Šlapimo nelaikantys pacientai pasipiktino: viena ranka duoda, kita – atima

Pasibaigus Tarptautinei Inkontinencijos savaitei, kai visame pasaulyje ir Lietuvoje šlapimo nelaikantys pacientai priminė visuomenei apie nelengvą susirgimą, labai daug atimantį iš sergančiojo, Valstybinė ligonių kasa (VLK) iš pradžių nudžiugino sergančiuosius naujais pokyčiais, o paskui iš karto nemaloniai nustebino.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) iš pradžių nudžiugino sergančiuosius naujais pokyčiais, o paskui iš karto nemaloniai nustebino.<br> 123rf.com nuotr. 
Valstybinė ligonių kasa (VLK) iš pradžių nudžiugino sergančiuosius naujais pokyčiais, o paskui iš karto nemaloniai nustebino.<br> 123rf.com nuotr. 
 Šlapimo nelaikantiems žmonėms skirtos sauskelnės.<br> 123rf.com nuotr. 
 Šlapimo nelaikantiems žmonėms skirtos sauskelnės.<br> 123rf.com nuotr. 
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2018-07-11 19:18

„Po devynerių metų socialiai neteisingo požiūrio į šlapimo nelaikymą, pavyko pasiekti, kad jis būtų pripažintas liga. Tai iš tiesų didelis pasiekimas – dabar šlapimo nelaikantis žmogus turi apie tai pasakyti gydytojui ir pagal ligos diagnozę jam priklausys teisė į šlapimą sugeriančių gaminių kompensavimą.

Daug dirbome, kad šlapimo nelaikantis žmogus turėtų teisę į kompensuojamas priemones pagal ligos faktą, o ne dėl to, kad turi dar kažkokią gretutinę diagnozę.

Šią situaciją pavyko pataisyti, tačiau vos prieš kelias dienas ministro pasirašytas nutarimas dėl slaugos priemonių grupavimo viską iš esmės paneigė – sergantiesiems teks labai nemažai primokė už slaugos priemones, o jeigu primokėti žmogus negalės ar nenorės, jo pasirinkimas bus apribotas – jis turės rinktis pačio mažiausio sugėrimo priemonę”, – pastebėjo VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė, Sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupės, sukurtos spręsti sergančiųjų šlapimo nelaikymu priemonių prieinamumo klausimus, narė.

VLK, ieškodama lėšų, kaip galėtų didesniam pacientų skaičiui skirti kompensavimą šlapimą sugeriančioms sauskelnėms ir įklotams įsigyti, pakeitė sauskelnių grupavimą: iš 14 grupių padarė 6. Įklotus visus sudėjo į vieną grupę.

„Tai reiškia, kad brangesnio produkto bazinė kaina bus skaičiuojama nuo pigiausio produkto bazinės kainos. Vaizdžiai sakant, sudėjo į vieną grupę autobusą ir dviratį, ir dabar autobuso bazinė kaina bus lygi dviračio bazinei kainai.

Jei įklotai visi sudėti į vieną grupę, tai reiškia, kad nesvarbu ar jie sugeria 100 ml ar 1000 ml, kompensavime bus skaičiuojama bazinė kaina pigiausio, t.y., turinčio mažiausią sugeriamumą.

Diskusijoje Vyriausybėje, kurią surengėme minėdami Inkontinencijos savaitę, išgirdome, kad bazinė kaina kompensavimui gali būti 9 centai už vieną įklotą.

Jei tokia bus mažiausio sugeriamumo priemonės kaina, o žmogui gal reikia 800 ml ar 1000 ml įkloto, kurio kaina jau 59 centai, vadinasi, žmogus turės primokėti 50 centų.

Kaip jie sako, atpalaidavo sistemoje virš milijono eurų pakeitę priemonių grupavimą, bet tą milijoną kažkas vis tiek turės sumokėti ir mes matome, kad tai bus pacientai. Jeigu tai yra būdas priversti gamintojus mažinti savo produktų kainas, tai nereikėtų tokių „derybų” vykdyti pacientų sąskaita”, – įsitikinusi J.Misevičienė.

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys: „Jeigu situacija bus tokia, kad priemokos bus didesnės nei įklotų/sauskelnių kaina per akcijas, tuomet pati kompensavimo sistema netenka prasmės.”

„Dvejus metus dirbom, kad visa šlapimą sugeriančių priemonių kompensavimo sistema būtų socialiai teisinga, kad ji būtų prieinama pacientams, kuriems yra diagnozuotas šlapimo nelaikymas.

Kompensavimas nuo šių metų liepos 1 dienos smarkiai keisis ir tie pokyčiai yra labai džiuginantys.

Tačiau labai apmaudu, kad pacientams dabar negalime pasakyti geros naujienos nepasakę ir blogos: jūsų liga tapo valstybei matoma, jūs turėsite teisę gauti kompensavimą jums taip reikiamoms slaugos prekėms, tačiau, deja, už jas turėsite primokėti. Viena ranka duoda, kita atima?”, – klausia VšĮ „Inkocentras“ vadovė J.Misevičienė.

Nuo liepos 1 dienos esant šlapimo nelaikymui (R32, N31, N39.3, N39.4,) bus tokia slaugos priemonių kompensacija:

esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui – 45 vienetai sauskelnių (arba prie 15 vienetų sauskelnių skiriama 60 įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių; arba prie 30 vienetų sauskelnių skiriama 30 vnt. įklotų ir 15 vnt. vienkartinių paklodžių);

esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų įklotų dėl šlapimo nelaikymo;

per mėnesį esant išmatų nelaikymui (R15), išrašoma 30 vienetų sauskelnių arba 30 vienetų vienkartinių paklodžių (arba po 15 vienetų sauskelnių ir 15 vienkartinių paklodžių);

vaikams, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. nustatyta visiška negalia ir galiojimas nėra pasibaigęs, arba vaikams, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. nustatytas sunkaus neįgalumo lygis, – 60 vienetų sauskelnių arba 60 vienetų įklotų, arba 60 vienetų vienkartinių paklodžių (arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienetų įklotų, arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.