Išleisti muzikos klasikų Juozo Naujalio ir Eduardo Balsio natų leidiniai

2020 m. sausio 24 d. 18:58
Lietuvos muzikos informacijos centras (LMIC), simboliškai apibendrindamas 2019-aisiais minėtas dviejų žymių kompozitorių sukaktis, išleido šių mūsų muzikos klasikų – Eduardo Balsio ir Juozo Naujalio – natų leidinius.
Daugiau nuotraukų (6)
2019 m. Lietuvai reikšmingų datų bei asmenybių sukakčių sąraše Kultūros ministerija įrašė kompozitorių E.Balsio (1919–1984 m.) 100-metį bei Juozo Naujalio (1869–1934 m.) 150-metį. Todėl nemažai renginių buvo skirta būtent šiems Lietuvos muzikos klasikams.
„Jubiliejinės sukaktys ateina ir praeina, tačiau labai tikimės, jog suredagavus ir naujai perleidus visiems gerai žinomų ir aktualių kūrinių natas, padidės šios muzikos prieinamumas ir kompozitorių kūriniai toliau skambės koncertų salėse,“ – teigė LMIC leidybos projektų vadovė Sigita Ilgauskaitė.
Viename iš naujųjų leidinių atlikėjai ras E.Balsio fragmentus iš baleto „Eglė žalčių karalienė“. Leidinį smuikui ir fortepijonui redagavo smuikininkės Ingrida Armonaitė, Rusnė Mataitytė bei pianistė Indrė Baikštytė.
E.Balsys yra vienas ryškiausių pokario kartos Lietuvos kompozitorių, kurio veiklos metai praėjo sovietų okupacijos laikotarpiu, nepaisant to, jo muzika išsiskyrė kūrybiškumu ir išliko aktuali iki šių dienų.
1960 m. sukurto baleto „Eglė žalčių karalienė“ scenų pagrindu 1963 m. pats kompozitorius parengė siuitą smuikui ir fortepijonui. Ją sudarė miniatiūros „Rauda“, „Žuvytės“, „Undinė“ ir „Sutiktuvių maršas“, kaip atskira pjesė pasirodė ir „Drebulytė-išdykėlė“, ilgainiui smuikui ir fortepijonui buvo perdirbta Žilvino ir Eglės scena (1968 m.).
Lemiamos įtakos siuitai atsirasti turėjo ryškus XX a. vidurio Lietuvos smuikininkas Aleksandras Livontas (1920–1974 m.), kuris buvo visų E.Balsio kūrinių smuikui pirmasis atlikėjas, redaktorius ir dažnai – iniciatorius.
Fragmentus iš baleto pasiūlė išleisti smuikininkė R.Mataitytė, nes pjesės visus šiuos metus išliko tarp populiariausių lietuviškų smuiko kūrinių, kuriuos atlieka tiek studentai, tiek atlikėjai profesionalai. Naujame leidime redaktorės patikslino ne tik natas, bet ir štrichus, pirštuotę, dinaminius niuansus. Pianistė I.Baikštytė pateikė visai naują, patogesnę atlikti Žilvino ir Eglės scenos redakciją.
Kitas pristatomas leidinys – J.Naujalio styginių kvartetas „Svajonė“. Išleistas natas papildo ir kvarteto „Mettis“ (Kostas Tumosa, Bernardas Petrauskas, Karolis Rudokas, Rokas Vaitkevičius) atliekamo kūrinio garso įrašas.
J.Naujalis savo kūrybinį kelią pradėjo Lietuvos atsikūrimo priešaušryje, modernios valstybės formavimosi metu kaip vargonininkas, choro dirigentas, kompozitorius ir pedagogas. Dėl itin plačios ir reikšmingos muzikinės bei visuotinės veiklos jis pelnė Lietuvos muzikos patriarcho vardą.
Ko gero, vienas žinomiausių XX a. pradžios kamerinės J.Naujalio muzikos pavyzdžių būtent ir yra „Svajonė“ styginių kvartetui – lyrinės nuotaikos, trijų dalių formos kompozicija, kurioje smuikams patikėtas pagrindinis vaidmuo.
Naujai išleistame natų leidinyje galima rasti QR kodą, kuris nukreips į garso įrašą – perspektyvaus styginių kvarteto „Mettis“ narių atliekamą „Svajonę“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.