Seimas svarstys G. Nausėdos mokestinius siūlymus

 Seimui ketvirtadienį pristatytos prezidento Gitano Nausėdos inicijuojamos įstatymų pataisos dėl pensijų ir dyzelino žemdirbiams akcizo didinimo bei gyventojų pajamų mokesčio (GPM) bazės išplėtimo.

 Prezidentas Gitanas Nausėda spaudos konferencijoje prezidentūroje.<br>V.Skaraičio nuotr.
 Prezidentas Gitanas Nausėda spaudos konferencijoje prezidentūroje.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Sniegė Balčiūnaitė

Oct 17, 2019, 4:02 PM

Visas jas Seimas priėmė svarstyti ir toliau diskusijas dėl jų tęs lapkričio 21 dieną.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta teigė, kad spartesnis nei numatyta dabar bazinės pensijos indeksavimas leis „ištrūkti iš senyvo amžiaus žmonių skurdo spąstų“. Pasak jo, pernai skurdo 42 proc. senatvės pensininkų.

„Ilgesnėje perspektyvoje galėtų reikšmingai sumažins skurstančių senjorų skaičių“, – tvirtino S. Krėpšta.

Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas teigė suskaičiavęs, kad prezidento siūlomas pensijų indeksavimas leis jas papildomai padidinti 3,5 euro.

„Tai yra gerai, bet negana, todėl siūlau padiskutuoti, ar negalėtume papildomai padidinti tą indeksavimą“, – teigė M. Majauskas.

Prezidentas siūlo nuo kitų metų sparčiau didinti pensijas, 2020 ir 2021 metais taikant penktadaliu didesnį nei numatyta dabar bazinės pensijos indeksavimo koeficientą. Daugiau, anot S. Krėpštos, didinti pensijų neleidžia šalies finansai.

Lėšų spartesniam pensijų didinimui šalies vadovas siūlo gauti penktadaliu mažinant lengvatą žemdirbių dyzelinui bei didinant su ne darbo pajamomis susijusius GPM tarifus.

Dabar ūkininkai už vadinamąjį dyzeliną moka 56 eurų akcizą už 1 tūkst.  litrų, siūloma tarifą pakelti iki 146 eurų.

„Šiuo metu skirtumas tarp standartinio ir lengvatinio akcizo tarifo dyzelinui Lietuvoje yra daugiau kaip šeši kartai ir šis skirtumas žymiai didesnis nei daugelyje Europos Sąjungos šalių, o tarifas žemdirbiams 1 tūkst. litrų nuo standartinio tarifo skiriasi 291 euru“, – teigė prezidento patarėjas.

Jo duomenimis, 20 proc. sumažinus akcizo lengvatą ūkininkams, 1 litras dyzelino pabrangtų 8 centais.

Šalies vadovas taip pat siūlo prie standartinio 20 proc. GPM priartinti tarifus, taikomus gyventojo pajamoms iš kapitalo prieaugio ir dividendų, aukštoms pajamoms iš individualios veiklos. Joms dabar nustatytas 15 proc. GPM tarifas. 

S. Krėpšta sako, kad siūlomi pakeitimai leis atsisakyti „mokestinės netvarkos“. 

„Prognozuojama, kad siūlomi mokesčių tarifai sumažins paskatas aukštesnes pajamas gaunantiems asmenims selektyviai rinktis pajamų išmokėjimo formą siekiant minimizuoti mokesčius dėl šiuo metu egzistuojančių tarifų skirtumų“, – tvirtino S. Krėpšta.

Prezidento patarėjui parlamentarai priekaištavo, kad pagal naują apmokestinimą daliai asmenų, gaunančių nereguliarias pajamas, apmokestinimas pasieks 60 procentų.

„Nereguliarių pajamų apmokestinimas neturėtų būtu palankesnis negu asmenų, kurie dirba pagal darbo sutartis“, – aiškino S. Krėpšta.

G. Nausėdos siūlomų Akcizų, Gyventojų pajamų mokesčio ir Socialinio draudimo pensijų įstatymų pakeitimai Seime turėtų būti svarstomi kartu su kitų metų valstybės biudžetu. 

Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis šią savaitę pareiškė, kad Seime bus pritarta prezidento mokesčių siūlymams, jei jie neprieštaraus Vyriausybės planams. 

Vyriausybė siūlo kitąmet didinti akcizus alkoholiui, tabakui ir degalams, apmokestinti gyventojų nekilnojamąjį turtą, jeigu jo vertė pasieks 100 tūkst. eurų. Taip pat siūlomas transporto priemonių taršos mokestis, mažesnis negu planuota anksčiau neapmokestinamųjų pajamų dydžio didėjimas 2020–2021 metais ir didesnis progresinis GPM tarifas – 32 proc. vietoje 27 proc. 

Valdantieji taip pat ketina apmokestinti komercinių bankų aktyvus ir didžiuosius prekybos tinklus. 

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.