Visi suimti Katalonijos vyriausybės pareigūnai buvo susiję su referendumo organizavimu.
Todėl po vakarykštės policijos operacijos katalonai nebėra tokie tikri, ar spalio 1-ąją jiems pavyks balsuoti referendume dėl krašto nepriklausomybės.
Masinės civilinės gvardijos kratos ir pareigūnų suėmimai privertė pakeisti ir Generaliteto pirmininko Carleso Puigdemonto toną.
„Spalio 1-ąją turėsime biuletenius ir eisime balsuoti“, – sakė C.Puigdemontas, iki šiol ryžtingai tvirtinęs, kad „refendumas įvyks“.
Vyriausybės pareigūnai tvirtina, kad vakar Ispanijos vyriausybė galutinai suspendavo Katalonijos autonomiją oficialiai to nepaskelbdama.
Katalonijos parlamento pirmininkė Carme Forcadell kreipėsi į visuomenę sakydama, kad vakar Ispanijos vyriausybė „palaidojo politiką ir atvėrė represijų duris“.
Dabar ateitis – žmonių rankose. Vakar Katalonijos sostinės gatves vėl užplūdo tūkstantinė minia. Nepriklausomybės šalininkai į Barseloną vyko iš įvairių krašto kampelių ir gatvėse stovėjo iki vidurnakčio.
Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Jordi Sanchezas kreipėsi į žmones įspėdamas, kad „gali būti, jog jie atims iš mūsų urnas“.
Manresoje gyvenanti Mariona Homs „Lietuvos rytui“ sakė, kad yra supykusi. Moteris tvirtino, kad tuo atveju, jeigu spalio pirmą dieną referendumas neįvyks, ji ruošiasi „budėti prie rinkiminės būstinės ir paskelbti pasauliui, kad neigiamos mūsų demokratinės teisės pareikšti savo valią“.
Moteris mano, kad neįvykus referendumui Katalonijoje vėl įvyks išankstiniai rinkimai ir bus paskelbta nepriklausomybė.
„Mano manymu, nueita pernelyg toli. Mes esame apsupti“, – „Lietuvos rytui“ sakė M.Homs.
Nors Katalonijos vyriausybė nepasiduoda Ispanijos spaudimui ir oficialiai neatsisako referendumo, balsavimo logistika tapo sunkesnė.
Antradienį buvo atimti kvietimai rinkėjų komisijos nariams, o vakar civilinė gvardija konfiskavo 9 mln. biuletenių, suimti jų dalytojai.
Kur yra balsuoti paruoštos urnos, kol kas neaišku, tačiau per dešimt likusių dienų civilinė gvardija gali surasti ir jas.
Įvyks referendumas ar ne, aišku tai, kad kraštutiniai Madrido veiksmai atvėrė Katalonijos visuomenėje neužgydomą žaizdą ir vargu ar dabar yra kelias atgal.
Gatvėse tūkstančiais protestuoja ne tik nepriklausomybės šalininkai, bet ir tie, kurie iki šiol nežadėjo rinktis atsiskyrimo kelio.
Kratos, suėmimai ir konfiskacijos žadina visuomenės pasipriešinimą. Katalonijai palaikyti vakar buvo surengtos manifestacijos ir įvairiuose Ispanijos didmiesčiuose.
Kaip Madridui pavyks numalšinti Katalonijos pasipiktinimą, jei referendumui bus sutrukdyta? Vakar ištisas valandas trunkančiose politinės analizės laidose ekspertai kartojo: „Smurtas ir jėga laimi iš karto, tačiau tautos valia ilgainiui nugali.“