas rūkymo draudimas, todėl išlieka aktuali pasyvaus rūkymo problema. Visa tai mažina žmogaus galimybes gyventi sveikai.

Pasaulio širdies federacija kviečia prisijungti prie pasaulinio judėjimo už širdžiai sveiką gyvenseną ir pateikia praktiškus patarimus.

1. Pasirūpinkite, kad namuose visuomet būtų sveiko maisto: ribokite pusgaminius, kuriuose dažniausiai būna daug cukraus, druskos ir riebalų, valgykite kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, saldumynus keiskite saldžiais vaisiais, pasiruoškite namuose sveikus pietus į darbą ar mokyklą.

2. Uždrauskite rūkymą savo namuose: nerūkydami namuose apsaugosite ne tik savo, bet ir savo vaikų sveikatą, o metę rūkyti parodysite jiems puikų pavyzdį.

3. Būkite aktyvūs: ribokite laiką prie televizoriaus, daugiau laiko praleiskite lauke – važinėkite dviračiu, vaikščiokite ar tiesiog žaiskite su vaikais kieme.

4. Įvertinkite savo riziką: apsilankykite pas gydytoją, kuris išmatuos kraujospūdį, gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje, svorį ir kūno masės indeksą bei įvertins Jūsų individualią riziką susirgti širdies ir kraujagyslių liga. Žinodami tai kartu su gydytoju galėsite sudaryti planą, kaip tą riziką sumažinti. Jeigu reikia, bus paskirtas medikamentinis gydymas.

Suvieniję pastangas visi kartu galime pakeisti aplinką, kurioje gyvename, sveikatai palankia:mokyklose skleisdami žinias apie fizinio aktyvumo svarbą ar skatindami sportinius užsiėmimus; kurdami ir puoselėdami saugią, fiziniam aktyvumui pritaikytą kaimynystę, t. y. užtikrindami gatvių apšvietimą, vaikščiojimui tinkamus šaligatvius ar žaidimų aikšteles; pasirūpindami, kad mokyklose, darbo vietose ar ligoninėse būtų prieinamas sveikas ir kokybiškas maistas; nacionaliniu mastu drausdami rūkymą ir plėsdami nerūkymo zonas.

Kiekvienas asmeniškai galime priimti sveikatai palankius sprendimus|: nerūkyti darbovietėje,padėti kolegoms, kurie nori mesti rūkyti;jei įmanoma, į darbą eiti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu; per pietų pertraukas eiti pasivaikščioti, naudotis ne liftu, o laiptais;darbovietėje ar mokykloje pietums valgyti sveiką maistą.

Aplinka, kurioje gyvename, taptų sveikesne, jeigu būtų griežčiau reguliuojamas greito maisto reklamų kiekis, didinami mokesčiai nesveikam maistui ir skatinamas vietinių daržovių ir vaisių verslas; reguliuojama tabako kontrolė ir draudžiama jo reklama; užtikrinama prieinama širdies ligų diagnostika bei ekonomiškai efektyvus gydymas.

Pasaulio širdies federacija skatina aktyviai kurti širdžiai palankią aplinką: visi kartu mes galime pasiekti tikslą ir iki 2025 m. mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų sumažinti 25 proc. Rugsėjo 28 d., sekmadienį, nuo 12 val. Lietuvos širdies asociacija ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus į Vinco Kudirkos aikštę Vilniuje paminėti Pasaulinę širdies dieną. Jūsų laukia dviračių žygis, šiaurietiškas ėjimas, Tai či ir Zumba pamokos, nemokamas sveikatos tikrinimas, daugybė atrakcijų ir viktorinų. Taip pat rugsėjo 28 dieną nuo 11 val. vyks Pasaulinei širdies dienai skirtas renginys Kaune, PLC “Mega”. Tą pačią dieną 11 val. klaipėdiečiai kviečiami į dviračių žygį, kuris prasidės nuo Klaipėdos Jūrininkų ligoninės ir baigsis prie PPC BIG. Prisijunkite prie pasaulinio judėjimo už širdžiai sveiką gyvenimo būdą rugsėjo 28 d.

Lietuvos Širdies Asociacija www.heart.lt

Pasaulio Širdies federacija www.world-heart-federation.org

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.