ELTA glaustai: Vilniuje prasidėjo Knygų mugė, Žurnalistų profesionalų asociacija pareiškė nepasitikėjimą D. Radzevičiumi

2026 m. vasario 26 d. 18:49
Marta Kraujelytė
ELTA glaustai pristato svarbiausius vasario 26 d. įvykius Lietuvoje ir pasaulyje.
Daugiau nuotraukų (19)
Ketvirtadienį Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjo 26-oji tarptautinė Knygų mugė. Taip pat paskelbta, kad, viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, jog žurnalistų etikos inspektorius Dainius Radzevičius jam susidariusią Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) skolą perrašė savo vaikams, Žurnalistų profesionalų asociacija (ŽPA) pareiškė nepasitikėjimą ir paragino jį įvertinti galimybes toliau eiti pareigas. Tuo metu Generalinė prokuratūra pradėjo vertinti komunikacijos specialisto Karolio Žukausko kreipimesi pateiktą informaciją dėl, jo teigimu, galimai neskaidraus „Nemuno aušros“ finansavimo.
LIETUVOS POLITIKOS AKTUALIJOS
Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjo 26-oji tarptautinė Knygų mugė. Šiųmetis jos šūkis – „Žodis ieško žmogaus“. Keturias dienas vyksiančioje mugėje lankytojų lauks per 300 renginių: diskusijos, knygų pristatymai, teatralizuoti pasirodymai, kūrybinės dirbtuvės, kino seansai. Į sostinę atvyks beveik 40 žinomų užsienio rašytojų, publicistų, žurnalistų, knygos meno kūrėjų. Šiųmetė mugės atidarymo ceremonija vyko be oficialių kalbų, jos nebuvo pakviestas sakyti ir prezidentas Gitanas Nausėda. Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) prezidentė Dovilė Zaidė teigė, kad sprendimas priimtas reaguojant į pernai rudenį kilusį pasipiktinimą dėl Kultūros ministerijos perdavimo „Nemuno aušrai“.
Dabartinis Laisvės partijos lyderis Tomas Vytautas Raskevičius pranešė, jog nesieks būti perrinktas „laisviečių“ pirmininku. Politikas pažymėjo aiškiai matantis savo užduotį telkti demokratines jėgas artėjančiuose savivaldos rinkimuose. Politinės jėgos vadovas taip pat pareiškė, jog artėjančiuose partijos pirmininko rinkimuose remia šiuo metu jo pavaduotojo ir Vilniaus miesto vicemero pareigas einančio Vytauto Mitalo kandidatūrą. Pastarasis trečiadienį paskelbė, jog sieks vadovauti „laisviečiams“.
Vilniaus apygardos teismas surengė pirmą posėdį dėl 15-mečio paauglio nužudymo sostinės Žvėryno mikrorajone. Proceso dalyviams pateikus prašymus, bylos nagrinėjimas atidėtas. Nepilnametis kaltinamasis posėdyje dalyvavo nuotoliniu būdu – nuo pernai rugpjūčio pradžios jis laikomas suimtas. Į teismo posėdį buvo atvykę kaltinamojo ir nukentėjusiųjų advokatai, kaltinamojo ir nužudytojo tėvai. Į teismo posėdį atvykęs nužudyto paauglio senelis Romas pasakojo, kad anūkas gyvendavo pas jį, o tėvai vaiką pasiimdavo tik savaitgaliais. Įtariamąjį anūko žudiką jis teigė matęs tik kartą. Berniukai, anot Romo, kartu mokėsi nuo pirmos klasės ir gyveno Žvėryne netoli vienas kito. Kaip anksčiau skelbė prokuratūra, šioje baudžiamojoje byloje dėl itin žiauraus 15-mečio (gim. 2010 m.) nužudymo kaltinimai pareikšti kitam paaugliui, aukos bendraamžiui (gim. 2010 m.)
Už korupciją nuteistam buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui savo autobiografinėje knygoje pareiškus, kad sulaukė tuo metu SEB banko patarėju dirbusio, dabartinio šalies vadovo Gitano Nausėdos prašymo padėti įdarbinti jo sūnėną susisiekimo sektoriuje, Prezidentūros atstovai šią informaciją įvardina kaip melagingą. Knygoje „Baltas apykakles prasegus“, kuri šią savaitę pristatoma Knygų mugėje, E. Masiulis rašė apie tai, kad po G. Nausėdos skambučio padėjo jo sūnėnui įsidarbinti Palangos oro uoste, tačiau teigė nežinantis, kokias pareigas jis galų gale užėmė. Tuo metu G. Nausėdos atstovai teigė, kad melas – tai viskas, ką prezidentas gali pasakyti apie už korupcinius nusikaltimus nuteisto, bausmę atliekančio buvusio politiko kūrybą.
