Ligoninės sprendžia pačios, ar įsileisti imunitetą turinčius lankytojus

Įsigaliojus leidimui globos įstaigose ir ligoninėse pacientus lankyti imunitetą įgijusiems žmonėms, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, jog dėl to galės nuspręsti kiekviena įstaiga.

Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Šiupario nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Šiupario nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>G.Bitvinsko nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>M.Patašiaus nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Koronavirusas Lietuvoje<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Lrytas.lt

Apr 22, 2021, 12:17 PM, atnaujinta Apr 22, 2021, 4:32 PM

„Jokių prievartų nėra, bet Vyriausybė nustatė tokią galimybę ir būtent kiekvienos įstaigos vadovas nustato savo tvarką“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė A. Dulkys.

„Kaip žmogus, gyvenimiškai aš suprantu kiekvienos įstaigos vadovo nuogąstavimą dėl lankytojų, tačiau turime suprasti, kad pandeminis nuovargis ir sveikatos apsaugos įstaigose ir kitur, globos įstaigose, yra labai daug vienišų žmonių ir jiems yra tas lankymas labai svarbus, todėl tikiu, kad bendromis jėgomis mes nustatysime tokias tvarkas, kurios padės užtikrinti tai daryti saugiai“, – pridūrė ministras.

Vyriausybės nutarime dėl karantino numatyta, jog draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą ir kai pacientus lanko imunitetą turintys asmenys.

Taip pat nurodyta, jog draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose, išskyrus terminalinės būklės gyventojų lankymą ir asmenis, kurių lankymasis įstaigoje susijęs su pareigų atlikimu, taip pat kai gyventojus lanko imunitetą turintys asmenys.

Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį surengė pasitarimą su ligoninių vadovais dėl naujosios tvarkos. Kaip žurnalistams sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Pakalniškienė, ligoninių atstovams buvo akcentuota, jog lieka reikalavimas laikytis saugumo priemonių, o įstaigų vadovai galės nustatyti tokio lankymo tvarką.

„To atsargumo ir nerimo yra, tačiau pasišnekėjus, aptarėme, kad papildomos atsargumo priemonės turi likti, lankymas turi vykti įstaigos vadovo nustatyta tvarka, o ne chaotiškai“, – sakė ji.

Pasak ministerijos atstovės, asmenys turės pateikti dokumentą, įrodantį, kad priklauso žmonėms, kuriems leidžiama lankytis gydymo įstaigose.

„Kaip įstaigos organizuos, kurioje vietoje prašyti to dokumento, tikrai niekas to pasakyti negali, tai labai priklausys nuo pačios įstaigos“, – sakė J. Pakalniškienė.

Tvarką dar tik ruošia

Radviliškio ligoninės administracija portalui lrytas.lt ketvirtadienio rytą atsiųstame komentare teigė, kad vis dar svarsto, kaip pacientų lankymas gali būti įgyvendintas saugiai.

„Tačiau tik šiandien paskelbtas valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimas Dėl asmenų teisės į švelnesnes karantino režimo priemones patvirtinimo nenustatė konkrečių asmens sveikatos priežiūros įstaigos stacionariniuose skyriuose gydomų pacientų lankymo tvarkos (o Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas toks aprašas neteko galios dar 2020 m. lapkričio mėn.)“, – į neaiškią situaciją dėmesį atkreipė gydymo įstaigos atstovai.

Lrytas.lt taip pat buvo informuotas, kad šiuo metu Radviliškio ligoninėje rengiamas pacientų lankymo tvarkos aprašas ir artimiausiu laiku pakviesime artimuosius aplankyti savo pacientus.

„Siekdami užtikrinti, kad ligonius lankys tik imunitetą nuo COVID-19 infekcijos turintys asmenys, lankytojai, persirgę COVID-19 liga ir paskiepyti COVID-19 infekcijos vakcina pagal skiepijimo schemą privalės pateikti teigiamą kiekybinio serologinio SARS-CoV-2 IgG antikūnų testo (kaip turimo imuniteto žymenį), atlikto licencijuotoje laboratorijoje, atsakymą, ne senesnį nei atliktą 60 dienų laikotarpiu.

