Naujienos / lrytas.lt
Išplėstinė paieška >>
Ko neįstengė suprasti Lietuvos valdžia ir klaipėdiškiai 1923-1939 metais? (I)

Ko neįstengė suprasti Lietuvos valdžia ir klaipėdiškiai 1923-1939 metais? (I)

2007-10-09 19:10

Tebėra neatsakyta į klausimą, kodėl daugelis Klaipėdos krašto gyventojų, 1923 m. tapusių Lietuvos piliečiais, vėliau nusivylė savo valstybe, jos ekonomine ir kultūrine politika. Tokiam nelauktam pokyčiui paliudyti užtenka priminti rinkimų į Seimelį, svarbiausią šio autonominio krašto valdymo įstaigą, rezultatus: per visą tarpukario laikotarpį lietuvininkai geriausiu atveju įstengdavo išrinkti penketą savo atstovų.

Ačiū! Apie klaidą pranešta redakcijai.
Deja, išsiųsti nepavyko. Prašome pamėginti vėliau.
Gaukite lrytas.lt naujienas kiekvieną rytą
Komentarai
Vardas
El. paštas
Komentaras (iki 3000 simbolių)
Istorija
2015-03-04 22:07

Katynės melo istorija: kaip susimovė sovietų propaganda

115|2

Prieš 75 metus Katynės miške įvykdytas vienas šiurpiausių XX amžiaus nusikaltimų. Tai, kas 1940-ųjų kovo 5 dieną ten nutiko, Maskva daugelį dešimtmečių kategoriškai neigė. Tačiau kai kurios skerdynių detalės tikslinamos ir praėjus daugybei metų. Mat šis istorijos epizodas, kaip ir daugelis kitų, labai neparankus dabartiniam Kremliaus režimui. Priešingai visam likusiam pasauliui, SSSR politikai bei partinei linijai dirbantys istorikai nuolat tvirtino, kad kaltė už tūkstančių lenku karininkų žūtį tenka vokiečiams.


2015-03-03 15:16

XVIII a. 2-osios pusės Gardinas – antroji LDK kultūros sostinė?

4

„Amžininkai Gardiną lygino su klestinčiais Vakarų Europos centrais, tokiais kaip Paryžius, Londonas“, – teigia dr. Jurgita Žąsinaitė-Gedminienė, parašiusi disertaciją apie XVIII a. antrosios pusės Gardiną. Pasak istorikės, ten atvažiuodavo paties karaliaus meilužės, į Gardino pobūvius buvo nepadoru eiti su senais, iš mados išėjusiais kontušais – reikėjo prancūziškų frakų.


2015-03-02 11:33

Kuo Rusijos degtinės pramonei nusipelnė chemikas D. Mendelejevas

6|2

„Alkoholinis gėrimas, dabar žinomas kaip degtinė, taip buvo pavadintas palyginti neseniai. Iki XVIII a. vidurio jis buvo vadinamas „vino“, ir šis žodis reiškė „grūdų vyną“. „Vodka“ iš pradžių jį imta vadinti neoficialiai. Aukštos kokybės aromatinė degtinė – atskiriant ją nuo prastesnės, daugiausia geriamos valstiečių, – buvo vadinama „nastojka“ (trauktine). Degtinės skonių diapazonas išsiplėtė XIX a. pirmoje pusėje“, – knygoje „Rusai: žmonės už valdžios fasado“ („Tyto alba“, iš anglų k. vertė Vitalijus Šarkovas) rašo Gregory Feiferis.


2015-02-26 18:47

Kaip Rusijoje internetas tapo ir galinga, ir mirtina jėga?

„Bandyti nuspėti ateitį yra tuščias sumanymas, bet matydamas labai dėsningą rusų elgesio tęstinumą aš pesimistiškai vertinu galimybes, kad mano vaikai pamatys Rusiją tampant tikra Europos dalimi, net jeigu artimiausioje ateityje atsisakys savo dabartinio kelio. Paskutinio XX a. dešimtmečio patirtis parodė bent tai, — jeigu apskritai ką nors parodė, — jog šalis yra per didelė ir jos charakteris pernelyg giliai įsišaknijęs, kad greitai pasikeistų.“, – knygoje „Rusai: žmonės už valdžios fasado“ („Tyto alba“, iš anglų k. vertė Vitalijus Šarkovas) rašo Gregory Feiferis.


2015-02-26 14:27

Žaliojo tilto statybos istorijos – juokingos ir graudžios

49|3

Viešojoje erdvėje laužomos ietys dėl aprūdijusių Žaliojo tilto skulptūrų visiškai neįsigilinus į statinio istoriją. Kad su praeitimi išmoktume atsisveikinti be pykčio, „Sostinė“ pateikia šio svarbaus sostinei statinio istorinės raidos bruožus.


2015-02-25 13:23

Sovietmečiu stotelės leido išlaisvinti architektų saviraišką?

Viešojo transporto stotelės – dažnai dėmesio neatkreipiantys miestų infrastruktūros elementai, tačiau prieš kiek daugiau nei 50 metų daugelis jų atrodė visai kitaip. Stotelės tapdavo būdu architektams išlaisvinti saviraišką sovietinės ideologijos rėmuose.


2015-02-24 15:42

Ką atskleidžia vienas garsiausių Antrojo pasaulinio karo kadrų?

3|7

JAV vėliavos iškėlimas ant Suribačio kalno Ivo Džimos saloje – yra vienas žinomiausių Antrojo pasaulinio karo kadrų. Prieš 70 metų padaryta nuotrauka įkūnija amerikiečių pasididžiavimą, tačiau ne visi žino istoriją, kurią šis kadras pasakoja, rašo „Business Insider“.


2015-02-23 14:24

Kokie dar 50 atspalvių? Rusai graibsto knygas apie Stalino seksą

36|11|

Vakaruose vis dar aptarinėjamas filmas „50 pilkų atspalvių“, o štai rusai stebisi visai kitokiomis spalvomis. Šioje šalyje iš knygynų graibstoma Deniso Ignatovo knyga, skirta Sovietų Sąjungos vadovų asmeniniam gyvenimui


2015-02-23 14:24

Gyvybės Gedimino prospektui įpūtė turgaus triukšmas

2|3

Beveik dviejų kilometrų ilgio Gedimino prospekte prieš pusantro šimto metų augo daržovės ir žydėjo sodai. Už dabartinę judrią gatvę reikia dėkoti turgavietei, kuri kažkada buvo perkelta į Lukiškių aikštę. Vilniaus Gedimino prospektas – viena svarbiausių ir žinomiausių Lietuvos sostinės gatvių. Prasidedanti ties Katedros aikšte ir pasibaigianti sulig senuoju XIX amžiaus pradžios statybos Žvėryno tiltu.


2015-02-21 13:08

Vokietijoje pirmą kartą per 70 metų bus išleista „Mein Kampf“

5

Šiuolaikinės istorijos instituto Miunchene specialistai planuoja 2016 metais išleisti Trečiojo Reicho fiurerio Adolfo Hitlerio knygą „Mein Kampf“ („Mano kova“), praneša „The Local“. „Knyga ne propaguos, bet smerks nacizmą“, – pareiškė žurnalistams Šiuolaikinės istorijos instituto direktorius Andreasas Wirschingas.


Populiariausi per 24 val.