Dar prieš ketverius metus kaltinimų sulaukęs Utenos meras, rašytojas Alvydas Katinas jaučiasi taip, lyg būtų teisiamas už akių.
Visi įrašai, kurie gali būti jam palankūs, dingo. Lyg į vandenį prapuolė ir bylą tyręs bei prokuratūrai ją perdavęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnas Saulius Gimžauskas.
Apeliacinis teismas jo tikėjosi sulaukti jau trečią kartą, tačiau buvusiam pareigūnui apie teismo posėdžius nebuvo net pranešta.
Skambučiai nusibodo
Prokuratūra išsiaiškino, kad A.Katino bylą tyręs S.Gimžauskas paliko darbą STT Panevėžio valdyboje ir įsidarbino privačioje bendrovėje. Ši bendrovė dar prieš pusę metų jį esą išsiuntė į Vokietiją, tačiau darbdaviai atsisakė nurodyti ir jo pareigas, ir darbo vietą.
„Su darbdaviu kalbėjau ir gražiuoju, ir oficialiais raštais, bet sužinojau tik galimą liudytojo adresą“, – teismui aiškino Panevėžio apygardos prokuroras Ramūnas Pačebutas.
Jis teigė nuo pernai lapkričio beveik kasdien skambindavęs S.Gimžauskui mobiliuoju telefonu. Ilgą laiką niekas nekėlė ragelio, o po kurio laiko telefono savininkas įkyrų trukdytoją užblokavo – nuo tada jis girdi tik užimtumo signalą.
Buvusio pareigūno darbdavys pranešė, kad jis į Lietuvą turėtų grįžti vasario 29-ąją. Teismas nutarė jo dar palaukti, nes kreiptis į Vokietijos pareigūnus dėl nuotolinės apklausos būtų per daug keblu – apie šioje šalyje galimai dirbantį liudytoją žinoma itin mažai.
Apie gedimus nepranešė
Anksčiau šią bylą nagrinėjęs Panevėžio apygardos teismas norėjo S.Gimžauską apklausti dar 2018 metų spalį, bet jau tada jo iškviesti nepavyko.
Todėl aiškintis dėl šio pareigūno darbo metodų nekart teko pačiam prokurorui R.Pačebutui.
Bylai pasiekus Apeliacinį teismą paaiškėjo, kad Utenos mero A.Katino darbo kabinete STT slapta sumontuota pokalbių įrašymo įranga buvo sugedusi.
Lyg tyčia ji sugedo tuomet, kai meras buvo išsikvietęs bendrovės „Utenos melioracija“ vadovą Liuonių Purvinį ir bandė išsiaiškinti, ar remontuojant tuometės Vyriausybės sekretoriato vadovės Džiuljetos Žiugždienės namo stogą nebuvo padaryta jokių pažeidimų.
Kad slapta įrašymo įranga buvo sugedusi, prokuroras sužinojo tik Apeliaciniame teisme, nors STT apie tai jam privalėjo pranešti dar ikiteisminio tyrimo metu.
Byloje – daug paslapčių
STT raštuose, kuriuos gavo ir teismui perskaitė prokuroras, nurodyta, kad įrašinėti Utenos mero pokalbius jo darbo kabinete planuota nuo 2015 metų balandžio 8 dienos iki liepos 8-osios.
Tačiau mero kabinete slapta sumontuota įranga strigo nuo pat pradžių, o gegužės mėnesį ji esą sugedo visiškai. STT informavo, kad nepavykus pataisyti įrangos mero sekimas jo darbo vietoje buvo nutrauktas.
Bet A.Katinas tuo netiki: „Aš manau, kad ta įranga dar metus sukosi, ir tai teigti turiu pagrindo.“
Jo advokatas teismo prašė išsiaiškinti, kaip 2015 metų birželį į mero kabinetą pateko išmontuoti šią įrangą nusprendę STT agentai, tačiau sulaukė atsakymo, kad tai – slapta informacija.
„Viskas, kas man nepalanku, yra vieša, o kas gali būti man palanku – slapta“, – stebėjosi A.Katinas.
Vakar pasirodęs Apeliaciniame teisme meras sulaukė Dž.Žiugždienės ir advokatų sveikinimų – teismo posėdis buvo surengtas per 60-ąjį jo jubiliejų.
Išsitrynė šešios sekundės
Įrašai iš A.Katino bylos mistiškai dingsta ne pirmą kartą. Iš vieno jo kabinete daryto įrašo dingo šešios sekundės.
Tuo metu meras pas jį atėjusiai moteriai liepė pasiimti atneštą butelį brendžio. Įrašas vėl atsinaujino tuo metu, kai jie atsisveikino. Pritrūkus įrodymų šis kaltinimas buvo pašalintas.
„Man atrodo, kad genda ne įranga, bet tie, kurie ją valdo“, – viename posėdžių svarstė A.Katinas.
Praėjusių metų sausį Panevėžio apygardos teismas pripažino, kad A.Katinas nurodė „Utenos melioracijos“ vadovui nemokamai suremontuoti Dž.Žiugždienės namo stogą.
Utenos meras visą laiką tvirtino, kad tai buvo ne nurodymas, o prašymas padėti vienišai moteriai. Už piktnaudžiavimą tarnyba A.Katinui buvo skirta 8473 eurų bauda. Dž.Žiugždienė nubausta 4777 eurų bauda.