Širdies donoras - kūdikis - retenybė ne tik Lietuvoje

Donorų trūkumas - problema, aktuali ne tik mūsų šalyje, tai opus klausimas

Kūdikiams sulaukti donorinių organų yra labai sudėtinga: šiemet Lietuvoje buvo tik vienas donoras vaikas, tačiau jo tėvai nesutiko paaukoti organų transplantacijai.<br>123rf.com nuotr.
Kūdikiams sulaukti donorinių organų yra labai sudėtinga: šiemet Lietuvoje buvo tik vienas donoras vaikas, tačiau jo tėvai nesutiko paaukoti organų transplantacijai.<br>123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Oct 1, 2014, 11:16 AM, atnaujinta Jan 29, 2018, 1:19 AM

Ši mergaitė - viena iš trijų mažųjų pacientų, kuriems būtina labai skubiai atlikti širdies transplantaciją. Šiemet Lietuvoje jau atlikta 10 širdies transplantacijų, tačiau vaikų tame sąraše nėra.

Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai aiškina, kad suaugusio žmogaus donoriniai organai vaikui negali būti transplantuojami. Todėl kūdikiams sulaukti donorinių organų yra labai sudėtinga: šiemet Lietuvoje buvo tik vienas donoras vaikas, tačiau jo tėvai nesutiko paaukoti organų transplantacijai.

„Suprantama, kad nelaimės akivaizdoje žmonės elgiasi skirtingai, sunku susitaikyti su artimojo netektimi - o tokiu atveju „išsitęsia laikas“, prarandamas donoras. Realybė tokia, kad kol kas, deja, ne visi Lietuvos piliečiai pritaria organų ir audinių donorystės idėjai. Tačiau pripažįstame kiekvieno žmogaus teisę apsispręsti: paaukoti organus po smegenų mirties ar atsisakyti padėti laukiantiems transplantacijos“, - teigiama biuro pranešime.

Biuras dėl organų mainų yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su Latvijos ir Estijos transplantacijos centrais bei Eurotransplant organizacija. Tačiau į vis kartojamas užklausas apie vaikus donorus dėl donorinės širdies atsakoma, kad kol kas tinkamos širdies nėra. Užsienio šalis donorinį organą kitai užsienio šaliai dovanoja tiktai tada, kai recipiento nėra savo šalyje.

Dėl skubios širdies transplantacijos laukiančios mažosios recipientės Estrėjos biuras kreipėsi į 28 Europos Sąjungos valstybes. Į šį kreipimąsi atsakė tiktai 9 šalys, dauguma iš jų, deja, nepriima recipientų iš kitų šalių.

Nedidelę dalį donorinių organų kitų šalių piliečiams transplantuojančios šalys galėtų padėti, tačiau susiduriama su logistikos problema - iš tolimesnių kraštų atsigabenti donorinį organą galimybės mažėja dėl organo išemijos laiko: širdį reikia transplantuoti greičiau negu per 5 valandas.

Į šį laiką įskaičiuojamas organo paėmimas iš donoro, pervežimas, ligonio paruošimas operacijai ir pati transplantacija. Išemijos laikas turi reikšmingos įtakos transplantacijos sėkmei, teigiama Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime.

Anot specialisto, mūsų šalies teisinė bazė suteikia galimybę ligonį gydyti užsienyje. Sprendimą dėl recipiento gydymo būdo, vietos, kur jis turėtų būti gydomas, ir transportavimo sąlygų priima gydantysis gydytojas.

Įvertinus vaikų recipientų ir donorų skaičių, širdies pervežimo galimybes, ieškoma būdų kūdikiams transplantacijos operacijas atlikti užsienio valstybėse, kur gyventojų skaičius žymiai didesnis nei Lietuvoje. Todėl ir vaikų donorų ten pasitaiko dažniau - sulaukti tinkamo organo didesnė tikimybė.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.