Šiomis dienomis vykstantys įvykiai Katalonijoje bus įrašyti į istorijos knygas.
„Vadovėliuose skaitysite apie tai, ką dabar matote per televizorių“, – sakau savo mažamečiams vaikams.
Ne veltui satyrikai pastarųjų dienų Katalonijos parlamento posėdžius lygina su tokiais filmais kaip „Žvaigždžių karai“. Visi žino, kad parlamentarų susitikimai gali būti lemtingi šalies istorijai.
Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy atkakliai kartoja, kad referendumas neįvyks. Abi vyriausybės atsargiai žengia vieną žingsnį žvalgydamosi į priešininko pusę.
Iš Ispanijos reakcijos galima spręsti, kad Madridas vis dėlto nesitikėjo, kad Katalonijos nepriklausomybės procesas pažengs taip toli. Tad dabar jiems reikia skubiai sugalvoti strategiją.
Kol kas Madridas tradiciškai šaukiasi teisėsaugos pagalbos.
Ketvirtadienį vakare Ispanijos konstitucinis teismas centrinės vyriausybės reikalavimu blokavo Katalonijos parlamento išleistą referendumo įstatymą.
Generalinis Ispanijos prokuroras Jose Manuelis Maza pareikalavo pareikšti kaltinimus Katalonijos parlamento pirmininkavimo tarybai ir vyriausybės nariams dėl referendumo sušaukimo ir įspėti visų Katalonijos miestų merus, kad bet koks žingsnis dėl referendumo yra nelegalus ir turės rimtų pasekmių.
Analitikai tvirtina, kad seniūnijų vaidmuo referendume bus itin svarus – kiekvienas meras turės nuspręsti, ar atverti seniūnijos duris referendumui.
Kol kas vis dar neaišku, kokią poziciją užims Barselonos merė Ada Colau.
Penktadienį daugiau kaip pusė merų jau buvo patvirtinę, kad padės rengti referendumą.
Neaišku, kaip elgsis tie merai, kurie nutars neremti referendumo, – ar jie siųs policiją konfiskuoti urnų į ne seniūnijoje rengiamo referendumo patalpas?
Ispanijos žiniasklaida paskelbė, kad Katalonijos policija gaus įsakymą konfiskuoti urnas ir visą su referendumu susijusią medžiagą.
Jau seniai analitikai svarsto, kaip tokiu atveju elgsis Katalonijos policininkai – klausys Madrido ar Barselonos?
Kol Madridas planuoja represijas, katalonai ir toliau siekia savo tikslo.
Ankstų penktadienio rytą Katalonijos parlamentas priėmė dar vieną Madridą piktinantį įstatymą.
Jis leistų įsigalioti laikinai šalies konstitucijai tokiu atveju, jeigu referendume nusvertų atsiskyrimo versija.
Pasak ekspertų, tai pats svarbiausias įstatymas, kurį Katalonijos parlamentas yra priėmęs per visą šalies istoriją.
Pagal jį būtų sukurtas Aukščiausiasis Katalonijos tribunolas, kuris nebeprivalėtų paklusti Madrido įsakymams.
Aršaus opozicijos pasipriešinimo sulaukęs įstatymas taip pat numato amnestiją visiems asmenims, kuriuos Madridas kaltina dėl dalyvavimo Katalonijos kovoje dėl nepriklausomybės.