Gyvūnų prieglaudą įkūrusi pora gelbėja tuos, kuriuos kiti siunčia myriop

„Aš – mažasis murziukas Soso. Gimiau prieglaudoje drauge su savo broliukais ir sesytėmis. Mano mamytė – prieglaudos karalienė – Murzytė. Ji pagarsėjo savo egzotiška išvaizda ir puikiu charakteriu. Smulkios riaušės ir nesutarimai – tai kasdienybė mūsų prieglaudoje, bet mama greit moka visus nuraminti, pabarti, o pati į peštynes niekada nesivelia! Štai ir mes, jos vaikučiai, žinom, iš ko mokytis, todėl visi mus giria, kad esam puikiai išauklėti ir be galo protingi“, - tokie 25-metės vilnietės Godos Smilgės rašomi tekstai padėjo surasti namus dešimtims beglobių gyvūnų.

Daugiau nuotraukų (1)

Ana Savicka

Sep 17, 2012, 8:11 PM, atnaujinta Mar 16, 2018, 5:38 PM

Prieš trejus metus atėjusi savanoriauti į organizaciją „SOS gyvūnai“ iš jos išėjo į parankę įsikibusi būsimam vyrui Edgarui. Netrukus naujai iškepta šeima jau rezgė planus, kaip įsteigs savo prieglaudą likimo nuskriaustiems keturkojams.

Glostydama vieną iš šešių šiuo metu bute globojamų katinų, kurių vienas beveik nemato, o antras neturi kojytės, jaunas moteris papasakojo, kaip kartu su vyru Edgaru pasiryžo įsteigti VšĮ „Naminukai“ ir padovanoti viltį turėti orų ir sotų gyvenimą tiems, kurie miauksi, loja, draskosi ir reikalauja dėmesio.

Jie pasirinkimą ir galimybę gyventi kitokį gyvenimą dovanoja augintiniams, kančiai pasmerktiems žmonių, kuriems jie ilgai tarnavo arba tikrai būtų tai darę. Jei žmonės būtų to norėję.

Sakysite, istorijų apie gyvūnų mylėtojus yra šimtai ir visos – širdį spaudžiančios, bet ši – išskirtinė, mat jos herojams padovanojo ne tik santuoka virtusią meilę. Abiejų rūpestis tais, kurie net nemoka kalbėti, poros gyvenimą pavertė savotišku zooparku, asmenines negandas, planus ir siekius nustūmusiu į antrą planą.

Gyvūnus gelbėjo rašiniais

Goda pasakoja, kad gyvūnai ją supo nuo mažens. Jos šeima visuomet augindavo šunis, o iš gatvės pas juos užklydę beglobiai keturkojai greitai rasdavo naujus namus.

Į „SOS gyvūnai“ pašnekovė neatėjo gelbėti gyvūnų, kuriems likimas pašykštėjo dėmesio ir švelnumo. Ji mėgo rašyti ir fotografuoti, todėl sumanė savo pomėgius pritaikyti ieškant namų beglobiams keturkojams.

Būsimas jaunos moters vyras Edgaras gyvūnų globos organizacijoje atsidūrė grįžęs iš emigracijos Airijoje. Kaip tikina Goda, jam tiesiog trūko prasmingos veiklos. Tiksliau – savanoriškos.

Godos rašyti tekstai buvo publikuojami didžiausiose naujienų svetainėse. Linksmi, šmaikštūs, susimąstyti verčiantys, graudinantys, o kartais net ašarą išspaudžiantys Godos rašiniai susilaukė stulbinančio dėmesio. Pirmu asmeniu „kalbėję“ šunys ir katės iš monitorių būsimiems šeimininkams skelbė, ko šie gali iš jų tikėtis – šiek tiek išdaigų, šūsnio sudorotų batų, lojimo, daug judesio ir dar daugiau meilės bei ištikimybės.

Kartais juos perskaitydavo net 20 tūkst. žmonių, o beglobiai gyvūnai namus surasdavo tą pačią dieną: „Viens, du ir gyvūnų nelikdavo. Šitokia naujų šeimininkų beglobiams gyvūnams paieškos forma tuo metu buvo nauja, tad dėmesio susilaukė.

Ilgainiui atsirado dešimtys rašytojų – tekstai trumpėjo, kol galiausiai jie virto trumpais skelbimais apie tai, kad vienoks ar kitoks gyvūnas ieško naujų namų. Iš vienos pusės džiugu, kad tiek žmonių ėmėsi neatlygintinos iniciatyvos, o iš kitos gaila, kad greitai tapo įprastas ir prarado savo efektyvumą. Dabar, jei tekstą perskaito 500 žmonių, jis jau yra populiarus.“

Pasiūla – 15 kartų didesnė nei paklausa Naujas benamių gyvūnų reklamos būdas stebuklų nepadarė – paimamų gyvūnų skaičius augo, bet prie prieglaudų durų jų kasdien pridygdavo dar daugiau.

„Atrodo, jau lengviau, jau mažiau tų gyvūnų. Bet tik ateina pavasaris, vasara, ir laukinių kačiukų prisiveisia tiek, kad tenka iš naujo sukti galvą norint surasti jiems jaukius namus. Su šunimis šiek tiek lengviau – jų mažiau lakstančių gatvėmis, daugiau laikomų namuose“, - kasdienybės vargus prisimena Goda.

