Skelbia, kaip antrąjį ketvirtį keitėsi darbo užmokestis Lietuvoje Ž. Mauricas: mažiau uždirbantys buvo eliminuoti iš darbo rinkos

Bruto (neatskaičius darbuotojo mokesčių) darbo užmokestis šalies ūkyje šių metų antrą ketvirtį padidėjo 1,3 proc., praneša Statistikos departamentas.

Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 27, 2020, 9:24 AM, atnaujinta Aug 27, 2020, 10:23 AM

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) antrą ketvirtį sudarė 1398 eurus ir, palyginti su pirmu ketvirčiu, padidėjo 1,3 proc. Viešajame sektoriuje vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis sudarė 1514 eurų ir buvo 6,5 proc. didesnis, privačiajame – 1343 eurus ir buvo 1,4 proc. mažesnis.

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje antrą ketvirtį labiausiai išaugo elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo (11,2 proc.) bei žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo (10,2 proc.) veiklose, o sumažėjo apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų bei administracinės ir aptarnavimo veiklose (atitinkamai 10,3 proc. ir 2,8 proc.).

Vidutinis mėnesinis neto (atskaičius darbuotojo mokesčius) darbo užmokestis šalies ūkyje sudarė 889 eurus ir, palyginti su pirmuu ketvirčiu, padidėjo 1,1 proc.: viešajame sektoriuje jis sudarė 955 eurus ir buvo 5,8 proc. didesnis, privačiajame – 858 eurus ir buvo 1,2 proc. mažesnis.

Realusis darbo užmokestis 2020 m. antrą ketvirtį, palyginti su 2020 m. pirmu ketvirčiu, šalies ūkyje padidėjo 1,2 proc.: viešajame sektoriuje padidėjo 5,9 proc., privačiajame sektoriuje sumažėjo 1,1 proc.

Anot Statistikos departamento, darbo užmokesčio padidėjimui antrą ketvirtį įtakos turėjo išmokėtos didesnės vienkartinės premijos, priedai ir piniginės išmokos, sezoniniai svyravimai, padidintas darbo užmokestis gydymo įstaigų darbuotojams, kovojantiems su COVID-19 infekcija, išmokėtos priemokos ekstremalios situacijos suvaldyme dalyvavusiems pareigūnams ir darbuotojams, pasikeitusi neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiavimo tvarka ir kitos priežastys.

Per metus bruto darbo užmokestis šalies ūkyje išaugo 8,5 proc. Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis per metus šalies ūkyje padidėjo 8,7 proc.

Ž. Mauricas: atlyginimų mažinimo šįkart neturime

Ekonomisto Žygimanto Maurico antro ketvirčio darbo užmokesčio augimas nenustebino, nes kai kurie mažiau uždirbantys, pasak ekonomisto, buvo tiesiog eliminuoti iš darbo rinkos.

„Nenustebau, nes „Sodros“ duomenys ir rodė, kad buvo kritęs augimas balandžio ir gegužės mėnesiais, o birželį jau dviženklis augimas buvo, lyginant su praėjusiais metais. Liepą, rugpjūtį, manau, bus ta pati tendencija. Visi pakilimai, padaryti metų pradžioje, buvo atstatyti ir dar šiek tiek dirbančiųjų struktūra pasikeitė.

Jei buvo atleidimai, tai atleisdavo darbuotojus, kurie asistento ar mažesnes pozicijas užėmė, tai tas vidurkis šiek tiek pakilo, kaip ir kitose šalyse. Tarkime, JAV augimas irgi yra pakankamai spartus vidutinio darbo užmokesčio, nes darbuotojai, kurie uždirbdavo mažesnį darbo užmokestį, jie iškrisdavo iš darbo rinkos ir statistikos skaičiavimo“, – Eltai sakė Ž. Mauricas.

„Tai galima konstatuoti faktą, kad atlyginimų mažinimo šįkart neturime“, – pridūrė jis.

Anot ekonomisto, trečio ketvirčio darbo užmokesčio augimo tendencijos turėtų išlikti panašios.

„Manau, kad panaši bus tendencija, nes padaugėjęs dirbančiųjų skaičius tų, kurie gauna mažą atlyginimą, tą vidurkį šiek tiek mažins, bet natūralūs procesai palaikys lygį. Manau, kad panašų rodiklį galime turėti, galbūt žemesnį metinį, apie 7–8 proc. augimą“, – teigė Ž. Mauricas.

Jis pabrėžė, kad Lietuva šiuo metu turi galimybę išplėtoti savo ekonominį potencialą.

„Vidaus vartojimas toliau bus pakankamai spartus, laukia nematyta emigracijos banga, nes jos nematysime, nes jos tiesiog nebus. Atitinkamai reikia strategiškai žiūrėti – iš ekonominės krizės praktiškai išsikapstėme, pirmą kovą laimėję, mūšio – dar ne. Tai galimybė Lietuvai peržengti į aukštesnę ekonomikos lygą.

Jeigu sugebėsime išnaudoti situaciją, pritraukti dar daugiau investicijų, didinti produktyvumą, perorientuoti ekonomiką prie darbo iš namų, manau, Lietuva tikrai turi istorinę galimybę prisivyti ES vidurkį per artimiausius kelerius metus“, – sakė ekonomistas.

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) antrą ketvirtį sudarė 1398 eurus ir, palyginti su pirmu ketvirčiu, padidėjo 1,3 proc.

Vidutinis mėnesinis neto (atskaičius darbuotojo mokesčius) darbo užmokestis šalies ūkyje sudarė 889 eurus ir, palyginti su pirmu ketvirčiu, padidėjo 1,1 proc.

Per metus bruto darbo užmokestis šalies ūkyje išaugo 8,5 proc. Vidutinis mėnesinis neto darbo užmokestis per metus šalies ūkyje padidėjo 8,7 proc.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.