G. Nausėdos malonė – narkotikų platintojams, „samanės“ gamintojui ir Anglijoje nuteistam lietuviui

2020 m. lapkričio 5 d. 05:59
Lrytas.lt
Anglijoje nuteistas 14 metų kalėti už prekybą ginklais. Tačiau perkėlus į Lietuvą atlikti bausmės, ši iš karto ženkliai sutrumpėjo. O šią savaitę gavus prezidento Gitano Nausėdos malonę paaiškėjo, kad kalėti teks tik pusė to, ką paskyrė anglų teisėjas.
Daugiau nuotraukų (3)
Dėl prekybos ginklais nuteistas Deividas Jačinskas (gim. 1983 m.) yra vienas iš keturių laimingųjų, kuriam šią savaitę prezidentas G.Nausėdą suteikė malonę. Būtent D.Jačinskui iš Londone paskirtų 14 metų laisvės atėmimo bausmės liko tik 7 metai.
Lrytas.lt įdėmiau pažvelgė į žmones, kuriems šią savaitę prezidentas buvo maloningas.
„Sprendimas suteikti malonę nuteistiesiems atleidžiant juos nuo dalies jiems paskirtos bausmės priimtas atsižvelgus į tokias aplinkybes kaip sunki nuteistojo ir jo šeimos narių materialinė padėtis, sunki nuteistojo sveikatos būklė, mažamečių vaikų turėjimas ir pastangos jais rūpintis, sunki šeimos narių, kuriems reikalinga priežiūra, sveikatos būklė.
Taip pat vertintos teigiamos charakteristikos apie nuteistuosius laisvės atėmimo bausme ir nepriekaištingas jų elgesys bausmės atlikimo metu, kiti resocializacijos pokyčiai, kurie rodo nuteistųjų pasiryžimą integruotis į visuomenę“, – skelbia prezidentūra.
Gamino pilstuką
Pirmuoju prezidento malonės dekrete įrašytas Mindaugas Špokas (gim. 1980 m.). 2018 m. lapkričio 14 d. jis buvo pripažintas kaltu dėl neteisėto naminių stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) ir aparatų jiems gaminti gaminimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo.
M.Špokas buvo teisiamas didžiulėje naminės degtinės gamintojų ir prekiautojų byloje kartu su dar aštuoniais žmonėmis, tarp kurių buvo ir jo žmona. Byloje pažymima, kad vyrą gaminti naminę degtinę įkalbino jo pažįstama 2014 m. pavasarį. Ji iš M.Špoko tą degtinę, kurią jis pats atveždavo, nupirkdavo, o platindavo jau kiti žmonės.
M.Špokas įkliuvo 2014 m. rugpjūčio 12 d., kai atvykęs pas savo pažįstamą, jai atvežė maišelį. Vėliau tyrėjai teigė, kad maišelyje buvo 5 litrai naminukės. Pats M.Špokas tvirtino, kad tik daržovės.
Atlikus kratą pas M.Špoką, čia rasta naminės degtinės ir aparatas jai gaminti.
Savo kaltę vėliau teisme vyras pripažino tik iš dalies ir tvirtino, kad naminę degtinę gamino savo reikmėms. Nenorėjo jis sutikti ir su kaltinimais, kad praėjus kuriam laikui po kratos, savo šiltnamyje vėl pasigamino naminės degtinės aparatą.
M.Špokas buvo pripažintas kaltu ir nubaustas 85 MGL dydžio (3201,10 euro) dydžio bauda. Prezidentas, suteikęs malonę, antradienį šią baudą sumažino iki 50 MGL (1883 euro).
Platino narkotikus
Prezidento malonės sulaukusiam Pauliui Skyriui (gim. 1978 m.) Kauno apygardos teismas 2018 m. vasario 6 d. už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtą disponavimą labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu skyrė 6 metų laisvės atėmimo bausmę.
