Prieš Ispanijos teismą stojo antivyriausybine veikla kaltinamas Katalonijos policijos viršininkas

2017 m. spalio 6 d. 11:18
Katalonijos policijos viršininkas Josepas Lluisas Trapero penktadienį Madride stojo prieš Ispanijos teisėją dėl įtarimų antivyriausybine veikla, susijusia su reakcija į praėjusio mėnesio neramumus dėl regiono nepriklausomybės, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Daugiau nuotraukų (40)
Nacionalinis teismas Madride į penktadienio posėdį iškvietė Katalonijos policijos vadovą J.L.Trapero ir dar tris įtariamuosius, kurių atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl įtariamos antivyriausybinės veiklos. Šis žingsnis gali dar labiau padidinti įtampą tarp Katalonijos regiono ir nacionalinės vyriausybių.
Praėjusį savaitgalį per Madrido uždraustą Katalonijos referendumą dėl nepriklausomybės prasiveržė smurtas, o po balsavimo Katalonijos lyderiai pagrasino per kelias dienas paskelbti nepriklausomybę.
Kaltinimai J.L.Trapero ir kitiems yra susiję su rugsėjo 20–21 dienų neramumais Barselonoje, kilusiais nacionalinėms saugumo pajėgoms surengus kratas regiono vyriausybės biuruose, kuriomis buvo bandoma sutrukdyti pasirengti referendumui dėl Katalonijos nepriklausomybės.
Šie policijos veiksmai buvo sutikti piktais protestais, o Katalonijos regiono policija buvo apkaltinta pareigų nevykdymu.
Teismas taip pat iškvietė dviejų demonstracijose dalyvavusių Katalonijos nepriklausomybę remiančių pilietinių grupių lyderius: Jordi Cuixartą iš „Omnium Cultural“ ir Jordi Sanchezą iš „Katalonijos nacionalinės asamblėjos“ (ANC), taip pat Katalonijos policijos aukšto rango pareigūnę Teresą Laplaną.
Ispanijos didžiausios pastarųjų dešimtmečių politinės krizės socialiniai ir ekonominiai statymai padidėjo ketvirtadienį, bankams planuojant perkelti savo būstines iš regiono ir įsikišus futbolininkams.
Katalonijos regiono prezidentas Carlesas Puigdemont’as griežtai sukritikavo „katastrofišką“ vyriausybės reakciją į krizę ir sakė, kad yra atviras tarpininkavimui.
Tačiau premjero Mariano Rajoy biuras atkirto, kad vyriausybė „su šantažu nesutiks“.
Kalėjimo nebijo
Įtampą smarkiai padidino grasinimas paskelbti nepriklausomybę, galbūt per regiono parlamento pirmadienio plenarinę sesiją.
Ispanijos Konstitucinis Teismas ketvirtadienį nurodė laikinai suspenduoti Katalonijoje pirmadieniui planuotą parlamento sesiją nepriklausomybės klausimu, kol bus išnagrinėtas pateiktas skundas .
Teismas pridūrė, kad regiono parlamento lyderių gali laukti baudžiamieji veiksmai, jei jie ignoruos nurodymą.
Policijos smurtas
Ketvirtadienio sprendimas iškėlė klausimą, kaip Ispanijos valstybė reaguos, jei katalonai nuspręs surengti pirmadienio sesiją.
Per praėjusio sekmadienio referendumą buvo šokiruojančių scenų, kai policija lazdomis mušė balsuoti atėjusius neginkluotus žmones.
Balsavimas vyko ne pagal įprastus rinkimų standartus, bet C.Puigdemont'as sakė, kad jis suteikė legitimumą nepriklausomybės kampanijai.
Jei Katalonija paskelbtų nepriklausomybę, Ispanija galėtų sustabdyti dabartinį regiono autonominį statusą ir įvesti tiesioginį Madrido valdymą.
Katalonijos parlamento pirmininkė Carme Forcadell perspėjo, kad toks žingsnis „tik padidintų paramą nepriklausomybės šalininkų stovyklai“.
Ekonominiai nuogąstavimai
Savo kalbą ir kultūrines tradicijas turinčioje Katalonijoje nepriklausomybės reikalavimai girdisi kelis šimtmečius, bet pastaraisiais metais dėl ekonominės krizės labai suintensyvėjo.
Katalonija yra turtingiausias Ispanijos regionas, nulemiantis penktadalį visos šalies ekonomikos. Jame įsikūrę tūkstančiai ispanų ir užsienio kompanijų, kuriose dirba milijonai žmonių.
Penktas pagal dydį Ispanijos bankas „Sabadell“ ketvirtadienį nusprendė perkelti savo registruotą būstinę iš Katalonijos, sakė atstovas, kuris pridūrė, kad šis administracinis procesas turėtų užtrukti kelias dienas.
Didžiausias Katalonijos skolintojas „CaixaBank“ penktadienį taip pat surengs diskusijas dėl galimybių iškelti savo būstinę iš šio regiono, naujienų agentūrai AFP sakė informuotas šaltinis.
Finansinių paslaugų bendrovė „Fitch“ ketvirtadienį perspėjo, kad gali sumažinti Katalonijos skolinimosi reitingą.
Ankstesnę dieną panašų pranešimą paskelbė agentūra „Standard & Poor's“ – ji nurodė, kad politinė įtampa tarp centrinės ir regiono vyriausybių „trumpuoju periodu tikriausiai didės“.
Ispanijos finansų ministras Luisas de Guindosas neteikė didelės reikšmės ekonominei grėsmei ir tvirtino, kad Ispanija blokuos nepriklausomybę.
„Tai ne tarpininkavimo klausimas ... Tai klausimas dėl įstatymo vykdymo“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ sakė jis.
Pasisakė ir futbolininkai
Futbolo klubas „Barcelona“, svarbus Katalonijos identiteto simbolis, ir jo kapitonas Andresas Iniesta paragino surengti dialogą krizei išspręsti.
„Kol nepadarėme dar daugiau žalos, tie, kas yra už visa tai atsakingi, privalo surengti dialogą. Padarykite tai dėl mūsų visų. Nusipelnėme gyventi ramiai“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė A.Iniesta.
Jo kolega Ispanijos rinktinėje Sergio Ramosas iš „Real Madrid“ spaudos konferencijoje prieš pasaulio čempionato penktadienio kvalifikacines rungtynes su Albanija išreiškė viltį, kad krizė „bus kaip galima greičiau išspręsta“.
Tačiau S.Ramosas taip pat sakė, kad sveikina Ispanijos karalių Felipe VI, papiktinusį katalonų lyderius raginimu atsisakyti veiksmų dėl nepriklausomybės.
Madridas sekmadienio referendumą vadino farsu, o Felipe VI parėmė centrinę vyriausybę ir kaltino separatistų lyderius keliant pavojų Ispanijos stabilumui.
KatalonijaIspanijaTeismas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.