Lankytojai bus registruojami iš anksto. Jiems, kaip ir visiems pacientams bei darbuotojams, atvykstantiems į ligoninę, bus matuojama temperatūra, jie privalės dėvėti apsaugines kaukes.

Taip pat norėtume akcentuoti, jog lankymo skaičius ir trukmė bus riboti, nustatysime ir laiką, kuriuo dienos metu bus galima aplankyti pacientus (o ne tada, kai nori pats lankytojas), bus galima atvykti tik vienam lankytojui vienu metu. Svarstome, kiek vienu metu stacionaro skyriuje galėtų būti lankytojų“, – apie dar tik ruošiamą tvarką užsiminė Radviliškio ligoninės atstovai.

Ligoninių sprendimai skirtingi

Kauno klinikos BNS informavo dar sprendžiančios, kaip įgyvendinti šią tvarką, nes operacijų vadovo sprendimas dėl šios tvarkos buvo priimtas tik trečiadienį vakare.

„Šis sprendimas yra naujas. Šiuo metu Kauno klinikų teisininkai peržiūri ir analizuoja Valstybės operacijų vadovo nutarimą, priimtą vakar vakare, ir sprendžia, kaip jį realizuoti ir įgyvendinti Ligoninėje, remiantis svarbiausiu principu – užtikrinti maksimalų saugumą mūsų pacientams. Infekcijų kontrolė yra esminis klausimas naujai plintančių viruso atmainų akivaizdoje, kai nesame tikri, kiek vakcinuoti asmenys gali jas pernešti kitiems“, – rašoma ligoninės komentare.

Respublikinė Panevėžio ligoninė BNS informavo, jog kol kas galimybės lankyti pacientus, atsižvelgus į sudėtingą epidemiologinę situaciją, nesudarys.

„Mūsų ligoninė kol kas susilaikys nuo šito, ryšium su sudėtingesne epidemiologine situacija Panevėžio ir Utenos apskrityse: čia turime omenyje ir Anykščius, ir visa kita. Kol kas nuo šio veiksmo mes susilaikysime“, – sakė ligoninės atstovas Vytautas Riaubiškis.

Anykščiuose prieš kelias savaites užfiksuotos kelios dešimtys koronaviruso atvejų, siejamų su nauja atmaina, kuri gali būti atsparesnė skiepams.

Ligoninės atstovo teigimu, jeigu situacija apskrityse pagerėtų, sprendimas būtų persvarstomas.

Tuo tarpu Klaipėdos universitetinė ligoninė planuoja leisti imunitetą turintiems žmonėms lankyti pacientus, bet tvarka, kokiomis sąlygomis jie bus įleidžiami, dar ruošiama ir bus paskelbta per artimiausias kelias dienas.

„Bus leidžiama ir šiuo metu yra ruošiama tvarka. (...) Detalių, kokiomis aplinkybėmis bus leidžiama lankyti, kol kas komentuoti negaliu“, – BNS sakė ligoninės atstovė Aistė Noreikaitė.

Ji pabrėžė, kad tvarka ruošiama „ypatingai atsakingai“, ir siekiant užtikrinti maksimalų saugumą.

A. Noreikaitės teigimu, ligoninės vadovai mato riziką leisti lankymą, nes vakcina nėra šimtaprocentinė apsauga nuo viruso.

„Verta paminėti, kad paskiepyti pacientai ar norintieji lankyti pacientus taip pat gali sirgti koronavirusu arba būti jo nešiotojais, todėl irgi gali užkrėsti“, – sakė ji.

Vyriausybė yra numačiusi galimybę taikyti daugiau atlaisvinimų žmonėms, kurie yra persirgę COVID-19 ir ši diagnozė buvo patvirtinta PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir yra praėję ne daugiau kaip 180 dienų nuo jo gavimo. Taip pat asmenims, kurie yra paskiepyti nuo koronaviruso.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.