Vyriausybė – už privalomą būsto nuomos registravimą

Vyriausybė siūlo, kad būsto nuomotojai privalomai registruotų sutarčių sudarymą ar jų esminį pakeitimą Nekilnojamojo turto registre. Už tokios prievolės nesilaikymą grėstų administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda iki 500 eurų.

V.Balkūno nuotr.
V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 25, 2020, 3:30 PM

Ministrų kabinetas trečiadienį posėdyje pritarė Finansų ministerijos siūlomiems įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sudaryti teisines prielaidas efektyviam mokesčių administravimui ir „šešėlio“ mažinimui.

„Siūloma nustatyti gyvenamųjų patalpų nuomotojų pareigą Nekilnojamojo turto registre registruoti 30 dienų ir ilgesnes gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis. Žodinės sutarties atveju, registrą turės informuoti ir nuomotojas, ir nuomininkas“, – posėdyje kalbėjo kadenciją baigiantis finansų ministras Vilius Šapoka.

Pasak jo, įtvirtinus privalomą nuomos sutarčių registravimą, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turės aktualią informaciją gyventojų nuomos pajamoms nustatyti, bus sudarytos prielaidos mažinti šešėlinę nuomos rinką.

„VMI vertinimu, papildomai būtų surenkama mokesčių apie 9 mln. eurų kasmet, taip pat leistų formuoti pilnesnes preliminarias deklaracijas, įtraukiant į jas ir nuomos pajamas pagal registrų duomenis, tai būtų palengvinimas mokesčių mokėtojams, ir, žinoma, tikslingai nukreipti Mokesčių inspekcijos kontrolę“, – argumentavo ministras V. Šapoka.

Laikinasis žemės ūkio ministras Andrius Palionis pasiteiravo, ar nesusidarys situacija, kad sąžiningai iki šiol nuomą deklaravusiems asmenims tik papildomai išaugs administracinė našta, kai tuo metu nesąžiningi asmenys ir toliau tęs savo praktikas ir neregistruos sutarčių.

V. Šapoka pripažino, kad administracinė našta iš tiesų atsiranda, tačiau viešojo intereso nauda yra didesnė. Jis dar kartą pabrėžė planuojamą surinkti papildomą beveik 10 mln. eurų mokesčių sumą.

„Papildoma administracinė našta atsiranda dėl registravimo, bet ji mažėja dėl to, kad bus automatiškai įtraukiama į preliminarias deklaracijas“, – aiškino V. Šapoka.

Projektui kritikos pateikė Vyriausybės kanceliarijos teisininkai ir Teisingumo ministerija, abejojantys dėl jo tikslingumo. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pastebi, kad siūlomi pakeitimai niekaip nepaskatins mokesčių mokėjimo, o papildoma administracinė našta neigiamai paveiks būtent sąžiningus mokesčių mokėtojus.

Dalykinio vertinimo išvadoje teigiama, kad gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis ūkio subjektams gali tekti registruoti, perregistruoti keletą kartų per metus, o Gyvenamųjų patalpų nuomos sutarties registravimo įkainis Registrų centre nuo 2020 metų spalio augo beveik tris kartus – nuo 2,9 iki 8,19 euro.

Šiuo metu gyvenamųjų patalpų nuomos sutartys registruojamos savanoriškai. Teisės aktuose nėra numatyta nei pareiga privalomai registruoti visas sudarytas gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis, nei teisinė atsakomybė už tokios pareigos nevykdymą ar netinkamą vykdymą.

Projektas, jeigu jam pritartų Seimas, įsigaliotų po tam tikro pereinamojo laikotarpio – nuo kitų metų gegužės 1 dienos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.