Nieko nekeičia ir nemokami gyvūnų sterilizacijos projektai: „Kas iš to, kad sterilizuojame laukines kates, jei savo gyvūnais nesirūpina jų pačių šeimininkai? Kaip bebūtų gaila, beglobių gyvūnų pasiūla šiuo metu 15 kartų viršija jų paklausą.“

Kartesnio žodžio pašnekovė negaili ir iš Lietuvos bėgantiems emigrantams, kurie apie tai, kad turi augintinį, prisimena tik tuomet, kai lagaminai jau būna sukrauti, o iki skrydžio lieka diena antra.

„Esu linkusi su visai bendrauti draugiškai, bet vis tiek negaliu suprasti žmonių, kurie naujų namų savo šeimos nariui ieško paskutinę akimirką. O ir atsisveikina su jais šaltai, be jokios širdgėlos“, - dažną atvejį pamini gyvūnų globos organizacijos steigėja.

Į „Naminukus“ - tik iš gatvės

Goda aiškina, kad jos kuruojami „Naminukai“ rūpinasi tais gyvūnais, kurie randami tiesiog gatvėje. Gyvūnus atiduodantiems žmonėms jie siūlo savo pagalbą ieškant naujų namų, tačiau galimybės jų paimti neturi.

 „Jei gatvėje radę šuniuką norėtumėte jį atiduoti į prieglaudą, apskambinę visas vargu ar rastumėte nors vieną laisvą vietą. Jų tiesiog nėra. O gyvūnų tiek, kad jie užrašomi į eiles“, - pasakoja Goda.

Prie sutuoktinių komandos prisijungė dar vienas žmogus – užsienyje gyvenanti Justė Zabarskaitė. Mergina pati pasisiūlė pasirūpinti visais viešosios įstaigos steigimui būtinais popierizmais ir rūpintis organizacijos finansais: „Šio žmogaus dėka mes su Edgaru visą savo dėmesį galime skirti beglobiams gyvūnams.“

Valstybės institucijos iniciatyvos nerodo

Savivaldybės nėra suinteresuotos ištiesti pagalbos ranką smulkioms gyvūnų prieglaudoms, tad „Naminukai“ priversti išsilaikyti tik iš žmonių skiriamos paramos. Godos viltis turėti prieglaudai skirtas patalpas vis dar rusena, tačiau savivaldybė jų skirti neketina, o įsigyti jas savarankiškai pora neturi galimybių. Kol kas katinai priglaudžiami poros bute, šunys – pas „Naminukų“ vadovės mamą.

Finansinius keblumus pora taip pat priversta spręsti savarankiškai – gyvūnams reikalingo maisto, higienos reikmenų, vaistų jie perka patys. Simbolinių nuolaidų suteikia veterinarijos gydyklos, bet tai, sako „Naminukų“ vadovė, lašas jūroje. Daugiausia pinigų reikia gyvūnų sterilizacijai, jų skiepams ir gydymui.

Naminukai“ - tarsi užklasinė mūsų veikla. Abudu su Edgaru turime darbus, o globojamiems gyvūnams tenka derintis prie mūsų grafiko“, - šypsosi pašnekovė.

Mišrūnai pralaimi grynaveisliams

Naujai įkurtos gyvūnų globos organizacijos vadę stebina ir tai, kad daugelis žmonių, net ir norinčių padėti benamiui, linkę sureikšminti jo veislę. Mada turėti tam tikros veislės šunį, kad ir ne pačios protingiausios ir sumaniausios, jaučiama ir čia.

Neprognozuojamai besielgiantis, lojantis ir viską į gabalus kapojantis Jorkšyro terjeras, anot Godos, susilauks keturgubai daugiau dėmesio nei paklusni, protinga, komandas klusniai vykdanti nedidukė mišrūnė.

Paradoksalu ir tai, kad valstybė finansuoja ne gyvūnų priežiūrą ir jų apsaugą, o migdymą. Už gyvūnų laikymą renkami pinigai skiriami ne naujoms šunų vedžiojimo aikštelėms statyti, o niekam nereikalingiems gyvūnams migdyti. Mokėdamas rinkliavą už savo auginamą šunį jo šeimininkas yra priverstas finansiškai remti ir gyvūnus naikinančią organizaciją.

Tiesa, situacija, anot Godos, šiek tiek pagerėjo, kai šalia pačios „Grindos“ pradėjo veikti vadinamieji gyvybės vagonėliai. Jų savanoriai ieško prieglobsčio tiems, kurių minutės būna jau faktiškai suskaičiuotos. Nuo šių metų pradžios visuomeninė organizacija iš įmonės „Grinda“ perėmė apie 500 šunų ir kačių.

Laisvalaikis – šuniui ant uodegos

Paklausta, ar kasdien besirūpinant dešimčia keturkojų augintinių užtenka laiko asmeniniam gyvenimui, Goda tik nusišypso. Suprask – viską suryja jie – tie, kuriems pora dovanoja galimybę gyventi geriau.

Tiesa, dėl laiko ir asmeninio gyvenimo stokos santuokiniai nesiskundžia, mat šiuo metu turi tai, apie ką patyliukais svajodavo savanoriaudami „SOS gyvūnuose“ - galimybę gelbėti, globoti, gydyti, padėti, apsaugoti ir glostyti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.