Siūlo iš nesaugios aplinkos paimamus vaikus tirti dėl COVID-19

Savivaldybių asociacija siūlo iš nesaugios aplinkos paimamus ir į globos namus nukreipiamus vaikus tirti dėl COVID-19.

 Koronavirusas, vaikai.<br> 123rf.com nuotr.
 Koronavirusas, vaikai.<br> 123rf.com nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Skaraičio nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Skaraičio nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>kiti
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Skaraičio nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (11)

Lrytas.lt

Oct 21, 2020, 10:19 AM, atnaujinta Oct 21, 2020, 1:22 PM

„Vaikas, kuris paimamas iš nesaugios aplinkos, iš karto susiduria su nemažai žmonių – psichologu, socialiniais darbuotojais, globėjais, anksčiau įstaigoje ar pas globėjus apgyvendintais vaikais. Laiku neatlikus tyrimo dėl COVID-19, visai šiai socialinės pagalbos grandinei iškyla pavojus. Jeigu ji nebus apsaugota, nukentės tiek neištirtas vaikas, tiek kiti vaikai, kuriems reikalinga pagalba – visų jų tiesiog nebus kam globoti“, – pranešime spaudai sako Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) direktorė Roma Žakaitienė.

Pasak asociacijos, šiuo metu iš šeimų dėl nesaugių aplinkybių paimami vaikai yra apgyvendinami pas budintį globotoją ar kitose vaiko globos įstaigose. Vaikus paimantys Vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) darbuotojai dažniausiai neturi jokios informacijos apie vaiko ar jo šeimos sveikatos būklę.

Savivaldybių specialistai teigia, kad tyrimu turėtų pasirūpinti VTAT darbuotojai – jie pirmieji susiduria su vaiku iki jam patenkant į kitas įstaigas ir pagal įstatymus šiame etape tampa jo oficialiais laikinaisiais atstovais, kurie vieninteliai gali jam atstovauti gydymo įstaigose.

Tačiau, pasak Savivaldybių asociacijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuriai pavaldi VTAT, tai daryti atsisako, argumentuodama, kad toks tyrimas neva neatitiktų geriausių vaiko interesų.

Savivaldybių specialistai, pasak asociacijos, mano priešingai ir laikosi pozicijos, kad vaiko interesai ne tik nebūtų pažeisti, atvirkščiai, taip jie būtų labiau apsaugoti.

„Savivaldybė privalo užtikrinti saugią aplinką ne tik naujai atvežtam vaikui, bet ir jau anksčiau globos įstaigose gyvenantiems vaikams. VTAT specialistai turėtų mokėti bendrauti su vaiku taip, kad jis jaustųsi saugus, o tyrimas nesukeltų jam papildomos įtampos. Visi turime būti suinteresuoti tuo, kad vaikus globojantys centrai ir šeimos nebūtų priversti izoliuotis ir teiktų nepertraukiamas paslaugas, o vaikams nereikėtų ieškoti naujos vietos – socialiniai darbuotojais ir globėjai globojamiems vaikams tampa labai artimi, ir išsiskyrimą su jais daugelis vaikų išgyventų labai jautriai,“ – sako Kauno miesto vicemerė, LSA socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Šnapštienė.

Savivaldybės taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad vaikai dažniausiai serga besimptome koronaviruso forma ir turi labai daug socialinių kontaktų, kurių dažniausiai nėra galimybės atsekti. Todėl savivaldybės jau parengė specialias saugias patalpas, kuriose galėtų gyventi vaikas, laukdamas testo rezultatų ar, gavus teigiamą atsakymą, izoliuotis.

Gavus neigiamą testo atsakymą, vaikas būtų apgyvendinamas globos paslaugas teikiančioje įstaigoje laikantis nustatytų saugumo reikalavimų – 10 dienų gyventi atskirame kambaryje, dėvėti veido kaukę ir kitų.

Pasak asociacijos, siūlymą tirti iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus prieš perduodant juos globos įstaigoms palaiko ir medikai, ir visuomenės sveikatos centrų atstovai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlymui nepritaria

Tuo tarpu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija mano, kad visų iš šeimų paimamų vaikų tyrimas dėl COVID-19 ir jų izoliavimas, kaip siūlo Lietuvos savivaldybių asociacija, sukeltų šiems vaikams papildomą stresą.

Ji nepalaiko savivaldybių siūlymo, kad tiriami turėtų būti visi vaikai, siekiant taip sumažinti riziką užsikrėsti ir pabrėžia, kad nėra nustatyta atvejų, kai virusas išplito nuo vaiko, paimto iš šeimos.

