Kainas diktuoja rusai ir baltarusiai
Pradėję dygti grybai į miškus išviliojo grybautojus entuziastus. Šie socialiniuose tinkluose džiaugiasi ir pirmaisiais laimikiais: raudonviršiais, baravykais, voveraitėmis. Tačiau profesionalūs grybautojai į miškus žengs šiek tiek vėliau.
Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius naujienų portalui Lrytas sako, kad miškuose „pirmosios kregždės“ jau pasirodė, o dabartiniai orai palankūs dygti grybams.
„Paprastai grybai aktyviau dygti pradeda birželio 15–20 d. Dėl to darbas supirktuvėse prasideda po Joninių“, – šiemet ankstinti sezono nesiruošia verslininkai.
Pirmieji supirktuves pasiekiantys grybai – voveraitės. Anot pašnekovo, grybai, kuriais dabar puikuojasi internautai, yra pavieniai, rudeniniai grybai. „Jie dabar „iššoko“, nes nebuvo didelių karščių ir jie, matyt, suprato, kad jau laikas dygti“, – aiškina jis.
Pasiteiravus, kokios šiemet gali būti grybų supirkimo kainos, pašnekovas patikina – lietuviški grybai rinkoje kainų nediktuoja ir priduria, kad grybų trūkumą lietuviškos įmonės kompensuoja rusiškais, baltarusiškais.
Pernai Lietuvai apsisprendus užtrenkti duris rusiškai ir baltarusiškai žemės ūkio produkcijai, vietos perdirbėjų prašymu, grybai ir uogos nebuvo įtrauktos į draudžiamų importuoti prekių sąrašą.
Praėjusį sezoną už prmųjų voveraičių kilogramą lietuviškose supirktuvėse mokėta 10 Eur. Šiemet kainos priklausys nuo grybų gausos ir to, kiek jų bus kaimyninėse šalyse. Tačiau bent kol kas, tikėtina, kad kainos gali laikytis panašiame lygyje, kaip pernai.
„Yra didžiosios mūsų Rytų kaimynės, kurios randa būdus pateikti savo grybus Vakarų šalims. Lietuviškos įmonės irgi įsiveža rusiškų, baltarusiškų grybų. Dabar šiek tiek yra problemų dėl muitų, nežinau, kaip toliau bus. Tačiau galiu užtikrinti, kad tiek, kiek Lietuvos firmos gali parduoti šviežių voveraičių, mūsų miškuose tiek nėra“, – teigia V.Varanavičius.
Anot jo, grybai iš Lietuvos eksportuojami į Vokietiją, Italiją, Prancūziją. Vokiečiai itin vertina voveraites, italai – baravykus, jie dideli šių grybų gurmanai.
Grybų rinkti nėra kam
Grybai dygsta, tačiau pašnekovas nerimauja, kad jų rinkti nebus kam.
Uždarbiauti miške gyventojai nori vis rečiau, o į grybų paieškas daugiausia traukia pensinio amžiaus, tvirtesnės sveikatos grybautojai.
„Labai sunku su sezoniniais darbininkais. Didžioji dauguma rinkėjų yra pensininkai. Anksčiau papildomai užsidirbti norėjo moksleiviai, studentai, o dabar ši tradicija baigia išnykti“, – nuogąstauja jis.
Pasak jo, jau daugybę metų dėl rinkėjų trūkumo miške lieka didesnė dalis uogų ir grybų derliaus.
„Esant geram sezonui, duok Dieve, kad surinktume iki 40 proc. miško derliaus. Visa kita lieka arba susirenka mėgėjai uogautojai, grybautojai savo reikmėms“,– užtikrina grybų ir uogų supirkėjus vienijančios asociacijos vadovas.
Mėlynių derlius bus kuklus
V.Varanavičius neturi gerų žinių ir laukiantiems pirmųjų mėlynių. Šį pavasarį nušalo ne tik sodai: obelys, serbentai, vyšnios ir kt., bet ir mėlynės.
„Žiūrėjau miške uogynus, viskas nušalo, nematau besimezgančių uogų. Galbūt bus pavieniai lopinėliai, kurie nepaveikti šalnų. <…> Manau, kad šalnos nusinešė mėlynes, nebent Šilutės kraštas išsisuko, ten, regis, šalnos mažiau pridarė rūpesčių. Broliai latviai irgi skundėsi nušalusiom mėlynėm, Kalbėjau su Baltarusijos įmonėmis, perkančiomis uogas. Jos irgi pasiskundė, kad visas ruožas ties Lietuva nušalo“, – tikina V.Varanavičius.
Pasiteiravus, kiek šiemet gali tekti mokėti už mėlynes, jis svarsto, kad esant šių uogų trūkumui, kainos paprastai laikosi apie 3 Eur/kg.