Balsavime iš viso nedalyvavo net dešimt valdančiosios koalicijos narių: konservatorių frakcijos atstovai Edmundas Pupinis, Monika Navickienė, Antanas Matulas, Jurgita Šiugždinienė, Laurynas Kasčiūnas ir Andrius Kupčinskas, liberalų frakcijos nariai Simonas Gentvilas ir Andrius Bagdonas bei Laisvės frakcijos atstovės Silva Lengvinienė ir Monika Ošmianskienė.
Portalas lrytas.lt pasidomėjo, kur balsavimo metu buvo ir kodėl jame nedalyvavo visi valdančiųjų atstovai.
Dalis atostogavo
Nors ketvirtadienis buvo paskutinė Seimo rudens sesijos diena, dalis valdančiųjų nusprendė jos nelaukti.
Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, konservatorius A.Matulas sausio 10-21 dienomis išvyko atostogų į Ispanijai priklausančią salą Tenerifę. Jis portalui lrytas.lt patvirtino šiuo metu nesantis Lietuvoje. A.Matulas nurodė gavęs tam reikiamus Seimo valdybos leidimus. Konservatorius neslėpė, kad jo kelionė – asmeninė.
Atostogas užsienyje pasirinko ir aplinkos ministras, liberalas S.Gentvilas, kuris su šeima šiuo metu taip pat vieši Ispanijoje. Kaip portalui lrytas.lt teigė jo atstovas Marijus Gailius, tai – kasmetinės ministro atostogos.
Atostogauja ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė J.Šiugždinienė. Jos patarėjas Dainoras Lukas portalą lrytas.lt informavo, kad ministrė ilsėsis iki sausio 28-osios.
Ne Lietuvoje šiuo metu yra ir balsavime nedalyvavęs konservatorius A.Kupčinskas. Jis portalui lrytas.lt pranešė išvykęs į asmeninę kelionę.
Balsuoti negalėjo dėl koronaviruso
Du konservatorių atstovai – socialinės apsaugos ir darbo ministrė M.Navickienė ir parlamentaras E.Pupinis – balsavime negalėjo pasirodyti dėl ligos. Abu politikai praėjusią savaitę susirgo koronavirusu.
„Praėjusį savaitgalį ruošiausi susitikti su anūke ir kažkaip po nakties pradėjo skaudėti gerklę. Pasidariau greitąjį testą ir jis parodė, kad kažkas yra – atsirado du brūkšniukai. Savaime suprantama, iš karto užsiregistravau PGR testui. Jis patvirtino, kad virusas yra“, – portalui lrytas.lt pasakojo E.Pupinis.
Žinią, kad M.Navickienė taip pat užsikrėtė COVID-19, portalui lrytas.lt patvirtino ministrės patarėjas viešiesiems ryšiams Tomas Kavaliauskas. Jo teigimu, M.Navickienė galėjo užsikrėsti nuo artimųjų.
„Šiuo metu keli šeimos nariai serga“, – nurodė ministrės patarėjas viešiesiems ryšiams.
Nebalsavo dėl kitų priežasčių
Tiesa, dalis valdančiųjų balsavime nedalyvavo dėl kitų, sunkiau paaiškinamų priežasčių.
Liberalas A.Bagdonas teigė, kad Seime ketvirtadienį buvo, tačiau dėl darbų gausos į balsavimą ateiti nesuspėjo.
„Turėjau dar ir kitų įstatymo projektų, kuriuos rengėme. Tuo metu buvau kabinete ir tiesiog nespėjau į balsavimą, nes jie buvo išsitęsę. Paskutinė diena, daug reikalų, tai tik dėl to“, – portalui lrytas.lt aiškino A.Bagdonas.
Balsavime nepasirodė ir laisvietė M.Ošmianskienė. Pasiteiravus, kodėl praleido valdantiesiems svarbų balsavimą, ji atsakė: „Toks buvo mano pasirinkimas.“
Laisvės frakcijos narė Silva Lengvinienė ketvirtadienį Seime buvo, tačiau balsavime taip pat nedalyvavo. Kaip pati teigė, šiam sprendimui ji pritarti nenorėjo.
„Noriu pasakyti, kad esu už skiepus ir visus skatinu skiepytis, bet šiuo atveju manau, jog šis sprendimas šiek tiek pavėluotas. Nuolat pati bendrauju su rinkėjais, ypač su tos srities – socialinės srities specialistais ir medikais – tai manau, kad didžioji dalis jau tikrai yra pasiskiepiję, tą rodo statistika.
Ypač socialiniai darbuotojai, kurių dabar taip trūksta – ta nepasiskiepijusiųjų dalis sutinka testuotis, ir, manau, kad būtų teisinga palikti jiems tą galimybę pasirinkti.
Anksčiau tikrai būčiau balsavusi už, bet šiuo atveju mano toks pasirinkimas buvo“, – portalui lrytas.lt aiškino S.Lengvinienė.
Su L.Kasčiūnu portalui lrytas.lt iš pradžių susisiekti nepavyko. Vėliau jis pranešė esantis komandiruotėje Latvijos pasienyje, kur dalyvauja dvišaliuose susitikimuose su Latvijos Užsienio reikalų ministerijos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkais.
Primename, kad ketvirtadienį Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų skiepijimo. „Už“ privalomus skiepus balsavo 60 Seimo narių, „prieš“ buvo 53, dešimt parlamentarų susilaikė.
Pataisas palaikė tik valdantieji, „prieš“ buvo visų opozicinių frakcijų nariai.