Aiškėja, kokie ribojimai bus neturintiems galimybių paso: apsipirkimas – tik nedidelėse parduotuvėse Įsigaliotų nuo rugsėjo 13 d.

Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų renginiai uždarose patalpose, viešojo maitinimo įstaigos.

Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>G.Bitvinsko nuotr.
A.Armonaitė.<br>T.Bauro nuotr.
A.Armonaitė.<br>T.Bauro nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>G.Šiupario nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>G.Šiupario nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>T.Bauro nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>T.Bauro nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>V.Balkūno nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>V.Balkūno nuotr.
R.Vainienė.<br>V.Balkūno nuotr.
R.Vainienė.<br>V.Balkūno nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

Lrytas.lt

Aug 4, 2021, 10:41 AM, atnaujinta Aug 5, 2021, 6:45 AM

Vyriausybės nutarimo projekte numatyta, kad pakeitimai dėl apribotų paslaugų ir veiklų žmonėms, neturintiems galimybių paso, įsigaliotų nuo rugsėjo 13 dienos.

Nutarimo projekte numatyta, kad paslaugos, parduotuvės, prekybos ir pramogų vietos, restoranai, kavinės, barai bei kitos pasilinksminimo vietos, lošimo salonai, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ir kiti susibūrimai būtų atviri tik imunitetą turintiems žmonėms bei vaikams iki 16 metų.

Ši nuostata galiotų žmonėms, kurie yra pasiskiepiję pilna skiepijimo schema ir įgiję imunitetą, taip pat persirgusiems koronavirusu, kai tai patvirtinta PGR arba antigeno testu, arba turintiems neigiamą PGR testą, atliktą per pastarąsias 48 valandas, ir vaikams iki 16 metų.

Tuo tarpu asmenims, neatitinkantiems šių kriterijų, veiklos būtų apribotos: jie galėtų apsipirkti tik parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos“ vaistinių, optikos prekių pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, ir jų prekybos plotas turėtų būti mažesnis nei 1500 kv. metrų. Tai galiotų ir parduotuvėms, kurios yra prekybos centre, kurio bendras plotas neviršija minėtos kvadratūros.

Paslaugas neturintiems galimybių paso siūloma apriboti dviem etapais: vienas jų dar neįvardintas nutarimo projekte ir dar leistų grožio paslaugas, renginius atvirose erdvėse, o nuo rugsėjo 13 dienos sąrašas dar trumpėtų.

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento vadovas Audrius Ščeponavičius per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį sakė, kad pirmasis etapas būtų įvestas pasiekus tam tikrą lovų užimtumą.

„Lovų užimtumui pasiekus 300, planuojama keisti Vyriausybės nutarimą dėl ekstremalios situacijos. Įvedamas platus galimybių paso taikymas“, – sakė A. Ščeponavičius.

Vyriausybės nutarimo projekto lydraštyje minimas kitas lovų užimtumo skaičius – numatyta, kad šie ribojimai įsigaliotų, kai COVID-19 lovų užimtumas asmens sveikatos priežiūros įstaigose pasiekia 250 lovų.

Vyriausybė siūlo numatyti pereinamąjį laikotarpį, per kurį gyventojai galėtų pasiskiepyti ir įgyti galimybių pasą, tad išimtys būtų taikomos iki rugsėjo 13 dienos.

Tuo tarpu nuo rugsėjo 13 dienos be galimybių paso būtų leidžiamas tik smulkaus remonto paslaugų užsakymas, kai kontaktas trunka ne ilgiau nei 15 minučių, veterinarijos paslaugos, muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas, bibliotekos – tik knygų atsiėmimo-grąžinimo tikslais, asmens sveikatos priežiūros ir socialinės paslaugos.

Šiame sąraše nebelieka grožio paslaugų, keleivių vežimo vietiniu (miesto ir priemiesčio), tarpmiestiniu ir tarptautiniu transportu paslaugų, renginių atvirose erdvėse.

Lydraštyje taip pat nurodyta, kad sveikatos priežiūros įstaigos yra padidintos rizikos zonos, kadangi jose lankosi sutrikusios sveikatos asmenys, todėl operacijų vadovo sprendimu bus nustatoma, kad įėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas planinėms paslaugoms gauti galimas tik turint neigiamą 48 val. testą, persirgus ar pasiskiepijus.

Būtinai pagalbai ši nuostata negalios, Vyriausybė užtikrins nemokamą testavimą sveikatos paslaugų suteikimui.

Vyriausybė jau yra skelbusi apie planus numatyti privalomą vakcinaciją tam tikrų profesijų žmonėms, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių, kartu leidžiant spręsti darbdaviams dėl darbuotojų nušalinimo nuo darbo, jei šie reikalavimai nevykdomi.

Taip pat lydraštyje įrašytas siūlymas nemokėti ligos išmokos asmenims, susirgusiems užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, nepasiskiepijusiems nuo šios ligos, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių.

Taip pat be galimybių paso būtų galima dalyvauti renginiuose atvirose erdvėse, kai dalyvių skaičius neviršija 500 žmonių.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė antradienį paskelbė, jog ministerija diskusijose dėl galimybių paso siūlo „ribojimais netrukdyti žmonių, kurie yra pasiskiepiję“.

