Širdies ligos skaudžiausiai smogia tiems, kurie jaučiasi sveiki

Nors kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo infarkto, insulto ir kitų kraujotakos sistemos ligų, o mirtingumas dukart viršija ES šalių senbuvių vidurkį, nuolatinei ligų prevencijai ir gydymui šalies gyventojai skiria nepakankai dėmesio, tvirtina gydytojai ir vaistininkai.

Širdies ir kraujagyslių ligų paplitimui daugiausia įtakos turi šiuolaikinis įtemptas gyvenimo būdas, įtampa ir stresas.<br>123rf nuotr.
Širdies ir kraujagyslių ligų paplitimui daugiausia įtakos turi šiuolaikinis įtemptas gyvenimo būdas, įtampa ir stresas.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2014-10-10 10:48, atnaujinta 2018-01-27 21:46

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje sparčiai auga ir tampa vis sunkiau valdoma epidemija. Jei 2004-aisiais buvo nustatyta 130 hipertenzinės ligos atvejų 1000 gyventojų, tai 2013 metais šis rodiklis šoktelėjo iki 229 atvejų. Išeminės širdies ligos paplitimas padidėjo atitinkamai nuo 56 iki 76 atvejų 1000 gyventojų. Nustatyta, kad širdies ir kraujagyslių mūsų šalyje ligos kaltos dėl 56 proc. visų mirčių.

„Širdies ir kraujagyslių ligų tendencijos išties kelia nerimą. To priežasčių yra daug. Pagrindinė pacientų klaida, kalbant apie širdies sveikatą, yra sistemingos prevencijos ir sistemingo gydymo nesilaikymas. Sveiki pacientai ignoruoja sveikos gyvensenos principus ir prevencines priemones, sergantieji tikisi, kad kardiologiniai vaistai suveiks taip, kaip ir vaistai nuo peršalimo. Neva pagersiu 5 dienas, ir po to pasveiksiu“, - komentavo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, suvokti, kad reikia rūpintis sveikata yra sunku, o žinoti, kaip tinkamai tai daryti - dar sunkiau.

„Dažnas mano: šiandien jaučiuosi gerai, greičiausiai rytoj bus tas pats. O rytojus ima ir ateina kitoks. Skaudžiausios nelaimės užklumpa „sveikus“ žmones netikėtai, o jau sergančius pacientus dažniausiai jos užklumpa dėl netinkamos būklės kontrolės - nekontroliuojančius kraujospūdžio ir pulso, ignoruojančius pasireiškiančius simptomus“, - sakė vaistininkė.

„MediCA klinikos“ gydytojos kardiologės Ingridos Grabliauskaitės-Rimkevičienės pastebėjimu, širdies ir kraujagyslių ligų simptomai dažnu atveju pasireiškia palaipsniui, žmogus prie jų adaptuojasi ir nesureikšmina, tad į medikus kreipiasi jau toli pažengus ligai.

„Taigi, svarbu sukurti tinkamą priežiūros, o dar svarbiau - prevencijos strategiją didelę riziką turintiems asmenims. Manau, Lietuvoje per mažai dėmesio skiriama pirminei prevencijai, bendram sveikatingumui, sveikai gyvensenai ugdyti“, - svarstė kardiologė.

Specialistai sutaria, kad širdies ir kraujagyslių ligų paplitimui daugiausia įtakos turi šiuolaikinis įtemptas gyvenimo būdas, įtampa ir stresas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, nereguliari ir nesubalansuota mityba, taip pat per mažas judėjimas.

„Ir sveikiems žmonėms, ir savo pacientams visuomet pabrėžiu auksinę taisyklę - judėjimas gali priversti atsisakyti daug tablečių, bet nė viena tabletė negali atstoti judėjimo. Kitas be galo svarbus veiksnys yra stebėti savo sveikatos rodiklius - kraujospūdį, cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje ir neignoruoti jokių pokyčių ar simptomų“, - tvirtino gydytoja I. Grabliauskaitė-Rimkevičienė.

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai:

Rūkymas

Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje

Aukštas kraujospūdis

Nejudrumas

Nutukimas ir persivalgymas

Cukrinis diabetas

Nuolatinis stresas ir nuovargis

Paveldimumas

Amžius (vyrams nuo 45 m. moterims - nuo 55 m.)

Paveldimumas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: pirma JAV siunta Ukrainai – dar šią savaitę