Ir tokių namų Antakalnyje, Žirgo gatvėje, – penki. Todėl vietoj dešimties šeimų čia įsikurs dvidešimt.
Sergejus su žmona ieško sau naujo buto, tačiau apsidairę nutarė čia jo nepirkti.
„Vaizdas, sakyčiau, neblogas, kaina irgi nebloga, bet atkreipiau dėmėsį, kad viena laiptinė skirta dviem šeimoms, iš tikrųjų – keturi savininkai“, – sako Sergejus.
Pardavimo skelbime apie Sergejui netikusį bendraturčio statusą neužsimenama nė žodžiu, o NT agentas Karolis Adamonis tikino, kad informacijos apie namų paskirtį neslėpė: „Šį skelbimą ruošė mano asistentė, tuo metu slidinėjau, neturėjau galimybės sužiūrėti, derinimas vyko telefonu. Šiuo metu yra įregistruota viena antroji namo dalis. Kovo mėnesį mėginsime keisti paskirtį į butų. Jūs niekuo nerizikuojate, neturite papildomų įsipareigojimų NT.“
Vis dėlto vieną nepatogumą agentas įvardijo – gyventojams trūks vietų automobiliams.
„Vienam butui turi priklausyti pusantros parkavimo vietos. Čia keturiems butams yra penkios parkavimo vietos, vienos kaip ir trūksta tada“, – sakė agentas. Sužinoję, kad žurnalistai domisi skelbimu, pardavėjai jį panaikino.
Namo statytojų „Greitistos statyba“ direktorius Egidijus Sekorskas atsisakė paaiškinti, kodėl vienbučius namus pardavinėja kaip daugiabučius.
Vilniaus miesto Plėtros departamento vadovas Mindaugas Pakalnis patikino, kad savivaldybė verslininkams įteisinti padalytų butų neleis: „Nebuvo įrodymų, kad plėtotojai elgsis pagal schemą, kurią buvo galima įtarti, dabar buvo gyventojų pranešimai, pamatėme, kad plėtotojai rizikuoja elgtis neskaidriai, apgaudinėja pirkėjus, toks elgesys yra netoleruotinas.“
Savivaldybė apie šį atvejį ketina pranešti vartotojų teisių gynėjams ir teisėsaugai.
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako, kad būtent savivaldybės reikalas yra sužiūrėti, ar statytojai nesukčiauja: „Yra architektų tarybos, kurios turi projekte įvertinti, kiek koridorių, kiek įėjimų, priimti sprendimą ir neišduoti statybų leidimo.“
Tuo metu ministras pirmininkas Saulius Skvernelis svarsto, kad pirmiausia pirkėjas turi viską labai atsakingai įvertinti. „Jis žino, kad perka dalinę nuosavybę, o po to, kai įsigyja, atsiranda problemų, pradedama reikšti pretenzijas valstybei. Bet faktas tas, kad išduoda statybų leidimą, statybų inspekcija prižiūri teisėtumą, turi būti užtikrintas įstatymų laikymasis“, – sakė premjeras.
Pasak teisininkų, prieš pirkdami bendrus butus pirkėjai turi pasverti galimus nepatogumus.
Advokatas Kęstutis Žičkus priminė, jog bendraturčiai negali laisvai disponuoti savo turtu be kitų bendraturčių sutikimo, tai yra jį parduoti, išnuomoti, įkeisti, bendraturčiai negalės atidalinti savo patalpų, įregistruoti jų kaip atskiro buto.
Tokių atvejų, kai verslininkai gudrauja, – daugybė: sostinės Šeškinės soduose vietoj vieno buto namo išdygo triaukštis, kuris padalytas į keturiolika butų. Palangoje vienbutis statinys virto 24 butų pastatu.