Kritus šešėliui „Swedbank“ dėl ryšių su Sirijos cheminio ginklo programa – Lietuvos banko žinia

Lietuvos bankas (LB) teigia neturintis faktų, galinčių patvirtinti Švedijos žiniasklaidos informaciją apie šalies finansų grupės „Swedbank“, įskaitant ir jos valdomą banką Lietuvoje, sąsajas su Sirijos cheminio ginklo programa. 

Tačiau LB Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis patvirtino, kad šiuo metu atliekamo plataus masto tarptautinio tyrimo dėl galimo pinigų plovimo per „Danske Bank“ , „Swedbank“ ir kitus bankus metu renkama bei analizuojama ir su šiuo epizodu susijusi informacija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Tačiau LB Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis patvirtino, kad šiuo metu atliekamo plataus masto tarptautinio tyrimo dėl galimo pinigų plovimo per „Danske Bank“ , „Swedbank“ ir kitus bankus metu renkama bei analizuojama ir su šiuo epizodu susijusi informacija.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 17, 2019, 1:21 PM, atnaujinta Jul 17, 2019, 1:39 PM

Tačiau LB Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis patvirtino, kad šiuo metu atliekamo plataus masto tarptautinio tyrimo dėl galimo pinigų plovimo per „Danske Bank“ , „Swedbank“ ir kitus bankus metu renkama bei analizuojama ir su šiuo epizodu susijusi informacija.

„Šiandien neturime faktų ar įrodymų, kurie patvirtintų žiniasklaidoje pasirodžiusius teiginius. Tokią viešą informaciją vertiname labai atsargiai, ypač dėl to, kad šiuo metu vyksta plataus masto tyrimas kurį, bendradarbiaujant su Lietuvos banku ir kitomis Baltijos šalių priežiūros institucijomis, atlieka Švedijos priežiūros institucija. Informacija, įskaitant ir šio konkretaus epizodo atveju, yra renkama bei analizuojama“, – komentare BNS nurodė V. Valvonis. 

Jo teigimu, Lietuvos bankas visą su tyrimu susijusią informaciją perduos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT), atsakingai už neteisėtų piniginių operacijų tyrimą.

„Lietuvos bankas labai griežtai vertina pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikas, dėl kurių niekam negali likti klausimų ar abejonių“, – pabrėžė V. Valvonis.

Švedijos dienraštis „Dagens Industri“ pirmadienį pranešė, kad jo duomenimis, Švedijos „Swedbank“ susijęs su sandoriu, kuriuo buvo finansuojama Sirijos cheminio ginklo programa. Teigiama, kad jame, pasak vz.lt, dalyvavo „Swedbank“ klientai Lietuvoje, sudarę sandorius su vienu ar daugiau neskaidrios reputacijos banko FBME klientų.

Šią informaciją Lietuvoje pirmasis paskelbė portalas vz.lt, anot kurio, JAV teisėsaugos institucijos jau uždavė klausimų „Swedbank“ dėl šio ryšių su FBME banku.

„Dagens Industri“ teigimu, FBME buvo uždarytas 2017 metais, susijus jį su Sirijos cheminio ginklo programa. JAV finansų priežiūros institucijos dar anksčiau buvo apribojusios FBME patekimą į JAV finansų sistemą, nes bankas buvo siejamas su neteisėtos prekybos ginklais, narkotikais, teroristų finansavimo bei pinigų plovimo operacijomis.

Švedijos „Swedbank“ atsisakė komentuoti šią informaciją „Dagens Industri“.

„Swedbank“ galimo pinigų plovimo skandalo epicentre atsidūrė šių metų vasario viduryje, kad Švedijos televizija SVT paskelbė, kad pinigų srautai tarp „Swedbank“ ir itin plataus masto tarptautinio pinigų plovimo skandalo centre atsidūrusio „Danske Bank“ filialo Estijoje 2007-2015 metais galėjo viršyti 40 mlrd. Švedijos kronų (3,8 mlrd. eurų). Tai galėjo būti pinigų plovimas – pinigai keliavo tarp maždaug 50-ies realiai neveikusių įmonių sąskaitų.

Kovo viduryje agentūra „Bloomberg“ pranešė, jog SVT, remdamasi „Swedbank“ 2018 metų vidaus ataskaita, jau įvardijo gerokai didesnę sumą – per šiame banke atidarytas sąskaitas 2007-2015 metais galėjo būti pervesta apie 95 mlrd. kronų (9 mlrd. eurų) įtartinų lėšų.

Kovo pabaigoje Švedijos „Swedbank“ direktorių taryba atleido grupės vadovę Birgitte Bonnesen (Birgitą Bonesen), o po savaitės atsistatydino tarybos pirmininkas Larsas Idermarkas.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.