Biokuro skeptikai nusivils - vietinis kuras pinga

Nepaisant importuojamų gamtinių dujų apologetų įdirbio pasakojant, kad biokuras yra pasmerktas brangti, Lietuvoje vietinio kuro kainos krito.

Daugiau nuotraukų (1)

Andrius Janukonis

Mar 17, 2014, 3:04 PM, atnaujinta Feb 15, 2018, 8:51 AM

Pranešama, kad per tris pastarąsias savaites biokuras pigo 15 procentų, nepaisant miškų urėdijose brangusios malkinės medienos, naudojamos biokuro ruošimui. Nepaisant fakto, kad biokuro katilinių skaičius ir šio kuro poreikis Lietuvoje auga.

O kiek per šį laikotarpį atpigo gamtinės dujos? Gerų naujienų šiuo klausimu kol kas negirdėti. Jų iš principo sunku tikėtis stebint paskutinius politinius įvykius pasaulyje.

Realybė dar kartą įrodo, kad vietinio kuro skeptikų propaganda, kad augant biokuro jėgainių skaičiui šio kuro išteklių pristigsime ir kainos tik kils, yra laužtos iš piršto.

Faktas – biokuras išlieka tris kartus pigesnis už importuojamas dujas. Šilumos kaina vietiniu kuru šildomuose miestuose išlieka vidutiniškai trečdaliu mažesnė nei vartojančiuose dujas.

Esu tikras, kad nepaisant akivaizdžių faktų, stabdant esminį Vilniaus perėjimą prie biokuro, iš gamtinių dujų apologetų ir toliau girdėsime tą pačią atkaklią dainelę: biokuro trūks ir jis brangs.

x x x

Tris paskutines savaites biokuro biržoje stebimas biokuro kainų mažėjimas, - tokius duomenis pateikė "Verslo žinios".

Nuo vasario vidurio, kai kaina buvo pasiekusi aukščiausią tašką (vidutinė svertinė biokuro kaina tuomet siekė 760,03 Lt/tne), biokuras atpigo beveik 15% ir vakar prekybos sesijos metu kainavo vidutiniškai 647,73 Lt/tne. Biokuro kainos biržoje mažėja nepaisant miškų urėdijose pabrangusios malkinės medienos, kuri naudojama biokuro ruošimui.

Pasak Lauros Žalaitės, Energijos išteklių biržos „Baltpool“ generalinė direktorės, biokuro kainų mažėjimą lėmė neįprastai šiltas žiemos sezonas. Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, 2014 m. vasario mėnesio oro temperatūra buvo beveik 4 kartus aukštesnė nei 2013 metais tuo pačiu metu.

„Nors dėl brangusios malkinės medienos laukėme ir biokuro brangimo, tačiau kainų kreivės kryptį pakeitė šiltesnis nei tikėtasi žiemos/pavasario sezonas. Paklausa buvo mažesnė nei ruošėsi tiekėjai, dėl to susidarė biokuro pasiūlos perteklius rinkoje: tiekėjai, siekdami parduoti žiemos sezonui sukauptą rezervą iki vasaros sezono pradžios, yra priversti mažinti pelno maržą ir realizuoti produktą žemesnėmis kainomis“ – sakė L.Žalaitė.

Trečiadienio aukciono metu buvo pateikti 7 pirkimo pavedimai už 0,532 mln. Lt ir beveik aštuonis kartus daugiau pardavimo pavedimų, kurių buvo 32 už 4,088 mln. Lt. Iš viso sudaryta sandorių už 505.000 Lt.

„Baltpool“ elektroninėje prekybos sistemoje pirkėjai ir pardavėjai prekiauja nuo 2013 metų rugpjūčio. „Baltpool“ biokuro biržoje šiuo metu jau veikia 62 biokuro rinkos dalyviai, iš kurių 43 yra biokuro pardavėjai. Biokuro pirkimo pardavimo aukcionai vykdomi kiekvienos savaitės antrą darbo dieną. 2014 metais biokuro biržoje sudaryta sandorių už daugiau nei 3 mln. Lt.

Andrius Janukonis yra Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos Tarybos pirmininkas

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.