„Reikia suprasti, kad vaikas iš nesaugios aplinkos arba iš keistis nenorinčios šeimos paimamas tik kraštutiniais atvejais, kai kalbama apie smurtą prieš vaiką, ilgalaikę nepriežiūrą, kitas traumines patirtis, todėl ištyrimas dėl COVID-19 kiekvienu atveju ir izoliacija laukiant rezultato, kai nėra tam jokio racionalaus pagrindo, yra papildomas stresas vaikui tuo metu, kai labiausiai reikia šilumos ir saugumo“, – teigia ministerija.

Pasak jos, vaikus, siekiant sukelti jiems kuo mažiau streso, stengiamasi apgyvendinti pas giminaičius, senelius ar kitus emociniais ryšiais susijusius asmenis, jeigu tokių nėra – tuomet pas budinčius globotojus, o jei ir tai neįmanoma – tada globos įstaigoje.

„Įsivaizduokite situaciją: prieš vaiką naudojamas smurtas, vaikas jaučiasi nesaugus, jį stengiamasi apsaugoti, bet, vietoje kuo skubesnės paguodos, rūpesčio, jis gaus testą ir izoliaciją laukiant testo rezultatų, kuri dar labiau gilins neigiamą trauminių patirčių įtaką vaikui“, – teigia ministerija.

Pasak jos, tirti visus vaikus „nėra adekvatu“ ir tokių priemonių turėtų būti imamasi tik jeigu esama konkrečios rizikos arba yra duomenų, kad vaikas gali būti užsikrėtęs.

„Pavyzdžiui, mūsų nuomone, tirti reikia, jeigu vaikas turi virusinės infekcijos požymių, bendravo su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu, taip pat jeigu vaiko artimoje aplinkoje yra užsikrėtusių žmonių arba vaikas, jo tėvai, globėjai yra grįžę iš koronaviruso paveiktos šalies pagal operacijų vadovo patvirtintą valstybių sąrašą“, – nurodoma atsakyme.

Šiai pozicijai pritaria ir Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

Kontrolierė: procedūros nėra aiškios

Vaiko teisių apsaugos tarnybos kontrolierė Edita Žiobienė BNS teigė, kad nėra susipažinusi su šiuo savivaldybių siūlymu, todėl jo komentuoti negali, tačiau atkreipė dėmesį, kad savivaldybėms kilo daug klausimų dėl vaiko teisių užtikrinimo pandemijos metu.

„Nesuformuotos ir neformuojamos vieningos įstatymų, reglamentuojančių vaiko teisių apsaugą, taikymo praktikos šiuo laikotarpiu“, – sako E. Žiobienė.

Jos vertinimu, sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai nenustato aiškių ir visoms savivaldybėms privalomų mechanizmų užtikrinant paslaugas vaikams tais atvejais, jei yra ar gali būti užsikrėtę COVID-19.

Ji teigia dar balandį kreipsusis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, prašydama per įmanomai trumpiausią laiką parengti teisės aktą, kuriame būti įtvirtintos aiškios ir visoms savivaldybėms privalomos procedūros dėl vaikų izoliacijos vietos, sąlygų, visų jiems reikalingų paslaugų teikimo bei kitų vaiko teisių užtikrinimui reikšmingų aspektų, vėliau pakartotinai kreiptasi gegužę ir rugpjūtį.

„Vaiko teisių apsaugos kontrolierės turimomis žiniomis, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu rengia teisės aktą, kuriuo turėtų būti nustatyti vaiko teisių įgyvendinimo bei užtikrinimo mechanizmai ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu, taip pat institucijų, dalyvaujančių šiame procese, kompetencijos bei atsakomybė“, – teigė ji.

Savivaldybės teigia, kad visų vaikų tyrimas padėtų apsaugoti vaikus ir globėjus nuo viruso plitimo, nes iš šeimos paimamas vaikas iš karto susiduria su dideliu kiekiu žmonių, todėl laiku neatlikus tyrimo, pavojus iškyla visai socialinės pagalbos grandinei, o nuo to nukentės vaikai.

Savivaldybės siūlo, kad vaikas, laukdamas testo rezultatų ar gavęs teigiamą atsakymą gyventų specialiose patalpose, o gavęs neigiamą testo atsakymą būtų apgyvendinamas globos paslaugas teikiančioje įstaigoje laikantis nustatytų saugumo reikalavimų – 10 dienų gyventi atskirame kambaryje, dėvėti veido kaukę ir kitų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.