Vaiko priežiūros išmokų siūloma nebesieti su tėvų gaunamomis pajamomis

Vaiko priežiūros išmoką, kurią skiria „Sodra“, siūloma mokėti nepriklausomai nuo tuo metu gaunamų tėvų pajamų ne tik antraisiais vaiko priežiūros metais, bet ir pirmaisiais.

Atitinkamą Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą Seime registravo „valstiečiai“ Valerijus Simulikas ir Justas Džiugelis bei liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen. <br>M.Patašiaus nuotr.
Atitinkamą Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą Seime registravo „valstiečiai“ Valerijus Simulikas ir Justas Džiugelis bei liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen. <br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2017-06-16 16:35, atnaujinta 2017-06-16 18:10

Tokios idėjos autorė - Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vadovė Agneta Skardžiuvienė. Jos pasiūlytą Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą Seime registravo „valstiečiai“ Valerijus Simulikas ir Justas Džiugelis bei liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Jų teigimu, tokia tvarka leistų efektyviau derinti vaiko priežiūrą su darbu jau pirmaisiais vaiko auginimo metais tiems tėvams, kurie nori į darbo rinką grįžti anksčiau.

V.Čmilytė-Nielsen teigimu, A.Skardžiuvienė pateikė duomenis, kad kai kurios moterys po gimdymo turi netrukus grįžti į darbą, nes kitaip praras klientus.

„Pavyzdžiui, teisininkės, kirpėjos. Padariusios metų ar pusantrų pertrauką jos prarastų savo klientus. Todėl jos priverstos dirbti, tačiau iš principo jas valstybė už tai baudžia. Yra du variantai - jos pirmaisiais vaiko auginimo metais praranda vaiko priežiūros išmoką arba eina į šešėlį ir nemoka mokesčių. Tokia realybė“, - BNS teigė V.Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, tokia pataisa skatintų moteris po vaiko gimimo greičiau grįžti į darbą ir neprarasti nei įgūdžių, nei „Sodros“ išmokos. Anot parlamentarės, galima suabejoti teiginiu, kad vaiko priežiūros išmoka mokama tik remiantis pajamų praradimo principu, nes antraisiais vaiko auginimo metais jau leidžiama grįžti į darbo rinką išsaugant dalį išmokos.

„Šiuo metu turime tokią sistemą, kada pirmaisiais ir antraisiais vaiko auginimo metais naudojami skirtingi principai. Sutinku su tuo, kad dėl antrųjų metų principas turi būti keistinas, bet, kaip paprastai būna, labai lėtai tie pokyčiai vyksta. Dabar yra siūlomas toks kompromisas ar trumpalaikiu sprendimu būtų galima pavadinti“, - kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad Seimui priėmus tokią pataisą, kurią jis pavadino neįstatymine, būtų sugriautas socialinio draudimo principas, kada mokamos vaiko iki jam sueis dveji metais priežiūros išmokos.

„Negalima taip elgtis, „Sodros“ išmokas pradedame taškyti į kairę ir į dešinę. Pats principas socialinio draudimo yra - gauni išmokas, kai prarandi pajamas, o ne tada, kai tu jų turi. Jeigu eini dirbti, tai užsidirbi, o jeigu augini vaiką, gauni išmoką“, - BNS sakė A.Sysas.

Dabar tėvai gali rinktis - vienerius metus gauti 100 proc. buvusio atlyginimo pašalpą arba gauti mažesnę dvejus metus su galimybe antraisiais metais grįžti į darbą, neprarandant pašalpos. Pastaruoju atveju ji siekia 70 proc. buvusio uždarbio pirmaisiais metais ir 40 proc. - antraisiais metais.  

Šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna 42,6 tūkst. žmonių: 33,2 tūkst. motinų ir 9,4 tūkst. tėvų. Vidutinė išmoka yra 369 eurai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.