Darbuotojų trūkumo problemą sprendžia priimdami jaunuolius

Neretai įmonės, kurioms trūksta darbuotojų, randa įvairių išeičių. Viena tokių – į darbą priimti darbo patirties neturinčius, tačiau labai motyvuotus darbuotojus, vos baigusius mokyklą ar pradėjusius studijuoti universitete. Įmonių vadovai tikina, kad darbo patirties neturinčių jaunuolių priėmimas turi savų pliusų, ilgainiui atnešančių naudos įmonei. 

 Jau daugiau nei 10 metų patirties neturinčius jaunuolius į darbą priimančios JAV kapitalo įmonės „Equinox Europe“ direktorė Rasa Beskajevienė tikina, kad tokia praktika įmonei pasiteisino.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 Jau daugiau nei 10 metų patirties neturinčius jaunuolius į darbą priimančios JAV kapitalo įmonės „Equinox Europe“ direktorė Rasa Beskajevienė tikina, kad tokia praktika įmonei pasiteisino.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 22, 2017, 12:46 PM, atnaujinta Nov 22, 2017, 12:50 PM

Jau daugiau nei 10 metų patirties neturinčius jaunuolius į darbą priimančios JAV kapitalo įmonės „Equinox Europe“ direktorė Rasa Beskajevienė tikina, kad tokia praktika įmonei pasiteisino.

„Jausdami, kad darbuotojų trūkumas tik didėja, jau prieš 10 metų ėmėme ieškoti galimybių į savo komandą pritraukti jaunų, iniciatyvių ir technologijomis besidominčių specialistų, kuriems galėtume perduoti savo patirtį, supažindinti su įdomiu ir nuolat besikeičiančiu technologijų sektoriumi. Šiandien apie 10 proc. mūsų kolektyvo sudaro jauni, studijas pradėję darbuotojai. Turime ir tokių specialistų, kurie pas mus pradėjo dirbti būdami pirmo ar antro kurso studentai ir čia darbuojasi jau daugiau nei dešimtmetį bei patenka į geriausiųjų darbuotojų dešimtuką“, – sako direktorė. 

Anot R. Beskajevienės, jauni darbuotojai turi nemažai privalumų. Pirmiausia, su jais lengva dirbti. Neturėdami jokios darbo patirties jie noriai semiasi žinių, yra labai imlūs ir iniciatyvūs, todėl per gana trumpą laiką išmoksta dirbti taip, kaip reikalinga įmonei. Įmonės vadovė sako, kad studentams visada sudaroma galimybė darbą derinti su studijomis, nes išsilavinimas labai svarbus – jis suteikia pagrindą specialisto kvalifikacijai, išmoko susirasti reikiamą informaciją, ugdo supratimą apie specialybę, formuoja tam tikrus reikalingus įgūdžius. 

„Universitetas suteikia išprusimą, kuris reikalingas kasdieniame darbe, tačiau visą darbui reikalingą patirtį ir įgūdžius suteikiame mes, tada žmogus dirba taip, kaip reikia mums: išmoksta suvaldyti vykstančius procesus, geriau prisitaiko prie darbo metodų. Žinoma, visada laukiame ir patyrusių specialistų, kurie atsineša naudingą patirtį ir sugebėjimus. Tačiau yra pozicijų, į kurias mieliau renkamės žmogų be patirties ir išmokome jį dirbti pagal mūsų specifiką“, – sako R. Beskajevienė. 

Logistinių operacijų optimizavimo bei sandėlių valdymo sistemas kuriančios įmonės vadovė sako, kad dabartiniai jaunuoliai aktyviai domisi technologijomis ir gerai jose nusimano, todėl noriai imasi sudėtingų techninių užduočių. R. Beskajevienė sako, kad praktika priimti darbo patirties neturinčius žmones įmonei seniai pasiteisino, nes tai suteikia galimybę išsiugdyti gerus darbuotojus, kurie, karjerą pradėję nuo pat pirmųjų laiptelių, įmonėje dirba ilgus metus bei tampa savo srities profesionalais. 

Skatina įmones suteikti šansą socialiai jautrioms grupėms

Šiuo metu įmonėms, kurios priima darbo patirties neturinčius jaunuolius nuo 18 iki 29 metų ar vyresnius nei 54 m. asmenis, kurie paskutinius 6 mėnesius neturėjo darbo, siūloma pasinaudoti Europos socialinio fondo lėšomis finansuojama priemone „Parama darbui“. 

„Pagal priemonę „Parama darbui“ darbdaviui kompensuojama dalis darbo užmokesčio išlaidų, t. y. 23,3 proc. nuo darbuotojams apskaičiuoto atlyginimo, – sako UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Agnė Mačiulienė. – Pasinaudoti šia galimybe gali viešieji ar privatūs juridiniai asmenys (išskyrus biudžetines įstaigas), taip pat fiziniai asmenys, kurie verčiasi ūkine komercine veikla. Priemonė pradėta įgyvendinti remiantis sėkmingai įgyvendinta ankstesne priemone „Parama pirmajam darbui“, pagal kurią įmonėms išmokėta 8 mln. eurų už daugiau kaip 22 tūkst. pirmą kartą įdarbintų jaunuolių. Paremta beveik 3 tūkst. įmonių“. 

Įmonės, norėdamos pasinaudoti šia priemone, turi įdarbinti darbinės patirties neturinčius jaunuolius nuo 18 iki 29 m. amžiaus (kompensacijos laikotarpis iki 12 mėn.) arba vyresnius nei 54 m. amžiaus asmenis, neturėjus darbinės patirties nemažiau nei 6 mėn. (kompensacijos laikotarpis iki 24 mėn.). 
Viena įmonė per visą priemonės įgyvendinimo laikotarpį gali gauti iki 200 tūkst. eurų kompensacijos ir jai nėra ribojamas darbuotojų skaičius. Norint pasinaudoti priemone, reikia pateikti paraišką INVEGAI. 

„Paraiškas privaloma pateikti per 3 mėnesius nuo darbo sutarties pasirašymo dienos. Darbo užmokesčio išlaidų dalis kompensuojama nuo darbuotojo įdarbinimo pas pareiškėją dienos, nesuspėjus to padaryti - nuo paraiškos pateikimo dienos, – teigia A. Mačiulienė. 

INVEGA atstovė taip pat priduria, kad įmonės turėtų nepraleisti svarbių terminų. Numatoma skelbti 2 kvietimus teikti paraiškas. Pagal pirmąjį kvietimą teikti paraiškas skirta 15 mln. eurų, paraiškos priimamos iki 2019 m. vasario 28 d., pagal antrąjį –25,55 mln. eurų, jis planuojamas skelbti 2019 m. I ketv.
Priemonei įgyvendinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skyrė 40,55 mln. Eur Europos socialinio fondo lėšų. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.