Teismo nuosprendyje rašoma, kad vyras savo kaltės nenorėjo pripažinti, neigė net žmonių, kuriems tiekė amfetaminą, parodymus. Tačiau teismas jo paties liudijimus įvertino kritiškai.
Per kratą vyriškio namuose rastas stiklainis su dideliu kiekiu amfetamino, svarstyklės, kiti įkalčiai.
Iki šios bylos, vyras Lietuvoje nebuvo teistas, tačiau, kaip rašoma nuosprendyje, buvo padaręs nusikalstamas veikas užsienyje (liudytojai teisme tvirtino, kad jis buvo deportuotas iš Norvegijos), baustas administracine tvarka.
Skirdamas bausmę P.Skyriui, teismas atsižvelgė į tai, kad jis dirba ir vienas augina sūnų. Todėl vyrui buvo skirta bausmė net mažesnė, nei numato įstatymai. Prezidentas savo malonės dekretu šią bausmę sumažino dar vieneriais metais.
Kalinčiam vyrui perdavinėjo narkotikus
Violeta Vedlūgienė (gimusi 1994 m.) buvo nuteista 2016 m. vasario 22 d. Kauno apygardos teismas už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtą disponavimą labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu jai skyrė 10 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Griežtos bausmės moteris susilaukė už pagalbą savo kalinčiam vyrui Raimondui Vedlūgai į Kybartų pataisos namus tiekiant narkotines medžiagas. Ne kartą teistas, nuo 2010 m. kalintis vyras, su jauna moterimi už grotų susituokė 2012 m. Jau vėliau teisme jis pilnai prisipažino žmoną ir kitus asmenis naudojęs narkotikų tiekimui į pataisos namus.
Byloje užfiksuotas ne vienas epizodas, kaip R.Vedlūgos nurodymu, jo sutuoktinė kitam asmeniui perduoda narkotinių medžiagų, kad šios vienais ar kitais būdais patektų kalinčiam vyrui – kvaišalai būdavo ir slepiami, ir tiesiog permetami per tvorą. Minimais epizodais, jie atsidurdavo ne kalinių, o pareigūnų rankose.
Vieną kartą narkotikai net buvo paslėpti lagamino rankenoje. Šį lagaminą į pataisos namus atsigabeno mergina, turėjusi susituokti su kitu kalinčiu vyru, kuris irgi sutiko talkinti R.Vedlūgai. Atvykusi į savo vestuves pataisos namuose, mergina su narkotikais buvo sulaikyta.
Ši mergina irgi buvo teisiama, tačiau teismas ją išteisino, nes buvo įrodyta, jog ji nieko nežinojo apie kvaišalus ir buvo tiesiog „pakišta“.
Pati V.Vedlūgienė savo kaltę neigė ir tyrimo metu, ir teisme. Ji tvirtino apie narkotikus nieko nežinanti ir nesupratusi, kad vyrui siunčiamuose daiktuose gali būti narkotinės medžiagos. Tačiau teismas tuo nepatikėjo ir pripažino ją kalta dėl keturių epizodų tuo pačiu konstatuodamas, kad jos vaidmuo darant nusikaltimus buvo antraeilis.
Prezidento dekretu V.Vedlūgienei bausmė sumažinta dvejais metais.
Iš 14 metų bausmės liko tik 7-eri
Prezidentas malonę suteikė ir Deividui Jačinskui (gim. 1983 m.), kuris Londone buvo nuteistas už prekybą ginklais. Jungtinės Karalystės Woolwicho karūnos teismo 2017 m. birželio 5 d. nuosprendžiu jam skirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė.
