Neregėta cenzūros banga: Madrido grasinimai Katalonijai primena Franco diktatūrą

2017 m. rugsėjo 14 d. 22:20
Kristina Nastopkaitė, specialiai lrytas.lt, Barselona
Neįtikėtinas Madrido represijų mechanizmas kaskart vis stipriau smaugia Katalonijos ryžtą surengti referendumą dėl krašto nepriklausomybės. Teismu dėl savivaliavimo ir nepaklusnumo Ispanijos generalinė prokuratūra grasina daugiau nei 60 tūkst. žmonių. 
Daugiau nuotraukų (9)
Tarp jų 40 tūkstančių savanorių, ketinančių padėti referendumo organizavimui, bei 18 tūkstančių balsavimo stebėtojų. Pastariesiems Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy patarė nesiartinti prie rinkimų būstinių, nes jų bendradarbiavimas bus laikomas nusikaltimu. 
Trečiadienį viso pasaulio dėmesį atkreipė žinia apie tai, kad septyniems šimtams Katalonijos merų yra pateiktas įsakymas pasiaiškinti teisėjams, kodėl jie nusprendė savo patalpose leisti rengti spalio 1 dieną numatytą referendumą. 
Madrido noras teisiškai susidoroti su nepriklausomybės šalininkais grasinant ir sėjant baimę Katalonijoje sukėlė didžiulę pasipiktinimo bangą.
„Neįtikėtina, kad demokratinė šalis XXI amžiuje imasi tokių priemonių prieš kraštą, kuris nori išgirsti žmonių valią dėl jo ateities“, – trečiadienio vakarą interviu sakė Carleses Puigdemontas.
Katalonijos dienraščiuose šiandien pasirodė satyrinės vinjetės su įspėjimais: „Diktatorius Francisco Franco prisikėlė iš numirusių.“
Asmeniškas Madrido prokuratūros įspėjimas apie kraupias pasekmes rengiant referendumą buvo įteiktas daugiau nei 1000 asmenų, tarp kurių yra vyriausybės nariai, parlamento pirmininkavimo taryba, merai ir policijos vadovai. 
Neišsigelbėjo ir valstybinės televizijos, radijo bei įvairių privačių dienraščių redaktoriai – jiems buvo uždrausta skelbti referendumo kampanijos vaizdo klipą ir įsakyta neskleisti apie jį jokios informacijos.
Trečiadienį buvo uždarytas Generaliteto referendumo tinklapis, tačiau Katalonijos vyriausybė kaip mat jį vėl atidarė kitu adresu. 
Katalonijos vyriausybės pirmininkas Carlesas Puigdemontas tvirtina, kad referendumas įvyks nepaisant visų Ispanijos grasinimų ir draudimų. Tačiau iki spalio 1-os dienos dar liko dvi savaitės, kurių metų įvykių kruša tik dar stiprės. 
Kalbama, kad Ispanija gali įšaldyti Katalonijos autonomiją ar suspenduoti C. Puigdemonto bei viceprezidento Oriolo Junqueraso pareigas. Yra tokių, kurie numato ir dar tragiškesnius scenarijus. – Katalonijos vadovus kalėjime ar rinkimų būstines be elektros. 
Taigi, Ispanijos politinės atmosferos temperatūra kyla, o Katalonija laukia, kada apie tai prabils pasaulis. Šiandien  kraštas džiugiai sutiko dvi tarptautines užuominas į jų nepriklausomybės klausimą. 
Interviu „Euronews“ programai Europos komisijos pirmininkas Jeanas Claude Junckeris į žiūrovo klausimą apie tai, kaip komisija elgsis Katalonijos nepriklausomybės atveju, atsakė, kad Europos komisija gerbs referendumo rezultatą ir tuo atveju, jei katalonai pritars nepriklausomybei. 
Pirmą sykį J.C.Junckeris taria tokius žodžius – iki šiol jis tik pabrėždavo, kad reikia gerbti Ispanijos Konstitucinio Tribunolo sprendimus ir kad tai yra Ispanijos vidaus reikalas. Tiesa, pirmininkas pridūrė, kad Katalonijai dėl įstojimo į Europos Sąjungą tektų derėtis atskirai.
KatalonijaIspanijaFrancisco Franco
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.