Astravo AE gavo leidimą – didins galią ir pradės pirmojo reaktoriaus pramoninį testavimą

Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas („Gosatomnadzor“) pranešė išdavęs Astravo atominei elektrinei leidimą pradėti pirmojo reaktoriaus bandomojo pramoninio eksploatavimo etapą.

 Per bandomojo pramoninio eksploatavimo etapą bus nuosekliai didinama reaktoriaus galia.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
 Per bandomojo pramoninio eksploatavimo etapą bus nuosekliai didinama reaktoriaus galia.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 22, 2020, 1:43 PM, atnaujinta Dec 22, 2020, 4:54 PM

Baltarusijos energetikos ministerija skelbė, jog gruodžio 21-ąją pirmasis reaktorius buvo vėl įjungtas į šalies energetikos sistemą.

Pasak ministerijos pranešimo, per bandomojo pramoninio eksploatavimo etapą bus nuosekliai didinama reaktoriaus galia (iki 75-90-100 proc.), atliekai bandymai, įskaitant turbogeneratoriaus apkrovos sumažinimą iki nulio.

Apie Astravo AE pirmojo reaktoriaus „planuotą sustabdymą“ oficialiai buvo pranešta gruodžio 3-ąją. Tuomet skelbta, jog jėgainės sistemų veikimas bus testuojamas iki gruodžio 11-osios.

Portalas ecohome-ngo.by keliomis dienomis anksčiau paskelbė Baltarusijos antibranduolinės kampanijos, bendradarbiaujančios su Astravo AE saugumo klausimais, pareiškimą.

Anot jo, pirmojo reaktoriaus hidraulinių bandymų metu įvyko rimta avarija – buvo smarkiai pažeista avarinio aušinimo sistemos cisterna.

Lapkričio 3 dieną į Baltarusijos energetikos sistemą įjungtas ir lapkričio 8-ąją sustabdytas Astravo AE pirmasis reaktorius po pusantros savaitės pertraukos – lapkričio 19-ąją – vėl atnaujino darbą.

Baltarusijos žiniasklaida po lapkričio 8-osios incidento skelbė, kad jėgainėje sprogo keli įtampos transformatoriai ir todėl buvo sustabdyta pirmojo reaktoriaus turbina.

Lapkričio 19 dieną Baltarusijos naujienų agentūrai „Belta“ tos šalies Energetikos ministerija patvirtino, kad pirmas reaktorius vėl prijungtas prie tinklo po įtampos transformatorių pakeitimo ir kitų darbų.

Netoli Lietuvos valstybinės statoma pirmoji Baltarusijoje AE turės du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1 200 megavatų. Antrąjį reaktorių tikimasi įjungti praėjus maždaug vieneriems metams nuo pirmojo reaktoriaus veiklos pradžios.

Projektas finansuojamas Rusijos valstybine paskola. Elektrinę stato korporacija „Rosatom“.

Astravo AE projektas išprovokavo jau kelerius metus besitęsiantį politinį konfliktą tarp Baltarusijos ir aktyviai šį projektą kritikuojančios Lietuvos, laikančios elektrinę nesaugia ir raginančios pasaulio bendriją spausti Aliaksandrą Lukašenką, kad jos statybos būtų sustabdytos. Minskas šiuos Vilniaus priekaištus atmeta.

Pasak Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI), nei tiesiogiai, nei per Tarptautinę atominės energetikos agentūrą ji informacijos apie bandomąjį pimojo bloko eksploatavimą negavo, nors ir prašė ESM ją suteikti. 

 

2020 m. gruodžio 10 d. laiške adresuotame ESM, VATESI dar kartą pakartojo klausimą dėl reaktoriaus rezervinės aušinimo sistemos būklės ir paragino Baltarusijos ESM operatyviai teikti informaciją tiek visuomenei, tiek ir kitoms suinteresuotoms pusėms apie visus neįprastus įvykius, įskaitant ir tuos, kurie, nors ir neturėdami tiesioginio poveikio saugai, galėtų kelti visuomenės susirūpinimą, ir šių įvykių galimą poveikį Baltarusijos AE saugos užtikrinimui.

2020 m. rugsėjo 23 d. VATESI laiške ESM prašė paaiškinti, kokius saugą pagrindžiančius dokumentus licencijos turėtojas turi pateikti prieš kiekvieną paleidimo etapą, norėdamas gauti specialų leidimą (licenciją) iš ESM ir per kiek laiko ESM turi atlikti išsamią šių dokumentų peržiūrą prieš išduodama tokius leidimus.

Deja, ESM tokių paaiškinimų nei prieš praėjusius etapus, nei dėl šio leidimo pradėti bandomąjį pramoninį energijos bloko eksploatavimą, VATESI nepateikė.

VATESI pakartojo, kad yra labai svarbu užtikrinti į branduolinės saugos užtikrinimą nukreiptų sprendimų priėmimą visuose Baltarusijos AE paleidimo etapuose. Todėl mano, kad Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimo darbų sustabdymas, kol nėra išspręstos visos ENSREG ir kitų tarptautinių ekspertų nustatytos saugos problemos, būtų tvirtos branduolinės saugos lyderystės demonstravimas ir principo – pirmiausia sauga – laikymasis.

VATESI priminė, kad vis dar laukia atsakymų į keletą ankstesnių laiškų, kuriuose buvo iškelti saugos klausimai, susiję su aikštelės parinkimu ir įvertinimu, Baltarusijos AE projekto atsparumu seisminiams įvykiams bei didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui, streso testų rekomendacijų įgyvendinimu, tikimybiniu saugumo vertinimu, gaisro pavojaus vertinimu ir kitomis saugos užtikrinimo problemomis.

VATESI dar kartą pažymėjo, kad svarbu kuo skubiau įgyvendinti visas anksčiau nurodytas saugos gerinimo priemones, ir pabrėžė, kad tikisi tiesiogiai gauti informaciją apie šių priemonių įgyvendinimo pažangą.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.