Krašto apsaugos ministras Robertas Kaunas teigė iš Vokietijos negavęs indikacijų apie iššūkius, pritraukiant savanorius į brigadą. Ministras pažymėjo, jog net ir tuo atveju, jei iššūkių, prisitraukiant savanorius, kiltų, Vokietija turėtų alternatyvas, kaip situaciją išspręsti. Šį mėnesį Vokietijos savaitraštis „Spiegel“ rašė, kad šalies Bundesverui sunkiai sekasi rasti savanorių Lietuvoje dislokuojamai brigadai – ypač mažai norinčiųjų esą yra tarp eilinių: į 203–iąjį tankų batalioną ir 122–ąjį mechanizuotąjį pėstininkų batalioną savanoriškai registravosi tik 28–47 proc. reikiamo karių skaičiaus.
Žurnalistų profesionalų asociacija (ŽPA) pareiškė nepasitikėjimą žurnalistų etikos inspektoriumi Dainiumi Radzevičiumi ir paragino jį įvertinti galimybes toliau eiti pareigas. Toks sprendimas priimtas viešojoje erdvėje paskelbus informaciją, kad D. Radzevičius jam susidariusią Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) skolą perleido savo vaikams. ŽPA teigimu, susiklosčiusi situacija kelia abejonių dėl skaidrumo ir institucijos vadovo patikimumo. Savo ruožtu D. Radzevičius sako nemanantis, jog turėtų trauktis. Jis tikino kreipęsis į Visuomenės informavimo etikos asociaciją bei LŽS, prašydamas įvertinti, ar jį delegavusios organizacijos turi teisinių, moralinių ar etinių pretenzijų.
Generalinė prokuratūra pradėjo vertinti komunikacijos specialisto Karolio Žukausko kreipimesi pateiktą informaciją dėl, jo teigimu, galimai neskaidraus „Nemuno aušros“ finansavimo. Be to, Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pavesta išnagrinėti kitą kreipimosi dalį dėl partijos vadovybės ketinimų į frakcijos posėdį kviesti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovę Liną Petronienę. K. Žukauskas šią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT), STT bei VRK, prašydamas įvertinti jo surinktą informaciją apie galimai neskaidrų „Nemuno aušros“ finansavimą. Antradienį VRK patvirtino gavusi kreipimąsi bei surinktą informaciją įtraukė į sausio pabaigoje pradėtą tyrimą. Reaguodamas į pradėtą tyrimą partijos vicepirmininkas Robertas Puchovičius teigė, kad Seimo frakcija kviesis VRK vadovę L. Petronienę į posėdį. Po šių parlamentaro teiginių viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas dėl galimai daromo spaudimo bei kišimosi į VRK veiklą.
Vilniaus miesto apylinkės teismas prorusišką aktyvistę Eriką Švenčionienę pripažino kalta dėl SSRS įvykdyto nusikaltimo prieš Lietuvos gyventojus niekinimo ir skyrė jai 3 750 eurų baudą. Baudžiamoji byla E. Švenčionienei iškelta po to, kai ji socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė įrašą apie Medininkų žudynes, jame nurodydama, jog „žudikai buvo iš savų tarpo“. Kaip teigė bylą išnagrinėjusi teisėja Giedrė Maslauskaitė, E. Švenčionienė savo minėtu pareiškimu atsakomybę dėl nužudytų žmonių bandė perkelti Lietuvos tarnyboms. Nuteistoji nesutinka su tokiu teismo nuosprendžiu ir jį skųs.
LIETUVOS VERSLO AKTUALIJOS
Seimo konservatoriams siūlant apriboti šalyje gyvenančių baltarusių galimybes įsigyti nekilnojamąjį turtą (NT), Baltarusijos opozicijos lyderės biuro Vilniuje vadovas Dzianisas Kučynskis sako, kad tai kelia klausimų dėl Lietuvos saugumo institucijų ekspertiškumo. Jo teigimu, žmonės, kurie jau turi laikiną leidimą gyventi, yra praėję atitinkamus saugumo patikrinimus, jiems leista gyventi Lietuvoje, tad riboti jų galimybes įsigyti NT, pasak D. Kučynskio, yra nelogiška. Šiuo metu NT šalyje pirkti gali tiek laikinus, tiek nuolatinius leidimus gyventi turintys Rusijos piliečiai, o baltarusiams jokie apribojimai nėra pritaikyti.
