Lietuvos nacionaliniai parkai, užimantys apie 2,2 proc. šalies teritorijos yra daugelio retų augalų bei gyvūnų rūšių namai, saugantys vertingiausius kraštovaizdžio kompleksus, natūralias ekosistemas, unikalius gamtos objektus. Vis tik 1523 kv. km gamtinių vertybių ne retai atskleidžia ir itin skaudžią jos lankytojų kultūros stoką.
Kelių dešimtmečių šiukšles teko atkasinėti kastuvais
Lietuvos nacionaliniams parkams švenčiant įkūrimo 30-metį, pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“, aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“ ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba padeda jiems pasipuošti, į pagalbą pasitelkdami akciją „Misija: švari vasara“. Parkų lankytojai raginami ne tik nešiukšlinti, bet ir išeiti su bent viena svetima šiukšle. O norėdami tą pademonstruoti savo pavyzdžiu, organizatoriai pasiraitoję rankoves darbą ofisuose iškeičia į atliekų medžioklę gamtoje.
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus pavaduotoja Lina Žukauskienė džiaugiasi, jog iniciatyvos dėka iš viso sutvarkyti trys šiukšlynai. Vienas jų – Katros kaime, senovės gyvenvietėje, kultūros paveldo vertybės teritorijoje. Apmaudu, jog ir tokioje vietoje šiukšlių taip pat randasi – ištisus dešimtmečius gyventojai jas vertė į buvusias bulvių laikymui skirtas duobes.
„Šiukšlės buvo užverstos smėliu, reikėjo griebtis kastuvų ir jas atkasti. Atrastas sąvartynas mane labai nustebino: šiukšlės – senos, kai kurie rakandai – surūdiję. Ten buvo įvairios buitinės atliekos. Panašu, kad šiukšlėmis galėjo pasidalinti ir nauji sodybų šeimininkai – įsikraustę jie dažnai ieško kur padėti senąjį turtą. Bet nepagautas už rankos – ne vagis,“ – sakė L.Žukauskienė.
Automobilinis plastikas – netinkamas perdirbti ir dar teršia aplinką, kurioje dūla
Gražiausiuose Dzūkijos miško pušynuose sutvarkyti ir du nelegalūs autoservisų atliekų sąvartynai. Čia aptiktos vertės neturinčios plastikinės automobilių dalys, rasta išardytų akumuliatorių, kurie į aplinką skleidžia toksiškas medžiagas.
Ar tokias šiukšles įmanoma perdirbti? Pasak pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ komercijos direktoriaus Sauliaus Kaupelio, automobilių dalys nėra pakuotės ir jas sudaro HDPE plastikas su įvairiausiomis priemaišomis. Blogiausia tai, jog įvairios automobilių detalės turi lako, dažų, grunto sluoksnius, kitų pavojingų medžiagų, todėl dūlėdamos ypatingai teršia aplinką. Tokios atliekos turi būti priskirtos specializuotoms automobilių atliekoms.
Atliekos virsta maišeliais, į kuriuos galima surinkti kitas šiukšles
Akcijos „Misija: švari vasara“ metu šiukšlės renkamos į Lietuvos įmonės iš perdirbto plastiko pagamintus maišelius. UAB „Gerovė“ direktorė komercijai Živilė Ramoškienė sako, jog nuo pat veiklos pradžios fabrikas iš polietileno iškarpų, kurios likdavo nuo parduotuvių maišelių, gamindavo šiukšlių maišus. Ne ilgai trukus pradėjo priimti ir kitų įmonių gamybines atliekas bei iš jų gaminti šiukšlių maišus.
Ž.Ramoškienė patikino, kad net ir iš užsigulėjusių miške plastiko maišelių galima gaminti plastiko granules, kitaip tariant, net ir senus gamtoje rastus maišelius įmanoma sutvarkyti, perdirbti ir prikelti naujam gyvenimui.
„Svarbu tą maišelį nunešti iki plastiko pakuotėms skirto konteinerio. Jei nuveži į mišką ir pakasi – maišelis liks ilgiems metams ir darys žalą aplinkai ir gamtai. Svarbu pasitelkti sąmoningumą. Mes turime išmokti vartoti: taupiai ir teisingai ir dar – viską, ką jau pavartojome, teisingai sutvarkyti,“ – sako pašnekovė.
Edukacinis spektaklis įkvėpė realiems darbams
Aplinkosauginė akcija bendram darbui sutelkė skirtingas šalies įmones, jų darbuotojus ir atstovus. Įprastai bešeimininkes atliekas tvarko seniūnijos, tačiau dažnai jų ištekliai ir pajėgumai būna gana riboti. Apie gamtoje aptiktus sąvartynus direkcijai pranešė per nacionalinį parką mynę dviratininkai.
„Tokiems pilietiškiems ir neabejingiems saugomų teritorijų lankytojams esame itin dėkingi. Ir atliekų krūvos, kurias ištraukėme į dienos šviesą buvo didžiulės – jas išvežti lengvuoju automobiliu, Kaniavos seniūnijai būtų sudėtinga – būtų tekę labai daug kartų važiuoti. Todėl labai apsidžiaugėme, kai „Žaliasis taškas“ pasiūlė pagalbą, o atliekų tvarkymo įmonė „Ecoservice“ – padėjo šias šiukšles išvežti.
Mane vis dar stebina ir liūdina žmogaus pasirinkimas vežti šiukšles į mišką, kai šalyje tokia patogi jų sutvarkymo sistema. Juk miškas – mūsų visų. Čia žmonės grybauja, uogauja...“ – apgailestavo Dzūkijos nacionalinio parko atstovė L.Žukauskienė.
Vis tik maži darbai įkvepia dideliems žygiams. Parko lankytojams pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ parodytas lėlių spektaklis, pasakojantis apie būdus rūpintis mus supančia aplinka: rūšiuoti atliekas ir atsakingiau įsigyti naujus daiktus, suveikė žaibiškai. Žiūrovai, kartu su vaikais patraukę link apžvalgos bokšto, pakeliui netikėtai pradėjo rinkti pakelėje besimėtančias šiukšles.
„Misija – švari vasara“ kviečia visus aktyviai ir tvariai atostogauti drauge. Nelikite abejingi dūstančiai gamtai. Pasikvieskite į pagalbą draugus, bendradarbius, bendramokslius, šeimos narius ir sutvarkykite pastebėtą apšiukšlintą teritoriją. Įamžinkite, kaip pakito gamtos kampelis ir rezultatais dalinkitės tokio paties pavadinimo „Facebook“ paskyroje. Taip pat keliaudami, pažindami Lietuvą ir gražiausias jos vietas, nepamirškite susigrūsti atgal į kuprines įvairių plastiko popierėlių ar kitų po gardžių piknikų atlikusių šiukšlių. Tebūnie saulėta ir švari mūsų vasara!