Verslo pradžiamoksliams – atsakymai į svarbiausius klausimus

Patarimų apie verslo pradžią interneto platybėse tiek daug, kad net sunku atskirti, kurie iš jų vertingi. Specialistai, dirbantys su pradedančiaisiais verslininkais visoje Lietuvoje, skuba į pagalbą – atsako į penkis jiems dažniausiai užduodamus klausimus.

Pasak G.Morkūno, ar verslo idėja gera, atsakymo niekas nežinos tol, kol ji nebus išbandyta.<br> Organizatorių nuotr. 
Pasak G.Morkūno, ar verslo idėja gera, atsakymo niekas nežinos tol, kol ji nebus išbandyta.<br> Organizatorių nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 25, 2019, 4:17 PM

„Prieš pasineriant į verslą atrodo, kad daug žinai, esi viską išnagrinėjęs, tačiau artėjant tai lemiamai pradžios akimirkai aplanko dar daugiau klausimų. Bet kuris verslas yra rizika, tačiau apgalvoti žingsniai pradžioje iš tiesų gali labai padėti ir tą riziką sumažinti“, – įžvalgomis dalijasi agentūros „Versli Lietuva“ Verslumo departamento vadovas Gytis Morkūnas.

Edukaciniame projekte „Verslas iš arti“ ekspertas atsako į dažniausiai pradedančiųjų verslininkų užduodamus klausimus. Atsakymai į juos ne vienam gali padėti rasti sprendimą ir susidėlioti aiškius pradžios žingsnius.

Ar mano verslo idėja gera?

Atsakymo į šį klausimą niekas nežinos tol, kol idėja nebus išbandyta. Taigi, vienintelis patarimas – pabandykite įgyvendinti savo idėją. Tai nereiškia, kad turite nerti stačiomis ir investuoti visas santaupas ar imti paskolą.

Pamėginkite idėją įgyvendinti siaurame žmonių rate, neinvestuojant per daug, įsitikinkite, ar žmonės yra pasiruošę mokėti pinigus už jūsų paslaugą ar prekę.

Startuolis ar tradicinis verslas?

Atsakyti į šį klausimą padės nuoširdus atsakymas patiems sau – apie kokį verslą svajojate:

a) norite užkariauti visą pasaulį, labai sparčiai augti, jūsų verslas paremtas technologijomis?

b) norite sukurti darbo vietą sau ir savo artimiesiems, jūsų idėja paremta veikla arčiau žemės?

Tikriausiai numanote, kad pirmame variante kalba eina apie startuolį, o antrame – apie tradicinį verslą. Turint atsakymą į šį klausimą, pasirinkimas kaip ir aiškus. Įdomumo dėlei statistika: iš startuolių sužiba 1–2 iš 10, tradicinio verslo atveju sėkmės statistika 5 iš 10.

Geras verslo planas. Koks jis?

Geras verslo planas turi atsakyti į kelis klausimus: kokia bus veikla, ką darysite? kokios investicijos reikalingos veiklos pradžiai? kada šios investicijos atsipirks? kaip įeisite į rinką – koks jūsų rinkodaros planas?

Jiegu rengiate verslo planą dėl savęs, greičiausiai, profesionalų konsultacijos neprireiks, bet jeigu ruošiatės kreiptis dėl verslo finansavimo, ne pro šalį ir pasikonsultuoti.

Iš kur gauti finansavimą?

Atsakymas priklauso nuo to, kokioje stadijoje yra jūsų verslas. Jeigu turite tik idėją, protingiausia finansų ieškoti artimoje aplinkoje – šeimoje, tarp draugų ir pažįstamų bei tų, kurie linkę investuoti į visokias alternatyvas. Jeigu turite komandą ir produktą, galite kreiptis į rizikos kapitalo fondus, ieškoti verslo angelų ar pan. Jeigu turite įdirbio ir investicijos reikalingos labiau veiklos plėtrai, galite kreiptis į bankus, kredito unijas ir pan. – jiems turėsite pateikti ne tik verslo planą, bet ir veiklos rezultatus.

Kokią verslo formą rinktis?

Čia taip pat daug kas priklauso nuo jūsų veiklos. Jeigu galvojate apie elektroninę prekybą, gali užtekti individualios veiklos pažymos. Kai kuriems darbams, ypatingai, jei jie atliekami periodiškai, puikiai tinka verslo liudijimas.

Iš juridinių asmenų šiai dienai populiariausia mažosios bendrijos (MB) forma, nes jai įsteigti nereikia įstatinio kapitalo, be to, ją galima įkurti internetu, tačiau ši forma gali sukelti sunkumų dėl pelno paskirstymo, jeigu įmonę kursite ne vienas.

Taip pat į MB greičiausiai negalėsite pritraukti išorinių investuotojų, kadangi jos nariais gali būti tik fiziniai asmenys. Todėl tokiais atvejais geriau pasirinkti uždarąją akcinę bendrovę (UAB), kur yra išleidžiamos akcijos.

Kuriant UAB reikalingas bent 2500 eurų įstatinis kapitalas. Ne pelno siekiančioms organizacijoms puikiai tiks viešoji įstaiga (VŠĮ).

Įkvėpimui G.Morkūnas dalinasi N.Mandelos citata: „Aš niekada nepralaimiu. Aš arba laimiu, arba išmokstu“ ir linki išdrįsti bandyti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: : Lithuanian challenges in Green Finance and Global Agenda