Pranešta apie vienoje didžiausių internetinių parduotuvių Lietuvoje valdančioje įmonėje „Varlė“ ir elektronikos prekybos tinklą „Topo centras“ valdančioje „Topo grupėje“ Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) atliktas kratas. Apie tai, remdamasis šaltiniais, paskelbė portalas „15min“, anot jo, veiksmai atliekami tiriant galimas tarptautines pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo schemas, vadinamąsias mokesčių grobstymo karuseles. FNTT šios informacijos nurodė kol kas negalinti „nei patvirtinti, nei paneigti“. „Varlė.lt“ direktorius Igor Tkačenko situacijos nekomentavo, o „Topo grupės“ vadovė Gailė Rusteikaitė-Vištejūnė teigė, kad įmonė bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.
Kaip rodo „Artea“ banko grupės analizė, investavimo Lietuvoje tendencijos pernai buvo vienos palankiausių per pastarąjį dešimtmetį, investicijų indekso vertė pakilo 9,2 proc. ir pranoko 7,3 proc. rodiklį 2024-aisiais. Investicijų indekso šuolį antrus metus iš eilės lemia sparčiai auganti biržoje prekiaujamų Lietuvos įmonių akcijų vertė. Per dešimtmetį toks metinis augimas nusileidžia tik 11 proc. šuoliui 2021 metais. Vienintelė investicija, kuri pagal brangimą pernai aplenkė lietuviškų įmonių akcijas, yra auksas. Pasak Lietuvos investicijų indekso, aukso kaina pernai šoktelėjo 64,6 proc. (2024 m. – 27,2 proc. augimas).
UŽSIENIO AKTUALIJOS
Iranas ir Jungtinės Valstijos Ženevoje pradėjo trečiąjį derybų raundą dėl, be kita ko, Teherano branduolinės programos, Vašingtonui deklaruojant siekį neleisti iraniečiams pasigaminti branduolinio ginklo. Islamo Respublikos valdžia tokius ketinimus neigia, bet sako sutinkanti apriboti branduolinę programą. Mainais Teheranas reikalauja panaikinti griežtas ekonomines sankcijas ir teigia neketinantis aptarinėti kitų JAV iškeltų klausimų, pavyzdžiui, raketų arsenalo apribojimo ar paramos nutraukimo karinėms grupuotėms kaip „Hezbollah“ Libane. Irano užsienio reikalų ministerija derybas vadino „intensyviomis ir labai rimtomis“, užsiminė apie „konkrečius ir praktiškus“ pasiūlymus bei galimą sankcijų sušvelninimą, ir žadėjo, kad pokalbiai bus tęsiami vėliau ketvirtadienį vakare po reikalingų delegacijų konsultacijų su sostinėmis.
Ženevoje prasidėjo dar vienos dvišalės Ukrainos ir Jungtinių Amerikos Valstijų derybos Rusijos pradėtam karui užbaigti. Kyjivo vyriausiasis derybininkas Rustemas Umerovas teigė, kad derybų darbotvarkėje numatyti ekonominės paramos Ukrainai mechanizmai, be kita ko ir pokario atstatymui, pasirengimas kitam trišalių taikos derybų su Rusija etapui ir klausimai, susiję su karo belaisvių mainais. JAV pusę, kaip ir anksčiau, atstovauja specialusis pasiuntinys Steve‘as Witkoffas ir prezidento Donaldo Trumpo žentas Jaredas Kushneris.
Dėl ryšių su seksualiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu iš pareigų traukiasi Davoso pasaulio ekonomikos forumo (PEF) prezidentas Borge Brende. Jis teigė priėjęs išvadą, kad tiek PEF, tiek jam pačiam bus geriausia, jei po aštuonerių darbo metų perduos estafetę kam nors kitam, nes vadinamieji Epsteino failai gali nukreipti dėmesį nuo svarbaus PEF daromo darbo. B. Brende pradžioje neigė palaikęs kontaktą su J. Epsteinu, tačiau vėliau pripažino 2018 ir 2019 m. kelis kartus su juo vakarieniavęs – tuo metu J. Epsteinas jau buvo nuteistas už nepilnamečių seksualinį išnaudojimą ir atlikęs bausmę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.