Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas įsitikinęs, kad tokios sudėties ministrų kabinetas, koks yra dabar, darbo tęsti nebegali, tačiau neatmeta, kad premjerė Ingrida Šimonytė bijo grandininės reakcijos, kuri galėtų kilti atleidus bent vieną ministrą.
Tuo metu komentuodamas opozicinių jėgų santykius A.Sysas teigė, kad socialdemokratai į jokius opozicinius darinius nesijungs, visgi, neatmeta naujo radikalių Seimo narių susitarimo.
Ministrų darbas netenkina
Šeštadienį vykusiame Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos susirinkime partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ministrų kabinetą apipylė kritikos lavina – tiek dėl pandemijos, tiek dėl migrantų krizių valdymo.
Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ kalbėjo, kad opozicijos netenkina tai, kas, jo manymu, netenkina ir dalies Lietuvos piliečių.
„Tiek sveikatos, tiek vidaus reikalų ministrų darbas sukelia labai įvairių nuomonių. Būtent šie ministrai labiausiai pretenduoja į tai, kad juos reikėtų keisti.
Nes tiek nelegaliai Lietuvos sieną kertančių užsieniečių suvaldymas buvo labai keistas, o ministrės komentarai – dar keistesni, tiek kova su pandemija.
Jau pradedame artėti prie trečios ar ketvirtos bangos, kasdien girdime vis didesnius mirštančių ir susirgusių skaičius, nors vakcinų yra pakankamai. Kažkas pražiūrėta“, – įsitikinęs A.Sysas.
Socialdemokratas negalėjo pasakyti, kad sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pakeitimas galėtų pagerinti Lietuvos epidemiologinę situaciją, tačiau A.Sysas įsitikinęs, kad taip, kaip yra dabar, tęstis nebegali.
„Negalėčiau pasakyti, kad gelbėtų situaciją, bet, kaip sako ir daugelis žmonių, taip tęstis nebegali. Niekas negali pasakyti – galbūt naujas ministras bus fantastiškas, su viskuo susitvarkys, visus įkalbės, paglostys, visi patys atbėgs pasiskiepyti. Nebandai – nežinai.
Šiuo atveju paprasčiausiai reikia žiūrėti į rezultatus: jeigu Vyriausybė užsibrėžė pasiekti tam tikrus rezultatus, o tos priemonės rezultato neduoda, tai visada kažkas turi atsakyti.
„Šiuo atveju nekaltinu asmeniškai nei vieno ministro, bet neužtenka būti labai geru žmogumi, kad būtum geras vadovas ir susitvarkytum su kylančiomis problemomis“, – argumentavo A.Sysas.
Ko baiminamasi?
Penktadienį premjerė Ingrida Šimonytė tikino teigiamai vertinanti A.Dulkio ir A.Bilotaitės darbą, ir teigė nematanti pagrindo atleisti nei vieno ministro.
A.Sysas pabrėžia, jog Vyriausybė sudaryta iš trijų partijų, tad naujų ministrų derinimai sukeltų daug problemų ir galvos skausmo, kurio norėtų išvengti visi, atsidūrę I.Šimonytės pozicijoje.
„Kiek įmanoma laikytis iki paskutinės ribos, o po to, jeigu reikės, galima ir pakeisti. Manau, kad taip gali ir atsitikti“, – kalbėjo socialdemokratas.
A.Sysas neatmeta, kad I.Šimonytė bijo ir grandininės reakcijos – jog patraukus vieną ministrą, kristi gali ir daugiau ministrų.
„Žiūrint į ministrų reitingus, tarp pačių nepopuliariausių anksčiau minėtų ministrų (A.Dulkio, A.Bilotaitės – aut.past.) nėra – yra dar nepopuliaresnių ministrų. Aišku, kad kortų namelis gali griūti“, – neatmeta socialdemokratas.
Visgi, socialdemokratas ministrų pakeitime tragedijos nemato, priešingai – A.Sysas įsitikinęs, kad pokyčiai ministrų kabinete galėtų sumažinti įtampą visuomenėje.
„Šventos vietos tuščios nebūna. Manau, kad tai nuimtų tam tikrą įtampą. Pasižiūrėkime į protestuojančių reikalavimus, ką kritikuoja, ką prašo pakeisti. Paprasčiausiai neliktų argumentų arba jų liktų dar mažiau.
Prisiminkime, ką padarė S.Skvernelis, kai buvo daug problemų su švietimo ministre – nuėmė dar du ministrus profilaktiškai. Nuo to nei Vyriausybė nukentėjo, nei valstybėje prasidėjo griūtis“, – priminė A.Sysas.
„Jei toliau mirtys nuo COVID-19 didės, augs susirgimų skaičius, manau, pati premjerė bus priversta imtis tų sprendimų“, – pridūrė jis.
Į bendrą darinį nesijungs
Tiesa, ir situacija opozicijoje – nepavydėtina. Praėjusią savaitę įvykusios valstiečių skyrybos įnešė dar daugiau sumaišties ir taip netvirtoje opozicijoje.
A.Syso teigimu, socialdemokratų taryba savaitgalį nusprendė tęsti tradiciją ir nesijungti į jokius opozicinius darinius.
„Mūsų nevilioja opozicijos lyderio postas – darbus galima atlikti ir nebūnant opozicijos lyderio poste“, – aiškino jis.
A.Sysas neatmeta, kad kitos opozicinės jėgos, pavyzdžiui, valstiečių, darbiečių ir Regionų frakcijos galėtų susitarti dėl opozicijos lyderio ir bendro darbo.
Visgi, A.Sysas nemato, kad prie šių frakcijų galėtų jungtis ir S.Skvernelio naujoji frakcija – socialdemokratas netiki, kad R.Karbauskis ir S.Skvernelis galėtų susitarti.
„Jeigu būtų susitarę, tai nebūtų išsiskyrę – čia jau vienareikšmiškai. Niekas nebrenda į tą pačią upę, kurią perbrido sunkiai, nušalo kojas ir išlipo. Dabar nelips dar kartą.
Tačiau yra kitos trys frakcijos su labai keistais požiūriais, keistais atstovavimais. Gali būti toks radikalių jėgų ir radikalių Seimo narių konglomeratas, pradedant su už jos ribų vadovaujančiu tijūnu“, – svarstė A.Sysas.