„Visų veiklų, kurioms taikomas galimybių pasas, reikia neriboti jokiais kitais papildomais ribojimais, kaip pavyzdžiui, atstumai, kaukės ir pan. Jeigu veiki su pasu – tiek klientams, tiek paslaugos teikėjui, turi būti visiška laisvė“, – feisbuke rašė ministrė.

Ji taip pat teigė, kad siūloma galimybių paso netaikyti veikloms ir paslaugoms lauke.

„Kontaktas pirmiausia yra tas kriterijus, taip pat, žinoma, būtinąsias prekes, kitas palikti visiems prieinamas. Bet yra Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymas, kviesiu kolegas atsižvelgti, kad veiklos lauke būtų neribotos“, – žurnalistams prieš Vyriausybės posėdį sakė ministrė.

„(Siūloma) galimybių paso naudojimą įvesti vienu metu sektoriams, kuriuose jis bus naudojamas. Suteikti laiko pasiruošti ir per tą laiką dar kartą pakviesti žmones skiepytis“, – aiškino ministrė.

Prekybos tinklai neatlaikytų patikrų

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, kad didieji prekybos tinklai būtų nepajėgūs tikrinti, ar pirkėjai turi galimybių pasus, be to, baiminamasi konfliktų.

„Pagrindinis nuogąstavimas yra dėl to, kad neįmanoma atlaikyti tokios patikros ir apgulties nei techniškai, nei iš prekybininkų pusės, nei iš Registrų centro, kuris teikia galimybių paso patikros funkcionalumą“, – BNS sakė R. Vainienė.

Pasak jos, prekybininkai baiminasi ir neramumų, galinčių kilti dėl žmonių nepasitenkinimo.

„Jau yra jautrumas itin išaugęs kaukių dėvėjimui, o kai asmenys negalės įeiti į maisto prekių parduotuves be galimybių paso, labai sunkiai įsivaizduoju, kaip reikės valdyti tuos konfliktus, turime visokių nuogąstavimų, indikacijų, ką sako prekybininkai. Tą žodį riaušės jie pavartojo“, – teigė asociacijos vadovė. 

Tačiau Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, verslininkas Gediminas Balnis mano, kad Vyriausybės siūlomi ribojimai žmonėms be galimybių paso yra logiški.

Jis teigiamai vertino tai, kad ribojimai, tikėtina, apims platų verslo spektrą – ne tik kavines, barus, bet ir prekybos centrus, grožio ir kitas paslaugas.

„Jau dabar 60 proc. suaugusių yra pasiskiepiję. Dėl kažkokių keistų įsitikinimų, kad kentėtų didžioji dalis žmonių, būtų neteisinga, ir labai gerai, kad duotas terminas iki rugsėjo 13, niekas negalės sakyti nežinojom ir taip toliau, visi žino, ko jie atsisako nepasiskiepiję“, – BNS sakė apie pusšimtį restoranų ir picerijų valdančios bendrovės „Amber Food“ vadovas.

Anot jo, Vyriausybė pasimokė iš klaidų įvedant galimybių pasą pirmą kartą, todėl dabar jis turėtų būti veiksmingesnis.

„Pirmas galimybių pasas nebuvo toks pakankamas, nedaug kur galiojo, tai ribojimai ir neveikė. Dabar padaryta, kad tikrai skatintų skiepytis, nes testavimas buvo priemonė tik kol nebuvo skiepų, o tas testas šiandien yra neigiamas, o rytoj gal teigiamas“, – sakė G. Balnis.

Renginių organizatoriai: ribojant verslą jam turi būti kompensuojama

„Yra gerai, jog Vyriausybė svarsto visokias išeitis, jog nereikėtų pilno karantino ir pilno uždarymo. Bet kitas dalykas, su sektoriumi eilinį kartą nėra tariamasi ir konsultuojamasi, mūsų veikla yra ribojama nuo pirmo karantino, tai diskusija yra labai reikalinga“, – BNS sakė Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas V. Petreikis.

Jis taip pat teigė nustebęs, kodėl ribojimai apims ir renginius lauke, nes šie, anot jo, vyksta saugiai.

Pasak V. Petreikio, nepaisant to, ar renginiai vyksta su galimybių pasu, ar be, renginių verslas vis dar veikia nuostolingai, todėl jam turėtų būti kompensuojama bent iš dalies.

„Sektorius vis dar patiria nuostolių dėl besitęsiančios situacijos, ribojimų ar naujų reguliavimų, mes neturime jokio dėmesio sektoriaus gelbėjimui ir finansinei pagalbai“, – teigė jis.

Be to, V. Petreikio teigimu, Vyriausybė turėtų pasiūlyti gerus techninius sprendimus, kaip užtikrinti visų žmonių, atvykstančių į renginius, patikrą.

A. Armonaitė pirmadienį patvirtino, kad galimybių paso galiojimo laikas ilgės iki dviejų mėnesių. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos sprendimu, nuo pirmadienio galimybių pasas galioja nebe vieną savaitę, o mėnesį.

Ministrų kabinetas praėjusią savaitę sutarė, jog artėjant prie 300 COVID-19 pacientų ligoninėse ribos būtų įvedami kontaktinės veiklos ribojimai neturintiems galimybių paso, išskyrus kai kurias išimtis.

Galimybių pasą gali gauti pasiskiepiję, koronavirusu persirgę bei turintys neigiamą testo rezultatą žmonės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: Lietuvos narystės NATO metinės – ar iššūkių daugiau?