Iš teismo dokumentų aiškėja, kad kartu su kitais asmenimis D.Jačinskas 2016 „ar dar anksčiau susitarė įvykdyti nusikaltimą, t.y. parduoti ar perduoti draudžiamus ginklus „Audi Q7“ automobilyje, būtent, 9 mm. P.A.K. kalibro dujinius/signalinius/ skirtus šaudyti tuščiais šaudmenimis savitaisius pistoletus; be to, D. J. su kitais asmenimis 2016-11-22 ar dar anksčiau susitarė įvykdyti nusikaltimą, t.y. parduoti ar perduoti draudžiamus ginklus „Wolkswagen Touran ( – )“ automobilyje, būtent, rusiškus „Tokarev“ TT-33 7.62 x 25 mm. kalibro savitaisius pistoletus, čekiškus „C. Z. (CZ)“, „CZ 75 Compact“, 9 mm. „Parabellum“ (9 mm.P) kalibro savitaisius pistoletus, itališkus „Tanfoglio“, modelis „GT 32“, 0.32 Auto (7.65 mm. Browning) savitaisius pistoletus. Jis nuteistas už vieno nusikaltimo padarymą ir jam skirta subendrinta 14 metų laisvės atėmimo bausmė“.
Jau vėliau Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmuose svarstant D.Jačinsko perdavimo Lietuvai klausimą teisėja konstatavo, kad tai, už ką Londone buvo nuteistas vyras, mūsų šalyje atitinka Baudžiamojo kodekso 253 str. 2 d. kvalifikacija: „Tas, kas neturėdamas leidimo pagamino, įgijo, laikė, nešiojo, gabeno ar realizavo ne mažiau kaip tris šaunamuosius ginklus, didelės sprogstamosios galios arba didelį kiekį šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų, baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki aštuonerių metų“.
Kadangi Anglijoje kalintis pareiškė norą ir sutiko būti perduotas Lietuvos Respublikai, jį priimdama Lietuva įsipareigojo pripažinti 2017 m. birželio 5 d. jam skirtą Jungtinės Karalystės Woolwicho karūnos teismo skirtą nuosprendį.
Kadangi Anglijoje lietuviui paskirta bausmė buvo ilgesnė, nei už tokį patį nusikaltimą skiriama Lietuvoje, Kėdainių teismas, remdamasis tarptautine teise, D.Jačinskui nustatė maksimalią mūsų šalyje skiriamą laisvės atėmimo bausmę – 8 metus.
Bausmė „negali viršyti valstybės, kurioje atliekama bausmė, įstatymuose numatyto maksimumo“, – svarstydamas vyro perdavimo Lietuvai klausimą 2018 m. lapkričio 29 d. konstatavo teismas.
Prezidentas savo lapkričio 3 d. dekretu Deividui Jačinskui šią 8 metų bausmę sumažino dar vieneriais metais. Tokiu būdu Londone lietuviui paskirtą 14 metų bausmė sutrumpėjo per pusę – iki 7 metų.
Apie prezidento teikiamą malonę
Kaip skelbia prezidentūra, pagal Lietuvos įstatymus malonė teikiama pagal pačių nuteistųjų prašymus. Šie prašymai gali būti svarstomi tik įsiteisėjus teismo nuosprendžiui.
Malonės gali prašyti visi asmenys, nuteisti Lietuvos teismų, taip pat Lietuvos piliečiai, nuteisti kitų valstybių teismų, tačiau atliekantys bausmę Lietuvoje. Prašančiajam malonės gali būti taikomas atleidimas nuo visos ar dalies bausmės atlikimo.
Rekomendacijas dėl malonės suteikimo prezidentui teikia Malonės komisija. Šį kartą Malonės komisijos posėdis, po kurio prezidentas suteikė malonę keturiems nuteistiesiems, įvyko 2020 m. rugsėjo 10 d. Posėdyje buvo svarstytas 51 nuteistųjų malonės prašymas.
Malonės komisiją sudaro Lietuvos Aukščiausiojo ir Apeliacinio teismų pirmininkai, teisingumo ministras, generalinis prokuroras arba jų įgalioti atstovai, Prezidento patarėjas teisės klausimais, Lietuvos kriminologų asociacijos, Kalinių globos draugijos ir Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociacijos atstovai.
malonėPrezidentasMalonės komisija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.